جهانگیری

جهانگیری: می‌دانیم که مردم از وضعیت رفاه خود راضی نیستند

معاون اول رئیس جمهور گفت: ما از گرانی اطلاع داشته و‌ می‌دانیم که مردم از وضعیت رفاه خود راضی نیستند اما اگر از ظرفیت‌های خود استفاده کنیم می‌توانیم مردم را به سطحی از رفاه که انتظار می‌رود در مدت کوتاه برسانیم.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،اسحاق جهانگیری چهارشنبه شب در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که در سالن همایش‌های استانداری برگزار شد، اظهار داشت: استان خراسان رضوی هم از نظر فرهنگی هم از نظر تاریخی و هم از نظر اقتصادی نه تنها برای ایران بلکه برای تمام جهان اسلام یک منطقه افتخارآمیز بوده و یک بخش از تمدن اسلامی ما در همین منطقه وجود دارد. فرصت‌های زیادی در استان خراسان رضوی وجود دارد که می‌توان با کمک مدیران استانی از آنها استفاده کرد.

معا‌ون اول رئیس جمهور بیان کرد: باید گفت برای توسعه همه جانبه کشور وجود یک پشتوانه فرهنگی و معنوی دارای اهمیت بسیاری بوده و به همین علت وجود امام رضا (ع) کمک می‌کند که تمام ابعاد توسعه با قوت ادامه پیدا کند.

جهانگیری با بیان اینکه توسعه پیش نیازهایی دارد و‌ مدیران مکلف هستند آن پیش نیازها را فراهم کنند، خاطرنشان کرد: شاهد هستیم که عده‌ای سعی بر این دارند که نظام جمهوری اسلامی‌ ایران را ناکارآمد و ضعیف جلوه دهند و گاهی دشمنان این کار را انجام می‌دهند که بگویند جمهوری اسلامی ایران ۴۰ سال است روی کار قرار گرفته اما نتوانسته کاری را از پیش ببرد و مشکلات را رفع کند که البته ماهیت دشمن همین است.

وی بیان کرد: اما گاهی برخی از این حرف‌ها توسط دوستان زده می‌شود ‌و برخی از افراد از روی ناآگاهی حرف‌هایی را می‌زنند که حتی واقعیت هم ندارد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وضعیت جمهوری اسلامی‌ ایران در ابتدای شکل گیری آن، اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که وقتی آمریکا با یک نظام سر ستیز می‌گذارد از تمام ظرفیت‌های خود برای پیشگیری از توسعه آن نظام استفاده می‌کند یک بار به صورت مستقیم با آن کشور وارد جنگ می‌شود و گاهی هم به صورت غیر مستقیم اهداف خود را پیگیری می‌کند.

جهانگیری افزود: ما هم اکنون با برخی از این کشورهای مسلمان منطقه مشکل داریم که همیشه به آنها کمک کرده‌ایم، کشوری که همیشه با تمام از خودگذشتگی و ایثار پای منافع فلسطین ایستاده و همه هزینه‌ها را پرداخت کرده ایران بوده است.

وی‌ با اشاره به فعالیت‌های گروه‌های‌ مختلف تروریستی در منطقه، تصریح کرد: هدف اصلی این گروه‌ها این بوده که به ایران ضربه بزنند اما با این حال شاهد هستیم که نظام جمهوری ایران خم به ابرو‌ نیاورده و در مقاطع مختلف به تمام کشورهایی که با این گروه‌ها مشکل داشته‌اند کمک کرده است.

معاون اول رئیس جمهور با طرح این پرسش که چرا کشورهایی مانند عربستان سعودی این روند را در برابر ایران پیش گرفته‌اند، تصریح کرد: تمام این اقدامات در اثر تحریکات دشمن است که سر ما گرم شده و نتوانیم به پیشرفت دست پیدا کنیم.

جهانگیری تأکید کرد: با وجود تمام این فشارها وقتی نگاه می‌کنیم شاهد دستاوردهای خوبی در نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم که البته تنها منحصر به این دولت هم نمی‌شود؛ البته این موضوع وجود دارد که در برخی از برهه‌ها با اتخاذ راهبردهای بهتر و دقت در انتخاب مدیران دستاوردها بیشتر بوده و در برخی از برهه‌ها به علت برخی از اقدامات اشتباه دستاوردها کم بوده است.

