روحانی

روحانی در صحن مجلس:

حقوق و مستمری کارکنان و بازنشستگان سال آینده ۱۵ درصد افزایش می‌یابد/ بودجه ۹۹ بودجه استقامت و مقابله با تحریم خواهد بود

رئیس‌جمهور گفت: در سال آینده، حقوق و مستمری کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان،حجت الاسلام حسن روحانی که به منظور ارائه لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور در صحن علنی امروز مجلس حضور یافته بود ضمن قدردانی از نمایندگان و هیئت رئیسه پارلمان برای تعیین جلسه امروز گفت: همزمانی تقدیم لایحه بودجه را با ایام شعف ملت ایران و نمایندگان برای حضور در انتخابات یازدهمین دور از مجلس را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با حضور پرشور مردم، بهترین‌ها برای مجلس توسط ملت شریف انتخاب شوند.

او ادامه داد: امیدواریم مجلس یازدهم هم همانند مجالس گذشته بتواند مسیر و راه خود را که قرآن مشخص کرده، اجرا و عملیاتی کند. همه نمایندگان میراث دار شخصیت‌های مطرحی همچون شهید آیت الله مدرس، آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهدا و اشخاصی هستند که در طول این ۱۰ دوره به مردم خدمت کرده‌اند.

روحانی تصریح کرد: سال گذشته در زمان ارائه لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس، ما در سخت‌ترین شرایط تحریم بودیم و وعده دادم که دولت همه توان خود را به کار خواهد گرفت تا در کنار ارکان دیگر نظام یعنی مجلس و مردم بتواند بودجه را محقق کرده و تا امروز هم که ۹ ماه از سال ۹۸ می‌گذرد، بودجه‌های جاری به موقع پرداخت شده و ۳۴ هزار میلیارد تومان بودجه‌های عمرانی هم تخصیص یافته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه طرح‌های مهم و اساسی مدنظر دولت افتتاح یا تا پایان سال افتتاح خواهد شد، اظهار کرد: در شرایطی که دشمنان ما یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی فکر می‌کردند با تحریم‌های شدید نسبت به ملت ایران، ملت را از ساخت کشور ناتوان خواهند کرد و دولت را از اجرای قانون و تخصیص بودجه مصوب ناموفق می‌کنند، ناامید شده و خواهند شد.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: بر اساس خواست ملت ایران و نمایندگان مجلس در طول ۹ ماه گذشته ما در اقتصاد کلان قدم‌های قابل ملاحظه‌ای برداشته‌ایم و علی رغم اینکه شرایط بودجه‌ای ما و اقتصاد به گونه‌ای بود که در سال گذشته تا اسفند شرایط نامساعدی از لحاظ اقتصادی وجود داشت، اما از اسفند به بعد اقتصاد مسیر درست خود را طی کرد و ما توانستیم در اردیبهشت امسال آثار آن را در شاخص‌های کلان اقتصادی مشاهده کنیم.

تورم ۵۲ درصدی به ۲۷ درصد رسیده است

او ادامه داد: تورم ۵۲ درصدی و نقطه به نقطه به ۲۷ درصد رسیده است و رشد اقتصادی که سال گذشته منفی بود امیدواریم و شاهد علائمی هستیم که اقتصاد منهای نفت مثبت شود و امسال به این هدف خواهیم رسید.

روحانی بیان کرد: شرایط ما و پیش بینی ما در سال آینده این است که با کمک یکدیگر بتوانیم این راه را ادامه دهیم، ما توانسته‌ایم در صنعت بورس رشد ۳.۷ درصدی، در تولید رشد ۱۴.۵ درصدی در ارزش و فروش داشته باشیم و این موضوع بدان معناست که رشد مثبتی در اقتصاد شروع شده است.

