دخالت بیگانگان باعث حضور مجدد تروریست ها در سوریه می شود

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: باید سرنوشت سوریه را مردم آن کشور رقم بزنند و دخالت بیگانگان صرفا منجر به پیچیده تر کردن شرایط و بسترسازی حضور مجدد تروریست ها در خاک آن کشور می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از مهر،  اصغر زارعی کارشناس مسائل منطقه غرب آسیا درباره آینده سوریه و تداوم روند گفتگوهای آستانه با توجه به تجاوز نظامی آمریکا و متحدان غربی آن به سوریه اظهار داشت: با توجه به اهدافی که کشورهای سه گانه از تجاوز نظامی به سوریه دنبال می کردند، شکست قاطعی که به آنها تحمیل شد، منجر به سرخوردگی این سه کشور شد و محافل مردمی و همچنین خواص هر سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه نسبت به تجاوز رُخ داده موضع انتقادی گرفتند و آن اقدام را غیرقانونی و خلاف موازین و قوانین داخلی و بین المللی قلمداد کردند.

وی گفت: یکی از موضوعاتی که متعاقب این تجاوز نظامی در برخی محافل مطرح می شود، ایجاد شکاف و اختلاف میان سه کشور ضامن روند گفتگوهای آستانه یعنی ایران، روسیه و ترکیه بود که البته این مساله را با توجه به موضع مثبت و موافق ترکیه نسبت به حمله نظامی صورت گرفته به سوریه مطرح می کنند که این حرف درست نیست، چرا که ترک ها پیش از این و در طی هفت سالی که از بحران سوریه می گذرد سیاست ها و رویکردهای خودشان را همسو با حامیان تروریست ها و گروه های تروریستی تنظیم کرده بودند.

این کارشناس مسائل منطقه افزود: روسیه و ایران سعی کردند ترکیه را از مداخله نظامی در سوریه و نقش حاکمیت آن کشور باز دارند اما متاسفانه آنها همچنان بر این سیاست اشتباه خودشان در حمایت از تروریست ها اصرار دارند، هر چند که ترکیه همزمان دو رویکرد متفاوت را دنبال می کند، یعنی از طرفی با ایران و روسیه در مذاکرات آستانه شرکت می کند و از دیگر سوی با طرف های غربی و حامیان ترویست ها ارتباط دارد و این نشان می دهد که آنها سیاست مشخصی را در موضوع سوریه ندارند.

زارعی تصریح کرد: با همه این تفاسیر همچنان روند گفتگوهای سیاسی در جهت حل بحران سوریه ادامه خواهد داشت و راهکارهای دیپلماتیک کماکان تنها راه برون رفت از بحران سوریه و دیگر بحران های منطقه ای است.

وی گفت: با توجه به صلابت و اقتدار روسیه در مساله سوریه و واکنش آنها در ساقط کردن موشک های سه کشور متجاوز که یک برگ برنده و پیروزی بزرگ برای سوریه و متحدان آن محسوب می شود و دست برتری که متحدان سوریه در میدان عملیاتی دارند، ترک ها به اشتباه خود پی بردند و خیلی سریع تغییر موضع دادند. اما آنچه در آینده رُخ میدهد قطعا همکاری بیشتر روسیه، ایران و ترکیه خواهد بود و در این راستا هم دیدیم که نشست سران سه کشور هم به تازگی در ترکیه برگزار شد و روند همکاری های منطقه ای و مبارزه با تروریسم میان این سه کشور نیز در حال افزایش است.

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همچنان سیاست های اصولی خود را در روابط خارجی و مساله سوریه ادامه می دهد، بیان کرد: ایران تجاوز نظامی به سوریه را به شدت محکوم کرده و این اقدام را خلاف موازین و قوانین بین المللی توصیف کرده است.

زارعی ادامه داد: پس از تجاوز نظامی به سوریه تماس تلفنی آقایان روحانی و اردوغان را داشتیم که در خصوص مساله سوریه با یکدیگر به رایزنی پرداختند و فضا را برای تداوم گفتگوهای سیاسی آستانه مهیا کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قطعا ایران بر موضع اصولی خود مبنی براینکه باید گفتگوهای سیاسی سوری-سوری ادامه یابد پافشاری دارد و معتقد است که باید سرنوشت سوریه را مردم آن کشور رقم بزنند و دخالت بیگانگان صرفا منجر به پیچیده تر کردن شرایط و بسترسازی حضور مجدد تروریست ها در خاک آن کشور می شود.

 

 

 

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.