وی ادامه داد: هم اکنون در سطح بین‌المللی وضعیت مناسبی داریم و‌ همچنین با مدیریت درایت‌مندانه مقام معظم رهبری در منطقه نیز بحران‌های بسیاری را پشت سر گذاشته و وضعیت بسیار خوبی داریم.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: بعد از حمله داعش به موصل به عراق سفر کردم و‌ باید بگویم نقش ایران در نجات عراق در تاریخ هر ۲ کشور نوشته می‌شود چراکه اگر حمایت‌های ایران نبود بغداد هم به سرنوشت موصل دچار می‌شد و دشمنان این را می‌دانند که ما در منطقه چه وضعیتی داریم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: ما از ایران منطق بزرگی از دیپلماسی را به جهان ارائه دادیم و‌ اگر بدعهدی صورت گرفته طرف مقابل انجام داده و در مقابل همه رسوا شده‌اند.

وی با بیان اینکه سابق بر این هر چه آمریکا در مورد ایران می‌گفت عده زیادی از کشورهای دنیا از آن حمایت می‌کردند، تصریح کرد: حالا شاهد هستیم که عده زیادی از کشورهای دنیا در برابر صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا می‌ایستند و آنها را قبول نمی‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: برخی از افراد نگرانی‌هایی در مورد مسائل اقتصادی دارند و بنده هم به این موضوع آگاهی دارم که تعداد زیادی از مردم از بسیاری مسائل رنج می‌برند، اطلاع دارم که بیکاری مردم را رنج می‌دهد اما اینکه بگوییم در هر خانواده یک یا ۲ بیکار وجود دارد حرف درستی نیست چرا که تعداد خانوارهای کشور ما حدود ۲۲ میلیون بوده و تعداد بیکاران ما حدود ۳ میلیون نفر است.

جهانگیری ادامه داد: ما از گرانی اطلاع داشته و‌ می‌دانیم که مردم از وضعیت رفاه خود راضی نیستند اما اگر از ظرفیت‌های خود استفاده کنیم می‌توانیم مردم را به سطحی از رفاه که انتظار می‌رود در مدت کوتاه برسانیم.

وی با اظهار ناراحتی از اینکه عده‌ای وظیفه خود می‌دانند که در کار مدیران اخلال ایجاد کرده و روحیه شجاعت را از آنها بگیرند، تصریح کرد: ما باید این را بدانیم که همگی یک وظیفه مشترک داریم که آن خدمت به مردم بوده و باید همگی برای اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران که خون بهای شهیدان است یک گام پیش برود تلاش کنیم.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: باید قدر مدیران را بدانیم و به آنها بها بدهیم و نباید انگیزه‌های آنها را از بین ببریم؛ گاهی شاهد هستیم که مدیران بسیار راکد هستند که بخشی از آن به علت روحیات آنها است که در این صورت باید از مدیریت کناره‌گیری کنند اما در برخی موارد هم رکود مدیران به علت فشارهایی است که به آنها وارد می‌شود.

جهانگیری تأکید کرد: در مورد مسائل اقتصادی نمی‌توان گفت که چون کارخانه یک نفر مشکل دارد وضعیت اقتصادی یک کشور نامناسب است چراکه عملکرد یک واحد تولیدی ارتباط به ۲ سیاست‌گذاری یعنی سیاست‌گذاری محیطی شامل وضعیت اقتصادی کشور، شاخصه‌های فرهنگی، موقعیت بین‌المللی و سایر مواردی از این دست بستگی دارد و سیاست‌گذاری دیگر مربوط به عوامل داخل بنگاه می‌شود.

وی بیان کرد: میزان رشد اقتصادی کشور ما براساس آمار مرکز آمار ایران در حدود ۹ درصد و بر اساس اطلاعات بانک مرکزی ۱۲ درصد بوده است.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: البته گفته می‌شود که بخش زیادی از رشد اقتصادی مربوط به نفت بوده که این مسئله درست است اما آمار نیمه نخست امسال نشان از این دارد که رشد اقتصادی ۵٫۶ درصد و رشد اقتصاد غیرنفتی ۶ درصد بوده و این در حالی است که متوسط رشد اقتصادی دنیا برای امسال ۳٫۵ تا ۴ درصد اعلام شده است.

