مدرسه

جولان سگ‌های ولگرد در سیستان :

دانش‌آموزان سیستانی با ترس مواجهه با “سگ‌های هار ولگرد” به مدرسه می‌روند

با وجود بازگشایی مدارس مردم سیستان همچنان با معضل جولان سگ‌های هار ولگرد در این منطقه دست به گریبان هستند و دانش‌آموزان سیستانی با ترس مواجهه با سگ‌های هار به مدرسه می‌روند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،منطقه سیستان شامل ۵ شهرستان زابل، زهک، نیمروز، هیرمند و هامون در شمال استان پهناور سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر با مشکلات زیادی از جمله خشکسالی، ریزگردها، فقر، اعتیاد و بیکاری درگیر بوده؛ مشکلاتی که هر یک به تنهایی می‌تواند صدای اعتراض مردم را بلند کند اما مردم ولایت‌مدار و صبور این خطه همواره در انتظار گشایشی به همت مسئولان هستند.

به همه این مشکلات اما باید معضل جولان دادن سگ‌های هار ولگرد را نیز اضافه کرد، مشکلی که تقریباً از اسفندماه سال گذشته شدت پیدا کرده و موجب شده صدها نفر از مردم سیستان دچار حیوان گزیدگی شوند و البته ۷ نفر از این افراد نیز جان خود را از دست داده‌اند.

مسئولان سیستان و بلوچستان و منطقه سیستان در قبال این معضل جدی در ماه‌های اخیر موضع‌گیری‌هایی داشته‌اند و جلسات متعددی تشکیل داده‌اند که به تصمیمات مختلفی از جمله واکسیناسیون سگ‌ها، عقیم‌سازی سگ‌ها و اتلاف سگ‌های ولگرد منجر شده اما با وجود همه جلسات و سخنرانی‌ها، وجود سگ‌های ولگرد در شهرها و روستاهای سیستان همچنان معضلی حل نشده است.

این معضل با بازگشایی مدارس بیش از گذشته احساس می‌شود چرا که دانش‌آموزان بی‌دفاع در بسیاری مواقع در مسیر منزل تا مدرسه با این سگ‌های ولگرد مواجه می‌شوند و مواجهه با این حیوانات درنده و ناقل بیماری به دلهره‌ای تمام نشدنی برای دانش‌آموزان منطقه تبدیل شده است.

حرکت گروهی دانش‌آموزان جهت کاهش خطر مواجهه با سگ‌ها!

محمد شیبک، دانش‌آموز سیستانی در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: حضور سگ‌های ولگرد در کوچه و خیابان موجب شده ما دانش‌آموزان همواره با ترس گازگرفتگی سگ رو به رو باشیم؛ به ویژه هنگامی که اول صبح به سمت مدرسه حرکت می‌کنیم، سگ‌های ولگرد بشتر مشاهده می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: مادر و پدران ما توصیه کرده‌اند که همواره به صورت گروهی همراه دیگر همکلاسی‌های خود در کوچه و خیابان حرکت کنیم تا با خطر کمتری از جانب سگ‌ها مواجه شویم؛ البته تا جایی که ممکن است والدین بچه‌های مدرسه خودشان به دنبال فرزندان می‌آیند اما به ناچار گاهی هم مجبور هستیم مسیر مدرسه تا خانه را پیاده برویم که ترس و دلهره در این شرایط همواره با ما همراه است.

این دانش‌آموز سیستانی تاکید دارد: زنگ‌های تفریح بسیاری از دانش‌آموزان به بیان حوادثی که در رابطه با مواجهه با سگ‌های ولگرد در منطقه رخ داده می‌پردازند و حتی شنیده‌ام تعدادی از مردم منطقه پس از گازگرفتگی توسط سگ جان خود را از دست داده‌اند که این امر نیز بر وحشت دانش‌آموزان افزوده است.

حل معضل سگ‌های ولگرد نیازمند تعیین ردیف بودجه ملی

پیش از این در ماه گذشته هوشنگ ناظری، فرماندار ویژه زابل به خبرنگار تسنیم گفته بود: در آستانه بازگشایی مدارس اتلاف سگ‌های ولگرد شهرستان زابل به طور جدی در حال انجام است تا نگرانی والدین منطقه در مورد فرستادن فرزندان خود به مدرسه به حداقل برسد.

با وجود همه تلاش‌های فرمانداری اما مردم منطقه اعتقاد دارند این معضل همچنان به قوت خود باقی است. فرماندار زابل در این رابطه می‌گوید: تاکنون هیچ اعتبار ویژه‌ای برای کنترل بیماری هاری و مبارزه با سگ‌های ولگرد در منطقه سیستان اختصاص پیدا نکرده و حل این معضل نیازمند تعیین ردیف بودجه ملی است.

