لاریجانی

در روند برگزاری انتخابات کاستی هایی دیده شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور چشمگیر و غیرتمندانه ملت ایران در انتخابات اخیر گفت: ایران با این انتخابات در دنیا سربلند شده و تداوم انقلاب اسلامی را تضمین کرد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از میزان، لاریجانی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲ خردادماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور با اشاره به برگزاری انتخابات در ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری گفت: حضور چشمگیر و غیرتمندانه و با متانت ملت عزیز ایران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی ستایش برانگیز و غرورآفرین بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این حماسه کم نظیر تفضل الهی شامل حال ملت شد و با توجهات، ولی الله اعظم امام زمان (عج) صحنه جدیدی از قدرت ملی کشور ما پیش روی ملت‌ها باز شد.

لاریجانی افزود: ایران با انتخابات اخیر در دنیا سربلند شد و حضور قوی در منطقه پیدا کرد، در هنگامه‌ای که در صحنه بین المللی انواع و اقسام مکر را شاهد هستیم و در منطقه به غایت به هم ریختگی امنیتی وجود دارد و برخی قدرت‌های بزرگ و بعضی از کشورهای مسئله ساز به بحران امنیتی منطقه می‌دمند؛ حضور با صلابت ملت پشتوانه محکم امنیت ملی کشور شده و تداوم انقلاب اسلامی را تضمین کرد.

رئیس مجلس ادامه داد: تدابیر حکیمانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای که کراراً ملت عزیز را به حضور فراگیر و قانونمند دعوت کردند و به دستاندرکاران انتخابات رعایت رأی ملت را به عنوان امانت را گوشزد کردند؛ در حضور یکپارچه و آراسته ملت در انتخابات تاثیر منحصر به فرد داشت.

وی با اشاره به راهنمایی‌های مراجع عظام تقلید و علمای اعلام و نمایندگان مجلس، نخبگان سیاسی، احزاب سیاسی، نخبگان فرهنگی، علمی، هنری و اجتماعی کشور برای حضور مردم در انتخابات گفت: راهنمایی‌های این عزیزان منجر به ایجاد این حضور افتخارآمیز شد که باید قدردان آن‌ها بود.

لاریجانی از دست اندرکاران انتخابات، شورای نگهبان، وزارت کشور، نمایندگان مجلس که در هیأت‌های نظارت حضور داشتند و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی که تلاش شبانه روزی داشتند، تشکر کرد و گفت: رسانه‌های گروهی و صدا و سیما با اطلاع رسانی‌های به موقع برای انتخابات اخیر توفیق خدمتی یافتند.

 لاریجانی با تبریک به حسن روحانی به عنوان برگزیده ملت در انتخابات اخیر افزود: امیدواریم دولت آینده کاراتر و مصمم‌تر در حل مشکلات اصلی کشور که متنوع است البته محوریت آن امور اقتصادی و معیشتی مردم است، گام بردارد.

رئیس مجلس با اشاره به برخی کاستی‌ها در مسیر انتخابات به ویژه در روز رأی گیری، تصریح کرد:طولانی شدن زمان رأی گیری باعث خستگی مردم شد و همچنین در مورد شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری منطبق با قانون اساسی نیازمند ضوابط روشن‌تر هستیم.

 لاریجانی افزود: لازم است کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس با همکاری مرکز پژوهش‌ها و وزارت کشور و همچنین شورای نگهبان، طرحی برای ساماندهی بهتر انتخابات تهیه و به مجلس ارائه کند؛ به ویژه در زمینه مکانیزه کردن انتخابات که قبلاً در قوانین مربوطه مورد تاکید واقع شده بود، از حالا پیگیری و نظارت شود تا برای انتخابات بعدی با شرایط آسان تری ملت عزیز رأی خود را به صندوق‌های رأی بیاندازند.

رئیس قوه مقننه خطاب به نمایندگان مجلس در خصوص اجلاس اخیر ریاض تصریح کرد: اینکه رئیس جمهور آمریکا در ابتدای صحبتش گفته است که چقدر پول از دولت سعودی گرفته تا قبول کرده در این اجلاس شرکت کند، نکته جالبی است که قابل باور نبود که به صورت علنی گفته شود.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها ریاض را به عنوان مرکز مبارزه با تروریسم اعلام کردند که کار درستی بود؛ زیرا مرکز صدور تروریسم آنجا است و اگر آمریکا موفق شود مانع ارسال پول، سلاح و افراد مسلح از عربستان به سایر نقاط شود دیگر نه برج دوقلویی در نیویورک منفجر می‌شود و نه هزاران نفر از مردم بیگناه عراق، سوریه و لبنان کشته و زخمی می‌شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: از عجایب روزگار این است که سعودی‌ها و آمریکایی‌ها علمدار مبارزه با تروریسم شده اند؛ از اشغال افغانستان توسط شوروی سابق تا به امروز که انواع و اقسام جریان‌های تروریستی ایجاد شده، در کدام یک سعودی‌ها در پشت صحنه یا روی صحنه آن نبودند.

