جرابلس

«جرابلس» شهری در اشغال ترکیه

شهر «جرابلس» واقع در شمال سوریه، نخستین شهر سوری است که ترکیه چهارشنبه گذشته در یک عملیات نظامی زمینی با پشتیبانی هوایی آمریکا آن را به طور مستقیم به اشغال در آورد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از مشرق، همزمان با اتهاماتی که در فواصل زمانی مختلف به ترکیه در ارتباط با حمایت از تروریست‌ها در سوریه وارد است، آنکارا در یک اقدام نظامی با ورود تانک های خود به شهر جرابلس در شمال سوریه آن را به اشغال مستقیم خود در آورد.

موقعیت جغرافیایی و  مسیر نظامی جرابلس

جرابلس از توابع استان حلب واقع در شمال سوریه است که در فاصله ۱۲۵کلیومتری شمال شرق این استان یعنی دورترین نقطه شمال سوریه و در ساحل غربی نهر فرات قرار دارد.

بر اساس آمار سال ۲۰۰۴، جمعیت آن حدود ۲۶ هزار نفر است که بیشتر آنان عشایر عرب هستند و کُردها فقط دو درصد جمعیت این شهر را تشکیل می دهند.

جرابلس آخرین شهر سوریه در نقطه مرزی ترکیه است که در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ از کنترل ارتش سوریه خارج شد و تحت اشغال گروه تروریستی داعش قرار گرفت.

این شهر از همان روزهای نخست ناآرامی و بحران در سوریه به دروازه عبور ترورست هایی تبدیل شد که از ترکیه عازم سوریه می شدند.

نگرانی سوریه از پیشروی کُردها در جرابلس

در سال ۲۰۱۶ «نیروهای سوریه دموکراتیک» که یک گروه کُردی است با تسلط بر منبج تا ۱۶ کیلومتری جرابلس پیش رفته و دامنه استقرار خود را در غرب رود فرات گسترش دادند.

در آگوست ۲۰۱۶ ترکیه از پیشروی این نیروها در غرب رود فرات و در نزدیکی مرزهای خود احساس خطر کرد از همین رو گروه‌های مسلح را تحت پوشش نیروهای  نظامی ترک و از راه زمینی و به طور مستقیم وارد جرابلس کرد و به این ترتیب این شهر از ۲۴ آگوست جاری اولین شهر سوری است که ترکیه از زمان آغاز بحران سوریه به طور مستقیم آن را به اشغال خود درآورد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.