تپه جوقین وحیدیه شهریار

در سایه کم توجهی مسئولین:

خراش بر پیکره‌ی تاریخ شهریار / حفاری‌هایی که جان قلعه تاریخی جوقین را گرفت/ تجمع معتادین و ولگردها در آثار ملی ایران

تپه جوقین که سالیان دراز از پس ناملایمتی ها و حوادث طبیعی مثل باد، باران و … خود را مصون نگه داشته اما ظاهرأ بی توجهی مسئولین را تاب نیاورده و در حال سر فرود آوردن است و این اثر باستانی و ثبت شده ملی یکی از پاتوق های اصلی معتادین شهر و همچنین جوانان بیکار شده است که اکثرأ این محل را مکانی برای گذران اوقات خود دانسته و معتادین آن را مکانی امن برای دست یابی به هدف خود که همان استعمال مواد است می‌دانند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی راه مبین، تپه جوقین از جمله آثار باستانی دوران ساسانی در شهریار است که چون نگینی بر بستری از گل و گیاه آرمیده است، قلعه ای کهنسال و افسانه ای که علاوه بر اینکه یکی از کهن ترین آثار باستانی منطقه به شمار می‌آید، یکی از ناشناخته ترین آنان نیز هست، قلعه ای عظیم که با همه عوامل ویرانگر مقابله کرده و با عظمت و شکوه دیرینش استوار مانده است.

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین مربوط به دوران‌های تاریخی حکومت ساسانیان است و در وحیدیه شهریار واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۸۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تپه جوقین یکی از مهمترین و بزرگترین بناهای خشتی منطقه است که برج و باروهای آن و مصالح و خشت‌های استفاده شده در آن آثار معماری پیش از اسلام را نشان می دهد.

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

 

اما این فقط یک روی سکه است چرا که این تپه باستانی این روزها حال و روز خوشی ندارد.

تپه جوقین که سالیان دراز از پس ناملایمتی ها و حوادث طبیعی مثل باد، باران و … خود را مصون نگه داشته اما ظاهرأ بی توجهی مسئولین را تاب نیاورده و در حال سر فرود آوردن است.

این اثر باستانی و ثبت شده ملی یکی از پاتوق های اصلی معتادین شهر و همچنین جوانان بیکار شده است که اکثرأ این محل را مکانی برای گذران اوقات خود  دانسته و معتادین آن را مکانی امن برای دست یابی به هدف خود که همان استعمال مواد است می‌دانند.

یکی دیگر از بلاهایی که در سایه بی توجهی مسئولین بر سر این اثر تاریخی آمده است گودال های عمیق متعددی است که افرادی سودجو به بهانه کسب عتیقه جات و اشیای تاریخی قلب آن را شکافته و به حال خود رها کرده‌اند.

تپه جوقین وحیدیه شهریار

حفاری های صورت گرفته در این اثر تاریخی و ملی

 

در همین راستا فرشید ستایش راد کارشناس و رئیس سابق اداره میراث فرهنگی شهرستان شهریار درباره ظلمی که به این بنای تاریخی می‌شود گفت: در سالهای گذشته اداره اوقاف شهریار بر روی املاک تپه جوقین، امامزاده قاسم و غیره ادعای مالکیت داشت و به همین خاطر اداره اوقاف از اداره میراث فرهنگی شهریار شکایتی را مبنی بر لزوم پرداخت اجاره بها مبنی بر استفاده فرهنگی و گردشگری از این آثار باستانی علیه این اداره تنظیم کرد.

وی افزود: با اقدامات و پیگیری‌های قانونی وکلای حقوقی اداره میراث فرهنگی شهریار از مراجع قانونی، پرداخت اجاره بها منتفی شد زیرا قبل از آن که اداره اوقاف بر روی این موضوع دست بگذارد ۳۵۰۰ سال است که این تپه در آن محل مستقر بوده پس چنین موضوعی اصلأ رسمیت ندارد و قانونی نیست.

فرشید ستایش راد اظهار داشت: در موضوع آثار تاریخی و ثبت ملی، متولی نظارت بر آن اداره میراث فرهنگی هست اما وقتی یک اثر تاریخی در فهرست آثار تاریخی به ثبت می رسد مسئولین و یا کوچکترین عضو یک اداره و تمام ملت ایران از آن سهم می برند و در مقابل آن مسئول هستند.

این کارشناس میراث فرهنگی با اشاره به تخریب‌های پی در پی تپه باستانی جوقین شهریار به خبرنگار راه مبین گفت: در بحث نگهداری و یا تخریب تپه جوقین بیشترین ضربه را شهرداری وحیدیه به این اثر تاریخی وارد کرد و شهرداری وحیدیه به صورت علنی با لودر ملک تپه را حفاری کرده و هنوز هم ادامه دارد، اداره مخابرات و برق هم در مجاورت تپه ساختمان ساخته‌اند پس بدیهی است قبل از آنکه به موضوع کندن تپه به بهانه کشف آثار قیمتی توسط افراد عادی بپردازیم ابتدا باید مشکلات با ارگان‌های اداری و ضرباتی که آن‌ها بر پیکره این تپه وارد می کنند را حل کنیم.

 

در ادامه تصاویر بیشتری از این تپه و قلعه باستانی را مشاهده فرمائید:

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

تپه جوقین وحیدیه شهریار

 

تپه جوقین وحیدیه شهریار

 

تپه جوقین وحیدیه شهریار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.