بی بی سی :

“حزب الله” یکی از قدرتمندترین گروه های شبه نظامی در خاورمیانه است

بی بی سی در گزارشی حزب الله را یکی از قدرتمندترین گروه‌های شبه نظامی در خاورمیانه معرفی کرد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از بولتن، بی بی سی در تحلیلی پیرامون وضعیت نیروهای مقاومت حزب ‌الله لبنان نوشت: در پی جنگ یک ماهه حزب الله لبنان با اسرائیل در جولای ۲۰۰۶، این گروه نظامی با بازسازی خود به یکی از قدرتمندترین گروه‌های شبه نظامی در خاورمیانه مبدل شده است. حزب الله در ده سال گذشته نه تنها نفوذ داخلی خود را افزایش داده، بلکه در نبرد داخلی سوریه نیز حضور دارد.

بی بی سی با اشاره به تغییرات سیاسی در حزب الله اظهار کرد حزب الله از یک حزب با قدرت محدود به یک وزنه سیاسی نیرومند مبدل شده و در سال ۲۰۰۸ به دنبال برخی فعل و انفعال‌های نظامی توانست در کابینه لبنان حق رای وتو را به‌دست آورد. حزب الله به مدت دو سال از حق وتوی خود استفاده کرد تا مانع انتخاب رییس جمهوری که مورد علاقه‌اش نبود، شود.

در ادامه این گزارش با اشاره به افزایش قدرت نظامی حزب الله آمده است: حزب الله دستخوش تغییر قابل توجهی شده و قابلیت‌های جدید در حال توسعه همراه رشد جایگاه از بعد نظامی را با حضور در سوریه به دست آورده و خود را از تمرکز صرف بر موضوع لبنان-اسرائیل خارج کرده است.

بر اساس این گزارش، زرادخانه حزب الله از ۳۳۰۰۰ راکت و موشک قبل از نبرد سال ۲۰۰۶ به رقم  150 هزار رشد داشته و اعضای آن اینک بیش از ۲۰ هزار نفر است. حمایت نظامی حزب الله از دولت سوریه تحت حمایت ایران در سال ۲۰۱۱ به این سو و تجهیز شدن به خط تولید سلاح تجربیات قابل توجهی را برای رزمندگانش به همراه داشته و حتی در معرض برنامه ریزی نظامی روسیه در سوریه  نیز قرار گرفت.

حزب الله لبنان همچنین آموزش نیروهای هوادار ایران در یمن و عراق را بر عهده دارد. البته برخی از اعضای عالی رتبه‌اش را نیز در سوریه از دست داده و خود را در نبرد با شبه نظامیان افراط گرای سنی در خاک لبنان تنها می‌بیند.

در  خاتمه این گزارش با اشاره به امور مالی و روابط با اعراب و بهره برداری رسانه‌ای  نیروهای مقاومت حزب الله آمده است: حزب الله لبنان از رسانه به عنوان ابزار سیاسی بهره می‌جوید. «سید حسن نصرالله» رهبر حزب الله لبنان در جولای سال ۲۰۰۶ از بینندگان درخواست کرد با تماشای شبکه تلویزیونی «المنار» شاهد آتش گرفتن کشتی جنگی اسرائیل و غرق شدن آن در سواحل بیروت، پایتخت لبنان باشند.                                               

از آن موقع حزب الله راهبرد تهاجمی را در پوشش درگیری های منطقه‌ای خود در کنار افزایش صفحات رسانه‌های اجتماعی طرفدار حزب الله اتخاذ کرده است. البته در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ پخش برنامه‌های شبکه تلویزیونی المنار از دو ماهواره مهم عرب زبان منطقه متوقف شد. اما این گروه در سال ۲۰۰۹ سرمایه گذاری تا حد زیادی موفقیت آمیزی را با گشایش موزه‌های نظامی در جنوب لبنان با جذب گردشگران انجام داد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.