جهانگیری ادامه داد: فضای ایران هم‌اکنون به گونه‌ای است که تعداد زیادی از کشورهای خارجی میل به سرمایه‌گذاری در ایران دارند و علاوه بر این روند سرمایه‌گذاری داخلی نیز رو به رشد بوده است.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه رشد مناسبی داشته و شاخص بورس رو به افزایش است عنوان کرد: آن زمان که شاخص رو‌ به کاهش بود عده‌ای‌ می‌گفتند که دولت باید برای آن کاری انجام دهد اما حالا که این شاخص رو به افزایش است هیچ کس به دولت آفرین نمی‌گوید.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما برخی از گرانی‌هایی که وجود دارد را قبول داریم اما شاخص تورم که در طول ۲ سال متوالی تک رقمی بوده و از بالای ۴۰ درصد به این میزان رسیده کار آسانی نیست.

جهانگیری بیان کرد: تمام تلاش اعضای دولت بر این است که از دستاوردهای به دست آمده حفاظت کنند و  باید در نظر گرفت که ۲ سال است در این کشور هر سال بالای ۶۵۰ هزار شغل ایجاد شده و در نیمه نخست امسال نیز بالای ۷۰۰ هزار شغل در کشور به وجود آمده حالا شما هر جا که بگویید اقتصاد یک کشور رشد ۶ درصدی و تورم تک رقمی داشته و ۷۰۰ هزار شغل هم ایجاد کرده به شما می‌گویند که وضعیت آن به هیچ عنوان بد نیست بلکه اینها نشانه‌های وضعیت خوب هستند.

وی افزود: البته برخی از کالاها مانند تخم مرغ گران شده‌اند اما باید علت آن را هم دید؛ سال گذشته بیماری در بین طیور شایع شد که در اثر آن تعداد زیادی از مرغ‌ها منهدم شدند و به همین علت در یک مقطع قیمت این کالا بالا می‌رود که با واردات باید بازار آن را تنظیم کرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در شهریور ۹۲ ارز دارای ۳ قیمت مرجع با نرخ ۱۱۲۶ تومان، مبادله‌ای با نرخ ۲۴۷۷ و آزاد با نرخ ۳۷۰۰ تومان بود، تأکید کرد: در همان زمان مجلس تکلیف کرد که باید نرخ دلار مرجع برداشته شود؛ در آن زمان با وزرای دولت قبل صحبت کردیم و آنها به ما گفتند اگر این اقدام انجام شود قیمت مرغ به کیلویی ۱۳ هزار تومان می‌رسد حالا ارز مرجع حذف شده و قیمت مرغ ۷۵۰۰ تومان است.

جهانگیری اقتصاد ایران را روی ریل مناسب دانست و افزود: در مورد نرخ ارز هم باید گفت که در این حوزه باید وضعیت عرضه و‌ تقاضا سنجیده شود و البته این موضوع را نیز باید در نظر داشت که ما در بخش ارز مشکل زیادی نداریم و وضعیت ذخایر ارزی کشور مناسب است.

وی با اشاره به سهم ۵۰ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در کشور، ابراز کرد: ما از فعالان بخش خصوصی انتظار داریم که ارز حاصل از صادرات خود را وارد بخش رسمی اقتصاد کنند و البته باید دانست که ارز هم مانند سایر کالاها نوسان قیمتس آن زمانی مشکل‌ساز است که از میزان تورم بیشتر باشد.

معاون اول رئیس جمهور اشتغال را یکی‌ از برنامه‌های اساسی در اقتصاد کشور برای سال آینده دانست و تأکید کرد: برای این حوزه بخش خصوصی باید حضور پررنگ‌تری داشته باشد و البته دولت هم چند تصمیم گرفته که یکی‌ از آنها اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال است که ۲۰ هزار میلیارد تومان آن برای اشتغال‌های کوچک و ۳۰ هزار میلیارد تومان آن در اختیار وزارتخانه‌های کشاورزی و‌ صنعت، معدن و‌تجارت قرار گرفته است.