هوشنگ ناظری می‌افزاید: همانگونه که برای کنترل و کاهش بیماری تب کریمه کنگو، فلج اطفال و مالاریا طرح‌هایی به صورت ملی دیده شده، ضرورت دارد برای کنترل بیماری هاری در منطقه سیستان نیز ردیف بودجه خاصی در نظر گرفته شود. سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید برای کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد در منطقه سیستان ورود جدی داشته باشند و اعتبارات این بخش را تامین کند چرا که شهرداری‌ها و دهیاری‌های این منطقه از لحاظ مالی توان لازم برای مواجهه با معضل سگ‌های ولگرد را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: در ماه‌های اخیر توان زیادی برای اتلاف سگ‌های ولگرد زابل به کار گرفته شد و تعداد زیادی از این سگ‌ها نیز تلف شدند اما با توجه به جایگزینی آنها از مناطق اطراف، این اقدام کافی نبوده و حل آن نیازمند عظم ملی است. سیستان بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که این کشور با شاخص‌های بهداشت جهانی فاصله زیادی دارد و این امر زمینه ورود بسیاری از بیماری‌ها را به داخل ایران فراهم کرده است.

فرماندار زابل تاکید کرد: باید مرزهای بهداشتی در زمینه کنترل بیماری هاری با همکاری وزارت بهداشت گسترش یابد و مباحث آموزشی برای پیشگیری از بیماری هاری به آن سوی مرزها سوق داده شود تا شاهد کاهش این بیماری در منطقه باشیم.

همزمانی بازگشایی مدارس با فصل زاد و ولد سگ‌های ولگرد

جواد اکبری‌زاده، معاون دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت:همزمانی بازگشایی مدارس با فصل زاد و ولد سگ‌های ولگرد در سیستان معضلی مهم است که باید به آن توجه ویژه شود و تعامل تمام دستگاه‌های اجرایی برای کاهش سگ‌های ولگرد در سیستان ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه همه موارد بیماری هاری در منطقه سیستان توسط سگ‌های ولگرد اتفاق افتاده، افزود: مسئولان استان و حتی مسئولان ملی باید برای حل مشکل سگ‌های ولگرد منطقه سیستان عزمی جدی داشته باشند؛ هر چند این مشکل در برخی دیگر از نقاط کشور وجود دارد اما به نظر می‌رسد در منطقه سیستان ابعاد جدی‌تری دارد.

تصمیم دولت جهت مبارزه با هاری در سیستان و بلوچستان

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز در نخستین همایش استانی بررسی وضعیت بیماری هاری که با هدف بررسی و آسیب شناسی دلایل ابتلا به این بیماری کشنده در زاهدان برگزار شد، با اشاره به اینکه برای پیشگیری به موقع از مخاطرات این نوع بیماری‌ها باید تمام توان خود را صرف کرد، اظهار داشت: تامین سلامت مردم با توجه به همسایه بودن با ۲ کشوری که توان مقابله با بیماری‌ها را ندارند انرژی مضاعف و هزینه بالایی می‌خواهد.

وی تصریح کرد : استان سیستان و بلوچستان مهمترین گلوگاه کشور برای جلوگیری از انواع بیماری‌های واگیر و غیرواگیر است و دولت تصمیم دارد برنامه‌هایی جهت رسیدن به نقطه حذف اینگونه بیماری‌ها اجرا کند؛ البته هیچ کاری در جهت تامین امنیت در سلامت انسان‌ها امکانذیر نیست مگر اینکه همه دستگاه‌های نظارتی با همکاری و همیاری در این جهت گام بردارند.

دومین آزمایشگاه تشخیص هاری کشور در زاهدان راه‌اندازی می‌شود

گویا با اشاره به این که بیشترین آمار ابتلا به بیماری هاری در میان استان‌های کشور مربوط به سیستان و بلوچستان است، افزود: با هدف تسریع در روند تشخیص بیماری هاری، قرار است دومین آزمایشگاه جامع تشخیص هاری کشور در زاهدان راه‌اندازی شود تا به مردم سراسر استان خدمات ارائه کند.

محمودرضا میری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این همایش اظهار داشت: در یک سال گذشته مسئله بیماری هاری در ۳ نوبت در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مطرح شد که این امر نشان از حساسیت بالای اعضاء کارگروه نسبت به این موضوع دارد.

وی تصریح کرد: تامین سلامت انسان‌ها در همه جای ایران فقط با ایفای نقش حوزه بهداشت و درمان مقدور نیست، بلکه تمام دستگاه‌های نظارتی در مقابل سلامت خود و سایر هموطنان مسئولند. سیستان و بلوچستان همیشه میزبان انواع بلایای طبیعی و غیرطبیعی است که سلامت انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

میری اضافه کرد: یکی از مهمترین عوامل در پیشگیری از هاری و بیماری‌های مشابه، استفاده از ظرفیت‌های مختلف از جمله داوطلبان سلامت و سفیران سلامت در بحث اطلاع‌رسانی و آموزش است؛ در مرحله اول آموزش به پرسنل و در مرحله دوم اطلاع‌رسانی به مردم از طریق چاپ پوستر و تهیه کلیپ‌های آموزشی می‌تواند یاری‌گر ما در کنترل و مهار بیماری باشد که البته تاکنون اقدامات خوبی در این راستا در منطقه سیستان انجام شده است.

بی‌شک برگزاری جلسات بررسی و ریشه‌یابی و همایش‌های علمی جهت حل معضل جدی رواج بیماری هاری در منطقه سیستان اقداماتی موثر و مفید است اما مردم منطقه سیستان همچنان در انتظار اقدامی جدی و تصمیماتی کلان جهت حل این معضل جدید منطقه پرمشکل سیستان هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.