نیری

نیری:

دغدغه مسئولان برای اجرای سند ۲۰۳۰، مایه تاسف است

کارشناس مسائل فرهنگی گفت: بدون هیچ گونه جهبه گیری می گویم سند ۲۰۳۰ و این الگوی آموزشی که برای دیگر کشورها طراحی کرده اند بر اساس آرمان ها و آرزوهای آمریکا طراحی شده است.

 

به گزارش راه مبین به نقل از دانا، حسن نیری کارشناس مسائل فرهنگی در گفتگو با خبرنگار بجنا، با بیان اینکه ، با ارتباط های بین المللی و ایجاد بسترهای لازم جهت ارتباطات جهانی مخالف نیستیم، گفت: در تمامی تعاملات و ارتباطات جهانی بایستی مبانی خودمان که برگرفته از اسلام است را مد نظر قرار دهیم و طبق آن عمل کنیم .

وی افزود: هیچ آئین و هیچ دین و مذهبی شایسته تر از دین مبین اسلام بر ارتباط و تعامل و ارتقا روابط خودمان با بین الملل تاکید نداشته است پس اگر مجری خوب آئین اسلام باشیم قطعا شاهد ارتباطات جهانی همراه با عزت خواهیم بود.

وی با بیان اینکه تمامی اسناد بین المللی که منعقد می شود بایستی به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، اظهار داشت: مسئولین مربوطه در مسئله ۲۰۳۰  برای اینکه از هر گونه شک و شبهه جلوگیری می کردند بایستی این مهم را مورد توجه قرار می دادند و مجلس را در ابتدا مطلع می کردند .

نیری تصریح کرد: مشکل جدی و اساسی که در این سند وجود دارد این است که جایگاه شواری عالی انقلاب فرهنگی که مرجع اصلی این نوع تصمیمات است ، فراموش شده است.

وی در ادامه بیان داشت: یونسکو سازمان بین المللی با رویکرد سکولار و لیبرال است پس اینکه ما انتظار داشته باشیم اسناد آموزش و پرورشی خودش را با آئین و مذهب ما تطبیق دهد این توقع اشتباه است .

وی با اشاره به اینکه ، سند ۲۰۳۰توسط پنتاگون و در سال ۲۰۱۱توسط اوباما تائید شد و در سال ۲۰۱۵ توسط خانم اوباما در قطر رونمایی شد و در همان سال در فرانسه تصویب شد، افزود: بدون هیچ گونه جهبه گیری باید بگویم این سند و این الگوی آموزشی که برای دیگر کشورها طراحی کرده اند بر اساس آرمان ها و آرزوهای آمریکا طراحی شده است.

در ۲۰۳۰ تربیت دینی ممنوع است

این کارشناس مسائل فرهنگی بیان داشت: در ۲۰۳۰ تربیت دینی چه در اسلام چه در دین مسیحی و هر دین دیگر ممنوع است در حالی که ما ادعای آن را داریم که مکاتب الهی و در راس آن اسلام دارای بهترین الگوی های تربیتی و آموزشی است.

وی گفت: یکی از مشکلات اساسی اسناد بین المللی که متاسفانه وجود دارد استفاده از کلمات زبیا و عامه پسند است که معمولا مردم را به خودش جذب می کند و کسی که با این جملات مخالفت کند به انزوا محکوم می شود.

وی ادامه داد: برای اینکه از سواستفاده های احتمالی جلوگیری کنیم باید کلمات و جملات ۲۰۳۰ دقیق و شفاف تعبیر شود، به طور مثال قید شده است که آموزش جنسی از حقوق کودکان است این آموزش جنسی یعنی چه ، کم و کیفش به چه صورت است و چطور باید اجرا شود .

در ۲۰۳۰افراد همجنس باز را جزء اقشار آسیب پذیر مطرح کرده اند

نیری اظهار داشت: مورد دیگری که در ۲۰۳۰ مطرح شده است خصوصی سازی مدارس است، این به بهانه عدم منابع مالی در کشور است و یا منظورش این است که دولت و حاکمیت سیاست های خودشان را در روند آموزشی دخالت ندهند و یا مورد دیگری که وجود دارد ارائه آمار و اطلاعات جهت آینده نگری و چشم اندازهای آینده ،کدام عقل سلیمی می پذیرد که آمار و اطلاعات خودمان را در اختیار دیگر کشورها قرار دهیم.

وی با بیان اینکه در ۲۰۳۰ سه نوع خانواده وجود دارد، افزود: جمله  دیگری که در ۲۰۳۰ وجود دارد و خیلی هم زیبا است ارتقای حقوق خانواده است که همه این جمله را می پذیریم چون اسلام بر حقوق خانواده تاکید کرده است اما خانواده در اسلام و خانواده در تعبیر اینان کاملا متفاوت است مثلا در تعابیر اینان مرد با مرد ، زن با زن و زن با مرد هم یک خانواده است.

وی تصریح کرد: رفع تبعیض و توجه به قشرآسیب پذیر از موارد دیگری است که در ۲۰۳۰ مطرح است و وقتی می رویم ببینیم قشر آسیب پذیر از نظر اینان چه کسانی هستند مشاهده می کنیم که افراد دوجنسه ، افراد همجنس باز را جزء اقشار آسیب پذیر مطرح کرده اند و گفته اند مواردی که در کشور های دیگر وجود دارد و منعی ندارد باید در کشورهای دیگر همچون ایران اجرایی شود.

باعث تاسف است که مسئولان دغدغه اجرای ۲۰۳۰ را دارند

این فعال در حوزه فرهنگ ادامه داد: این باعث تاسف است که مسئولان دغدغه اجرای ۲۰۳۰ را در ایران دارند و به یونسکو درخواست داده اند که ما از ایران افرادی را برای آموزش اجرایی کردن ۲۰۳۰ در ایران به یونسکو اعزام می کنیم .

وی با گلایه از عدم اجرای اسناد بالادستی آموزش و پرورش، گفت: چند سال از ابلاغ اسناد بالادستی آموزش و پرورش می گذرد و کاری انجام نشده و آن چیزی که در این چند سال دیده شده است گرد و غباری است که روی این سند را گرفته است ،کاش اینقدر که مسئولان دغدغه اجرای ۲۰۳۰ را دارند ،یک بسیج علمی ایجاد می کردند و این اسناد بالادستی که مقام معظم رهبری مدتی است اعلام و ابلاغ کرده اند عملیاتی می کردند.

وی افزود: باید بپذیریم که طرف مقابل ما خیر و صلاح ما را نمی خواهد ، در هر صورت مسئولان در داخل کشور می گویند که این سند الزام آور نیست و اختیاری است ، اگر الزام آور نیست و اختیاری است بفرماید که این مکانیزم هایی که برای راستی آزمایی در این سند طراحی شده برای چیست اگر الزام آور نیست چرا هراسان هستید که بین الملل ما را مواخذه می کند و بر ما خرده می گیرد که ما حقوق بشر را تضعیف می کنیم .

نیری کارشناس مسائل فرهنگی بیان داشت: اگر سند ۲۰۳۰ اختیاری است حق تحفظی که در این سند وجود دارد برای چیست ، حق تحفظ زمانی است که این تعهدات الزامی باشد ، اگر ما حق تحفظ را در این سند قبول کردیم و بگوییم این سند الزام آور نیست بعدها همین حق تحفظ را اعلام می کنند و می گویند حق تحفظ شما تضعیف حقوق بشر است .

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.