جهانگیری افزود: در برخی از استان‌ها بانک‌ها همکاری خوبی دارند و در برخی از استان‌های دیگر نیز همکاری آنها کمتر است گرچه ما این اختیار را به بانک‌ها داده‌ایم که اگر تشخیص می‌دهند یک طرح امکان بازگشت تسهیلات به شبکه بانکی را ندارد با آن موافقت نکنند.

وی بیان کرد: مصوبه‌ای دولت داشته که بر مبنای آن از محل صندوق توسعه ملی ۱٫۵ میلیون دلار معادل حدودا ۶۰۰ میلیارد تومان و همچنین ۶۰۰ میلیارد دیگر از منابع بانکی‌ برای اشتغالزایی در روستاها در نظر گرفته شود که این تسهیلات در مناطق روستایی سود ۶ درصد و‌ در روستاهای مرزی سود ۴ درصد دارد.

معاون اول رئیس جمهور ابتدای اقتصاد را مدیریت و‌ انتهای آن را منابع دانست و اضافه کرد: نمی‌توان تنها گفت که راهکارهای کنونی مورد قبول نیست و راهکاری هم ارائه نداد.

جهانگیری با بیان اینکه یکی‌ از محورهای اساسی فعالین دولت رفع فقر مطلق است، اظهار داشت: ما قصد این را داریم که در دنیای واقعی دیگر هیچ کس در کشور ما سر گرسنه بر بالین نگذارد و در همین راستا همه خانواده‌ها باید از حداقل‌های رفاهی برخوردار باشند که به همین علت میزان مستمری خانوارهای زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی رشد ۲ برابری داشته و هم اکنون یک خانوار ۵ نفره زیر پوشش ۶۹۲ هزار تومان ماهانه مستمری دریافت می‌کند.

وی با بیان اینکه سهام عدالت برای ۵۰ میلیون ایرانی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: ما سه سال وقت گذاشتیم که راهکاری پیدا کنیم که ۷۰ میلیون ایرانی در کارخانجات شریک باشند و هم اکنون جمعیت زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی یک‌ میلیون تومان پرداخت کرده‌ و سهامشان ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ارزش دارد و امسال نیز سود سهام آنها مانند همه افراد دیگر سهامدار در شرکت‌ها به مبلغ ۱۵۰ هزار تومان پرداخت شده است.

معاون اول رئیس جمهور سومین موضوع مورد توجه دولت را مقاوم سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله دانست و‌ بیان کرد: در این راستا به بازسازی و‌ نوسازی بافت‌های فرسوده توجه بسیار زیادی شده است.

جهانگیری با بیان اینکه در استان خراسان رضوی مدیران زحمت کش و لایق زیادی فعالیت دارند، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار قرارداد برقی کردن قطار تهران به مشهد منعقد شده که می‌تواند در ارتقا گردشگری این استان بسیار دارای اهمیت باشد.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات بسیار مهم در استان‌های شرقی کشور مسئله آب بوده که راهکار رفع آن صرفه‌جویی، مدیریت منابع و انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس است.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همچنین مسئله آلودگی هوا نیز در مشهد مقدس دارای اهمیت زیادی است و به همین علت گفت‌وگوهایی با وزیر نفت انجام شده تا بنزین با مطلوب‌ترین کیفیت در اختیار مشهد‌ و سایر کلان‌شهرها قرار  بگیرد.

جهانگیری با اشاره به درخواست مناطق ویژه اقتصادی خراسان رضوی برای تبدیل شدن به منطقه آزاد، ابراز کرد: تمام تلاش دولت بر این است که مناطق آزاد دروازه‌ای برای واردات نباشند و‌ بیشتر عملکرد صادرات محور داشتن باشند.

وی‌ با تأکید بر اینکه باید از توانمندی مدیران با هر سلیقه سیاسی در اداره کشور استفاده کرد، اظهار داشت: البته این موضوع طبیعی است که از افرادی که گرایش همسو با دولت دارند بیشتر استفاده کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: همچنین در پست‌های مدیریتی از زنان نیز استفاده کرد و این بخش از جامعه نباید تصور داشته باشند که توسط مدیران از حقوق خود محروم شده‌اند.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.