رئیس جمهور افزود: در تمام بخش‌هایی که در نطق سال گذشته خود به آنها اشاره کردم تلاش شده تا شرایط نسبتا مناسبی با وجود فشار تحریم‌ها به وجود بیاید و امروز شاهدیم با وجود آن که آغاز سال ۹۸ با رحمت باران‌های آسمانی و مشکلاتی برای مردم در ۲۱ استان آغاز شد، اما ثمرات آن بارندگی را در زندگی مردم امروز شاهد هستیم، دیروز بر اساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی از برداشت‌های خوزستان آمار‌های خوشحال کننده‌ای را شاهد بودم و همه محصولات کشاورزی در این استان نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و شلتوک ۹۰۰ هزار تن و برنج سفید ۵۵۰ تن برداشت شد که این رقم نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

رئیس قوه مجریه گفت: البته این موضوع به اجرای طرح کانال کشی و زهکشی در استان خوزستان و ایلام هم بازمی‌گردد، ۳۰۰ هزار هکتار در این دو استان کانال کشی و زهکشی شده است و چند ماه پیش که در خوزستان حضور داشتم همه مردم خوشحال بودند، زیرا این آبیاری بر ارزش زمین‌های آ‌ن‌ها افزوده بود و ان شاءالله این طرح را در این ۲ استان ادامه و در مناطق گرمسیر هم قدم‌های بزرگی در این مورد برداشته‌ایم.

او با تأکید بر اینکه سد‌های فراوانی در ماه‌های گذشته در کشور افتتاح شده است، بیان کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مجموعا ۳۵ سد افتتاح شده و این به معنای حرکت درست در اقتصاد کشور است، همچنین ۲۵ تصفیه خانه و ۶۲ تصفیه خانه فاضلاب در دولت‌های یازدهم و دوازدهم احداث شده که نشان می‌دهد قدم‌های ما در زمینه آب و برق درست بوده است.

روحانی با اشاره به اینکه دشمنان ما ناموفق بوده و ملت استوار ما توانسته در این شرایط کشور را پیش ببرد، گفت: تقریبا در ماه‌های اخیر ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شده و معادل آن هم کنلگ زنی شده است و این یعنی همه استان‌ها در مسیر رشد اقتصادی قرار دارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ۳۳ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در زمینه آب و برق در ماه‌های آینده افتتاح می‌شود، گفت: در سال گذشته برای اولین بار در تاریخ توانستیم تولید خود را در پارس جنوبی نسبت به قطر افزایش دهیم، در سال ۹۲ تولید ما از این محل نسبت به قطر نصف بود، اما اکنون آن را افزایش داده‌ایم.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: در بخش میادین نفتی کارون که روزی ۷۰ هزار بشکه تولید داشتیم اکنون به ۳۵۵ هزار بشکه نفت رسیده است یعنی تولید ما حدود ۷ برابر شده که این به معنای رشد و حرکت در بخش‌های مختلف اقتصاد است.

او اظهار کرد: در زمینه ارتباطات و گاز کشی به روستا‌ها حرکت دولت مثبت بوده و ما توانستیم تا مقداری کمبود‌ها در زمینه ساخت مسکن را بر اساس طرح وزارت راه و شهرسازی جبران کنیم.

روحانی گفت: وزارت راه و شهرسازی طرح ساخت ۱۸۰ هزار واحد را در طول دو هفته پیش آغاز کرده و به زودی آن را عملیاتی خواهد کرد، همچنین حدود ۱۰۷ هزار منزل مسکونی را در بخش زلزله زده احداث و ترمیم کرده‌ایم و حدود ۱۴۷ هزار واحد را در بخش سیل زده ترمیم و احداث کرده‌ایم.

رئیس جمهور تأکید کرد: حرکت ما در همه زمینه‌ها مثبت بوده و برعکس گمان آمریکا که با تحریم‌ها ما را دچار مشکل خواهد کرد، ما همچنان به پیش می‌رویم.

بودجه سال ۹۹ بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است 

رئیس جمهور افزود: در بودجه سال ۹۹ چند موضوع مهم حائز اهمیت است، در سال آینده مثل امسال بودجه ما بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است و این بودجه به دنیا اعلام می‌کند که علی رغم تحریم ما کشور را اداره خواهیم کرد مخصوصا از لحاظ نفت و تقریبا بودجه سال ۹۹ با شرایطی که پیش بینی کرده‌ایم خیلی به نفت اتکا ندارد شما در جدول‌ها خواهید دید درآمدی که برای نفت خام و گاز در نظر گرفته شده با مقداری که در بودجه عمرانی پیش‌بینی کرده‌ایم اگر همه پیش‌بینی‌ها حاصل شود تقریبا نزدیک به هم است اگر همه آن پیش بینی‌ها حاصل نشود بودجه عمرانی ما جلو است به طوری که ۷۰ هزار میلیارد تومان برای سال آینده بودجه عمرانی اعتبار در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: اگر از ابتدای دولت در این ۶ سال به بودجه عمرانی نگاه کنیم می‌بینیم که از ۱۱ هزار بودجه عمرانی در سال ۹۱ به تدریج به ۷۰ هزار میلیارد ریال در سال آینده رسیده‌ایم که این موضوع به آن معناست که این بودجه در ۶ سال گذشته ۶ برابر شده است و همه طرح‌هایی که نیمه کاره است را اتمام و اجرایی خواهیم کرد.

