فضای مجازی

خودنمایی با عکس سلبریتی ها!

انتخاب تصاویر مختلف برای پروفایل توسط افراد، معیارهای مختلفی دارد که در این گزارش به بررسی پاره‌ای از آن‌ها می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، شبکه‌های اجتماعی این روزها جزو جدایی‌ناپذیر و ثابت زندگی روزمره اغلب افراد مختلف در سراسر دنیا محسوب می‌شود و میلیون‌ها نفر از جمعیت کره زمین بخش قابل توجهی از زمان خود را در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی سپری می‌کنند.

هر روز بر تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی افزوده می‌شود و از طرفی طراحان برنامه‌های این چنینی نیز برنامه‌های جدیدی به دایره گسترده و وسیع شبکه‌های اجتماعی اضافه می‌کنند.

موضوع مهمی که شاید تاکنون برای شما هم جالب و البته مورد سؤال بوده، این است که افراد بر چه اساس برای حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی عکس انتخاب می‌کنند. ما در این گزارش بر آن شده‌ایم تا ضمن بیان علت روانشناسی انتخاب عکس پروفایل افراد، بخشی از این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

عده‌ای از افراد از عکس بازیگران و چهره‌های مشهور برای تصویر پروفایل خود استفاده می‌کنند. برخی از تصاویر مناظر طبیعی و حیوانات و موجودات زنده و بعضی از افراد هم عکس شخصی خود را برای پروفایل حساب کاربری خود در فضای مجازی مورد استفاده قرار می‌دهند. ما در این گزارش به بررسی نوع شخصیت افرادی می‌پردازیم که از تصویر هنرمندان مشهور برای پروفایل اکانت صفحه مجازی خود استفاده می‌کنند.
کمبودهایی که سر از پروفایل کاربران فضای مجازی در می‌آورد!

روانشناسان بر این عقیده هستند که به صورت نسبی می توان بخشی از ویژگی‌های اخلاقی، روحی و روانی افراد را از طریق عکس پروفایل آنها  شناسایی  و شخصیت آن‌ها را تا حدودی واکاوی کرد و البته این کار تنها با تکنیک‌های روانشناسی و با در نظر گرفتن فاکتورهای متعدد قابل انجام است.

بهروز رجبی مشاور و روانشناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان علت انتخاب عکس بازیگران مشهور و سرشناس توسط افراد عادی را شامل دو موضوع برمی‌شمرد و معتقد است: برخی از افرادی که از تصویر چهره هنرمندان و سلبریتی‌ها برای صفحه مجازی شخصی خود استفاده می‌کنند، به فرد مورد نظر علاقه‌مند هستند و به عبارتی شخصیت هنری هنرمند مورد نظر به دلایلی برای آن‌ها محبوبیت دارد.

این روانشناس در ادامه تصریح کرد: پس از مبحث محبوبیت علت عمده و اصلی را باید مورد توجه قرار داد و آن خلاءها و کمبودهایی است که افراد به علت وجود آن در شخصیت خود، جبران کمبودهای فوق را در بازیگران مورد علاقه خود می‌بینند و سعی در شبیه کردن خود به آن‌ها دارند.

رجبی همچنین اضافه کرد: چه بسا برخی از افرادی که با دنبال کردن نحوه زندگی بازیگران و سلبریتی‌ها و مقایسه زندگی خود با آن‌ها و تلاش برای شبیه شدن به این افراد، دچار سرخوردگی و حقارت شده و در نهایت رفتارهای همراه با خشونت از خود بروز می‌دهند و به نوعی خشم اجتماعی را گسترش می‌دهند.

وی تاکید کرد: روانشناسان بر این عقیده هستند که به صورت نسبی می‌توان بخشی از ویژگی‌های اخلاقی، روحی و روانی افراد را از طریق عکس پروفایل آنها  شناسایی  و شخصیت آن‌ها را تا حدودی واکاوی کرد و البته این کار تنها با تکنیک‌های روانشناسی و با در نظر گرفتن فاکتورهای متعدد  قابل انجام است.

این روانشناس در رابطه با علت دیگر انتخاب تصویر پروفایل افراد عادی که عکس بازیگران و هنرمندان را انتخاب می‌کنند تصریح کرد: متاسفانه تعداد زیادی از این افراد اعتماد به نفس ضعیفی دارند و با این اقدام سعی در جلب توجه دیگران دارند.

رجبی یادآور شد: بخش محدودی از افراد نیز به دلیل محدودیتی که از طرف دیگران دارند، به جای تصویر خود از عکس بازیگران سرشناس و محبوب برای پروفایل خود استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد: تغییر مستمر  و متعدد تصویر پروفایل توسط کاربران فضای مجازی، بیانگر برخی از نوسانات روحی و روانی افراد است و بسیاری از افراد این روزها در شبکه‌های اجتماعی چنین رفتارهایی را از خود بروز می‌دهند.

این روانشناس تأکید کرد: بسیاری از والدین می‌توانند با در نظر گرفتن موارد مذکور به نحوی به حال روحی فرزند خود که در فضای مجازی صفحه‌ای اختصاصی دارد و فعالیت می‌کند، پی ببرند و  با رابطه‌ای دوستانه موضوع فعالیت وی در این صفحات را مورد نظارت قرار دهند.

در مجموع نکات جالب و قابل تأملی در موضوع انتخاب تصویر پروفابل افراد مختلف وجود دارد که می‌توان شخصیت افراد انتخاب کننده را از جنبه‌های گوناگون مورد کاوش قرار داد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.