وی ادامه داد: در مورد طالبان فقط کافی است به مصاحبه خانم "بینظیر بوتو "نخست وزیر فقید پاکستان توجه کنیم که در جواب خبرنگاری گفته بود چرا پاکستان طالبان را ایجاد کرد؛ گفت: اینقدر پاکستان را سرزنش نکنید، طالبان از یک مثلث همکاری به وجود آمد که طراحی و هدایت آن با آمریکا و انگلیس بود و پول آن را سعودی و امارات دادند که تن‌ها اجرای آن توسط پاکستان بود.

لاریجانی با اشاره به گزارش اخیر مسئولان آمریکا در مورد ۱۱ سپتامبر توسط القاعده که هنوز چند ماه از انتشار آن نمی‌گذرد که آن‌ها مقامات سعودی را در ماجرای ۱۱ سپتامبر دخیل دانستند، گفت: آیا تردیدی وجود دارد که داعش و النصره به کمک سعودی‌ها و برخی کشورهای کوچک منطقه‌ای ایجاد و حمایت شده اند؟ همینطور گروه‌های تروریستی نظیر احرار الشام و ده‌ها گروه تروریستی دیگر که از حمایت سعودی برخوردارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر سعودی‌ها ادعا می‌کنند ایران محور تروریسم در منطقه است و بعد از انقلاب خمینی (ره) منطقه با تروریسم مواجه شده است، این مطلب روشنی از نظر تاریخی است که حکومت عربستان از آغاز کار همیشه درگیر جنگ و ترور بوده و آن هم فقط جنگ را مسلمانان عرب و سعودی‌ها حتی یک تیر هم به سوی صهیونیست‌ها شلیک نکردند.

 لاریجانی افزود: سعودی‌ها یک روز با "جمال عبدالناصر " و ناصریست‌ها جنگیدند و بسیاری از افسران و سربازان مصری به دست دولت سعودی کشته شدند؛ هنوز سخنرانی معروف جمال عبدالناصر رئیس جمهور فقید مصر در مراسم تشییع پیکر افسران مصری که به دست رژیم سعودی کشته شدند، در خاطره‌ها مانده است.

وی ادامه داد: چه تعداد از ناصریست‌های عرب در کشورهای عربی با توطئه رژیم سعودی کشته یا زندانی شدند و روز دیگر با اخوان المسلمین در دنیای عرب جنگیدند، بیشترین ضربه را اخوانی‌ها در دنیای تسنن از آل سعود خوردند، علما و روشنفکران زیادی از مذاهب مختلف اهل سنت با خشم وهابی‌های سعودی آسیب فراوانی دیدند و رژیم سعودی چندین بار به یمن حمله کرد و به بهانه‌های گوناگون مردم این کشور را به خاک و خون کشاند؛ اما آل سعود در هیچ نبردی علیه اسرائیل حاضر به هزینه کردن و فداکاری نشد.

لاریجانی تصریح کرد: نزدیک به ۶۰ سال است که دولت عربستان به نام گسترش اسلام با ایجاد مساجد و آموزش جوانان وهابیت را که نه اهل سنت آن را قبول دارند و نه دیگران؛ ایدئولوژی خشونت را در جهان گسترش داده و از طرفی دولت سعودی تلاش کرد تا "الازهر" را که مرکز فکری عمیق‌تر و اعتدالی‌تر اهل سنت است به حاشیه براند و آن را منزوی کند، چنین کشوری با چنین ایدئولوژی افراطی مدعی شده است که ایران از طریق گروه‌های مسلح در منطقه در حال توسعه تروریسم است؛ اشتباه می‌کنید! ما با ارائه انتخابات، رأی و صندوق‌های رأی در حال گسترش دموکراسی در منطقه هستیم و شما هنوز به زنان اجازه رانندگی نمی‌دهید، انتخابات ندارید و قانون اساسی در کشور شما وجود ندارد آنوقت مدعی می‌شوید؟

وی با بیان اینکه آنچه که باعث شد سعودی‌ها از انقلاب اسلامی ایران بترسند؛ الگو شدن ایران به عنوان یک کشور آزاد است که با رأی مردم اداره می‌شود، افزود: این مایه ننگ یک کشور اسلامی است که در پایتخت خود صدای آمریکا را منتشر کند که دو گروه مجاهد عرب یعنی "حزب الله "و" حماس" که در راه مبارزه با رژیم صهیونیستی تلاش کردند را به عنوان تروریسم بخواند.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.