خودکفایی در تولید بنزین ــ ۷ / جزئیات سهم ۱۰ پالایشگاه در عبور ایران از مرز خودکفایی بنزین

تا پایان اردیبهشت‌ماه میزان تولید بنزین کشور به حدود ۹۲ میلیون لیتر در روز می‌رسد که تمامی ۱۰ پالایشگاه ایران در رسیدن ظرفیت تولید بنزین به مرز ۹۲ میلیون لیتر در روز سهیم هستند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم، از امروز (۱۵ اردیبهشت ماه) ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۲۲ میلیون لیتر در روز و ظرفیت تولید بنزین کشور به ۹۰ میلیون لیتر در روز می‌رسد. در شرایطی که میزان مصرف بنزین کشور در مرز ۸۰ تا ۸۲ میلیون لیتر در روز است، رسیدن ظرفیت تولید بنزین به ۹۰ میلیون لیتر در روز به‌معنای عبور از مرز خودکفایی در تولید بنزین است.

سعید مداح مروج مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم در خصوص جزئیات عبور از مرز خودکفایی در تولید بنزین گفت: توان تولید بنزین در کشور در حال حاضر (صبح امروز) حدود ۸۲ میلیون لیتر در روز است.

وی با بیان اینکه "برخی پالایشگاههای ما در حال تعمیرات هستند"، گفت: تعمیرات پالایشگاه تهران اخیراً انجام شده و طی روزهای اخیر به مدار سرویس بازگشته است، اما برخی از واحدهای عملیاتی پالایشگاه اراک، پالایشگاه شیراز و پالایشگاه اصفهان در حال حاضر از مدار خارج و در حال تعمیرات اساسی هستند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر از ۱۰ پالایشگاه موجود، تولید روزانه بنزین ایران در حدود ۷۲ میلیون لیتر است که امیدواریم طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته تا ۱۰ روز آینده کل فرآیند تعمیرات اساسی این پالایشگاهها به اتمام رسیده و میزان تولیدات ۱۰ میلیون لیتری که به‌موجب این تعمیرات کاهش یافته، به مدار تولید برمی‌گردد.

وی ادامه داد: به‌موازات پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال توسعه است و با به مدار بهره‌برداری آمدن فاز دوم پالایشگاه، ظرف امروز ۱۰ میلیون لیتر بنزین به تولیدات این پالایشگاه و مجموع تولید بنزین کشور افزوده می‌شود.

مداح مروج خاطرنشان کرد: به‌عبارتی تا پایان اردیبهشت ماه، میزان تولید بنزین کشور به حدود ۹۲ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

وی در خصوص جزئیات این ظرفیت تولید ۹۲ میلیون لیتری بنزین و سهم هر پالایشگاه گفت: در این ۹۲ میلیون لیتر، تولید روزانه بنزین که تا پایان اردیبهشت محقق شده و به‌صورت پیوسته در مدار بهره‌برداری خواهد بود، سهم پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۲۲ تا ۲۴ میلیون لیتر در روز، سهم پالایشگاه اراک ۱۶ تا ۱۷ میلیون لیتر در روز، سهم پالایشگاه آبادان ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر در روز، اصفهان ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر، سهم پالایشگاه تبریز ۳ تا ۳٫۵ میلیون لیتر در روز، سهم پالایشگاه تهران ۶ تا ۶٫۵ میلیون لیتر در روز، سهم پالایشگاه کرمانشاه حدود ۰٫۷ میلیون لیتر در روز، سهم پالایشگاه بندرعباس ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر، سهم پالایشگاه شیراز ۱٫۳ تا ۱٫۵ میلیون لیتر و سهم پالایشگاه لاوان ۱٫۹ میلیون لیتر است.

خبرگزاری تسنیم با گشایش پرونده ویژه‌ای با عنوان "خودکفایی در تولید بنزین" در چهلمین سال انقلاب اسلامی در تلاش است تا ابعاد مختلف این دستاورد مهم ملی را که در سایه تلاش فرزندان متخصص این مرز و بوم و تکیه بر توان داخلی محقق شده، بررسی و منتشر کند.

    گزارش‌های پیشین:

    خودکفایی در تولید بنزین ــ ۱ / ایران در آستانه خودکفایی در تولید بنزین/ کار جهادی به‌بار نشست

    خودکفایی در تولید بنزین ــ ۲ / کار جهادی سپاه، دولت و بخش خصوصی؛ همه برای ایران

    خودکفایی در تولید بنزین ــ ۳/ آخرین وضعیت ستاره خودکفایی بنزین

    خودکفایی در تولید بنزین ــ ۴ / شاهکار تولید بنزین در برابر فاجعه عدم‌مدیریت مصرف

    خودکفایی در تولید بنزین ــ ۵ | ادامه واردات بنزین با کدام پول و مجوز؟

    خودکفایی در تولید بنزین ــ ۶ / ۹۰درصد کاتالیست بنزین در داخل تولید می‌شود

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.