امریکن کانسروتیو:

خصومت بیش از حد دولت ترامپ علیه ملت ایران غیر قابل تحمل شده است

پایگاه اینترنتی ­امریکن کانسروتیو در گزارشی از مواضع دولت آمریکا در قبال کشورمان به شدت انتقاد کرد و نوشت خصومت‌ورزی واشنگتن در قبال ملت ایران تحمل‌ناپذیر است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه اینترنتی ­امریکن کانسروتیو در گزارشی  تحت عنوان «ترامپ صدمات سختی را به مردم ایران وارد کرده است» نوشت: دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرده است موضوع تحریم «موسسه ویژه تجارت و تامین مالی», سازوکار ایرانی متناظر اینستکس، را در دست بررسی دارد.

الی گرانمایه، کارشناس بلندپایه سیاسی در شورای روابط خارجی اروپا، با اشاره به سازوکار ایرانی متناظر اینستکس گفت: وقتی به دنبال تحریم علیه ”سازوکار ویژه تجارت و تامین مالی“ هستید، در اصل در تلاش هستید اینستکس را به طور غیر مستقیم از بین ببرید. برداشت من این است که اگر آمریکا بخواهد اینستکس را در بدو ایجاد از بین ببرد، حمایت سیاسی در اروپا برای مخالفت با آمریکا حتی بیشتر خواهد شد.

همانطور که قبلا تاکید شد تهدید اروپا بر سر اینستکس کاری غیرعقلانی است و تلاش برای نابودی آن از طریق هدف قرار دادن سازوکار ایرانی متناظر آن به همان اندازه غلط و مخرب است. این واقعیت که دولت آمریکا به طور جدی کمر به نابودی این‌ها بسته است نشان می‌دهد آن‌ها از قطع دسترسی مردم ایران به اقلام و کالا‌هایی بشردوستانه هیچ واهمه و ابایی ندارند. جای تردیدی نیست که دولت ترامپ می‌خواهد حداکثر ضربه ممکن را به ملت ایران وارد کند و برای تحقق این مهم آن‌ها هر چیز و هر کس را که در مسیر تلاش برای کاستن از رنج و آلام ملت ایران قرار داشته باشد، تهدید می‌کنند.

 ­امریکن کانسروتیو در ادامه نوشت: داستان کاملا روشن است. متحدان اروپایی ما تلاش می‌کنند تا تجارت مشروع را با ایران حفظ کنند و در عوض دولت ما قصد دارد همه مسیر‌های تجارت با ایران، شامل اقلام بشردوستانه، را مسدود سازد. انگیره دولت ما برای اتخاذ چنین سیاست افراطی و بیرحمانه‌ای، اقدام ایران در نقض تعهدات خودش نیست، بلکه به این علت است که ایرانی‌ها بیش از سه سال است که به برجام پابیند بوده‌اند و عملا دست تندرو‌ها را در آمریکا از هر گونه بهانه برای ایجاد جنگ و خونریزی کوتاه کرده‌اند.

این پایگاه اینترنتی افزود: دولت ایران تاوان اشتباه خود در اعتماد کردن به آمریکایی‌ها را می‌پردازد و حالا آن‌ها به سبب موافقت با محدودیت‌های اعمال شده بر اساس توافق هسته‌ای که دولت ما خواستار پذیرش آن‌ها از سوی تهران شده بود، مورد مواخذه و بازخواست قرار گرفته‌اند. ولی باید توجه داشت رفتار ظالمانه و دست بالای دولت ترامپ پیامد‌هایی به دنبال خواهد داشت.

سوزان مالونی، نایب رئیس برنامه سیاست خارجی در موسسه بروکینگز، در این‌باره گفت: خطر از بین بردن اینستکس هم اکنون این است که اگر آمریکا تصمیم بگیرد راه تجارت بشردوستانه قانونی را مسدود کند، ممکن است حتی با واکنش منفی و بازخورد بزرگتری رو به رو شود.

وی گفت: ”چنین اقدامی این سؤال را بر می‌انگیزد که راهبرد درازمدت در اینجا چیست. اگر امکان اقلام بشردوستانه به ایران وجود نداشته باشد، و در واقع هیچ سازوکار عملی برای تسهیل این مبادلات وجود نداشته باشد، در آن صورت معلوم است که این راهبردی تنبیهی است، و راهبردی است که با هدف تحمیل حداکثر آسیب به مردم ایران صورت می‌گیرد.“

به عبارت دیگر هر چقدر فشار‌های دولت ترامپ افزایش یابد، دولت‌های بیشتری درصدد یافتن راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها بر خواهند آمد. این دولت‌ها این کار را فقط برای خاطر ایران یا توافق هسته‌ای انجام نمی‌دهند بلکه می‌خواهند منافع خود را در برابر رفتار بی‌محابا و به گونه فزاینده‌ای ظالمانه دولت آمریکا حفظ کنند.

در انتهای این گزارش آمده است: ظاهرا همواره کانون سیاست دولت ترامپ بر محور وارد کردن لطمه به ملت ایران قرار داشته است. خصومت‌ورزی بی‌حد وحصر و بی وقفه دولت ترامپ در قبال ملت ایران به اندازه‌ای غیر منطقی است که غیر قابل تحمل است. دولت آمریکا ظلم فاحشی را علیه بیش از هشتاد میلیون انسان که کاری بر ضد ما انجام نداده‌اند و مردم آمریکا با آن‌ها دعوایی ندارند، اعمال کرده است. این سیاست فاسد و ورشکسته باید به خاطر این مردم و به خاطر آینده و سرنوشت روابط ایران و آمریکا متوقف شود.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.