معدوم سازی مواد غذایی آلوده در تعطیلات نوروزی

رییس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت :

در تعطیلات نوروزی ۷۸۰ تن مواد غذایی آلوده معدوم شد

هزار مورد از بازرسی ها منجر به معرفی به سیستم قضایی و ۱۷۰۰ مورد نیز اقدام به پلمب مرکز شده است که تخلفات آنها می توانست صدمات جدی وارد کند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از عصر ایران،

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از فعالیت ۱۷۰۰ اکیپ سیار و ثابت بازرسی  از مراکز و اماکن حساس عمومی و مراکز ارایه دهنده مواد غذایی در برنامه سلامت نوروزی خبر داد.دکتر خسرو صادق نیت در نشست خبری ضمن اعلام این خبر گفت: در طی بازرسیهای بهداشتی صورت گرفته در صورت تخلف مراکز، تذکر یا برخورد قانونی از جمله ارجاع به سیستم قضایی و یا پلمب مرکز متخلف صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه برنامه سلامت نوروزی از ۱۵ اسفند ماه سال  شروع شده و تا ۱۵ فروردین ادامه داشت، گفت: در طی اجرای این طرح ۶۰۰ هزار بازرسی از اماکن مختلف صورت گرفته است که ۱۰ هزار مورد از این بازرسیها منجر به معرفی به سیستم قضایی به دلیل تخلف و ۱۷۰۰ مورد نیز اقدام به پلمب مرکز شده است که تخلفات آنها می توانست صدمات جدی وارد کند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار ادامه داد: طی بازسیهای صورت گرفته تا به امروز حدود ۷۸۰ هزار کیلو ماده غذایی آلوده و غیر بهداشتی معدوم شده است که اگر در نظر بگیریم ۵۰ گرم مواد غذایی آلوده منجر به مسمومیت یک نفر می شود با معدوم سازی این مقدار مواد غذایی آلوده از مسمومیت ۱۵ میلیون نفر جلو گیری کرده است.

دکتر صدق نیت همچنین به انجام نمونه برداریهای مختلف از جمله مواد غذایی و آب آشامیدنی اشاره کرد و گفت: در طول اجرای برنامه سلامت نوروزی بیش از ۳۵۰ هزار نمونه برداری از آب آشامیدنی انجام شده است.

وی گفت: همچنین ۵ هزار مورد نمونه برداری از آب استخرها از نظر میکروبی و آلودگی، انجام شد و در مواردی که آلودگی ثبت شد برخورد لازم صورت گرفت.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه سامانه ۱۹۰ در ایام نوروز آماده دریافت گزارشات مردمی و شکایات تخلفات بهداشتی بود، گفت: از این موضوع توسط مردم استقبال شد و ۲ هزار مورد تماس با این سامانه انجام گرفت به طوری که نیمی از کشفیات مواد غذایی معدوم شده به دنبال شکایات مردمی بوده است.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.