روحانی بیان کرد: همه طرح‌های مهم کشور در سال آینده اجرا و عملیاتی خواهد شد ما طرح‌هایی که برای مناطق غرب و گرمسیری کشور در نظر داشته‌ایم ان‌شاءالله بخش اعظم آن پیاده شده و بخشی نیز باقی مانده که تا پایان دولت دوازدهم اجرایی می‌شود که به معنای تحول بزرگ در بخش کشاورزی است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: خودکفایی ما در انرژی غذایی در آغاز دولت دوازدهم ۵۷ درصد بود، اما امروز خودکفایی ما در این زمینه به بالای ۷۳ الی ۷۴ درصد رسیده و تا پایان سال آینده نیز پیش بینی می‌شود که خودکفایی ما در بخش انرژی مواد غذایی به ۸۲ درصد برسد که این امر به معنای یک تحول بزرگ در بخش کشاورزی و خودکفایی و خوداتکایی در بسیاری از محصولات است و این روند را در سال آینده ادامه می‌دهیم.

او گفت: قبل از دولت یادهم کل سامانه‌ها نوین آبیاری ما یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بوده، اما اکنون به ۲ میلیاون و ۳۰۰ هزار هکتار رسیده است و با آنچه در سال آینده و تا آخر دولت اجرا می‌شود به دو برابر خواهد رسید و این مسئله به معنای آن است مسیر صحیح و درستی در بخش کشاورزی، آب، سدسازی، فاضلاب و دیگر بخش‌های زیرساختی در حال انجام است.

روحانی ادامه داد: ریل به عنوان مسیر حمل و نقل اساسی ما در کشور مد نظر قرار گرفته و شما می‌دانید در دولت یادهم و دوازدهم ریل ما ۱۰ هزار و خورده‌ای بود، اما اکنون به ۱۱ هزار و ۳۰۰ کیلومتر رسیده است بنابراین در ریل حرکت بسیار خوبی داشته‌ایم و ان‌شاءالله در سال اینده نیز همین حرکت را ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور افزود: در طول سال گذشته و امسال ۵ استان به ریل سراسری وصل شده‌اند و برای سال آینده امیدواریم بخش راه‌آهن رشت به بندر انزلی، راه‌آهن چابهار به زاهدان انجام شود و تلاش مضاعفی انجام می‌دهیم تا به ثمر برسد.

او تأکید کرد: در سایر موضوعاتی که قبلا به آن تأکید کردیم نیز مسیر خود را ادامه خواهیم داد و ما به الحمدالله در مسیر انرژی به خودکفایی رسیده‌ایم و این مهم است که ما حتی در زمستان می‌توانیم گازمان را به کشور‌های دیگر صادر کنیم در حالی که در گذشته چنین امری میسر نبود و در زمستان صادرات گاز ما قطع می‌شد، اما اکنون ادامه دارد و ما گاز خود را در شرایط سخت زمستان به کشور‌های دیگر صادر می‌کنیم.

امیدوارم تا سال آینده خودکفایی بنزین ادامه پیدا کند

روحانی تصریح کرد: در زمینه نفت، گاز و بنزین به خودکفایی رسیده‌ایم و حتی صادرات داریم و طبق گزارش وزارت نفت تولید بنزین در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر می‌رسد در حالی که در آغاز دولت یازدهم ۵۲ میلیون لیتر در روز بوده و اکنون به بیش از ۲ برابر افزایش یافته است و به الحمدالله با طرحی که اجرا شده امیدوارم تا سال آینده خودکفایی بنزین ما ادامه پیدا کند به اضافه اینکه در مسائل زیست محیطی قدم‌های بسیار مهمی برداشته‌ایم و این روند را در سال آینده نیز ادامه خواهیم داد به غیر از دریاچه ارومیه و تالاب‌ها که شرایطشان بهتر شده، در زمینه بنزین و گازوئیل نیز طرح‌های زیست محیطی را در دست کار داریم.

رئیس جمهور افزود: به عنوان مثال ۷۵ درصد بنزینی که عرضه می‌کنیم یو