پتروشیمی

دلایل آتش سوزی های پی در پی مجتمع های پتروشیمی

کارشناسان صنعت نفت می گویند تولید حداکثری از تکنولوژی غیر استاندارد به کار گرفته شده در صنایع پتروشیمی عامل آتش سوزی های اخیر است.

 

به گزارش راه مبین به نقل از بولتن، اولین آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی اتفاق افتاد.۱۶ تیرماه و در میانه گرم ترین ماه سال.برخی ها گفتند،علت آتش سوزی مدیریت ناکارآمد است،برخی ها هم بدبینانه تر گفتند،علت فعالیت های خرابکارانه است.اما در نهایت مسئولان پتروشیمی بوعلی علت آتش سوزی را مسایل فنی و آنچه نشتی یکی از valve (شیرهای) پارازایلین نامید،اعلام کردند.

آتش سوزی بعدی در ماهشهرسپس بیستون ،پتروشیمی بندر امام، پردیس عسلویه و اخیرا هم پتروشیمی مبین اتفاق افتاد که آخرین گزارش ها حکایت از مجروح شدن ۴ نفر دارد.

ادامه دار شدن آتش سوزی ها سبب شد تا مجلس وزیر را به مجلس کشاند تا درباره آتش سوزی ها به نمایندگان پاسخ بدهد.اگرچه آنچه زنگنه در مجلس گفت،دلایل فنی بود اما کارشناسان صنعت نفت معتقدند،علت آتش سوزی ها بارگیری بیش از اندازه از مجتمع های پتروشیمی است.

به گفته آنها،پس از لغو تحریم ها و افزایش تولید نفت کشور،به دستور بیژن زنگنه وزیر نفت تولید پتروشیمی ها در جهت صادرات بیشتر، دو برابر و گاه چندین برابر شد.به طوری که مجتمع های پتروشیمی که در زمان تحریم ها با حداقل ظرفیت کار می کردند و محصولاتشان تنها در داخل  مصرف یا به طور محدود صادر می شد،پس از لغو تحریم ها با حداکثر ظرفیت تولید کردند.

کارشناسان صنعت نفت می گویند، صنایع پتروشیمی به دلیل طولانی بودن مدت زمان تحریم ، به لحاظ فنی دچار فرسودگی شده و برخی واحدها نیز بدون آنکه اورهال شوند،در دوره جدید زیربار تولید رفتند.

از سوی دیگر در برخی پتروشیمی ها به خصوص واحدهایی که در فازهای ۹ تا ۱۵ پارس جنوبی فعال هستند،به دلیل آنکه در دوران تحریم ها تکمیل شده اند،در تاسیسات آنها ماشین آلات بی کیفیت چینی به کار رفته و این موضوع عامل موجب شده تا هنگام استفاده از حداکثر ظرفیت تولید،توان پاسخگویی حجم تولید را نداشته باشند و در نتیجه  دچار آتش سوزی شوند.

یک کارشناس صنعت نفتمی گوید:«بسیاری از تاسیسات پتروشیمی که در چند وقت اخیر دچار آتش سوزی شده اند،در دوران مدیریت محمدرضا نعمت زاده بر شرکت ملی صنایع پتروشیمی شکل گرفته اند.در دوره مدیریت ایشان چون برنامه وزارت نفت توسعه سریع پارس جنوبی بود، بسیاری از واحدهای پتروشیمی که امروز مشغول به کار هستند،بدون نظارت از تعریف پروژه تا اجرا به کنسرسیوم های داخلی سپرده شد و بر نحوه توسعه آنها نظارتی صورت نگرفت.در نتیجه این کنسرسیوم ها که تحت فشار سرعت در تحویل پروژه ها قرار داشتند،از هر تکنولوژی برای تکمیل مجتمع های پتروشیمی استفاده کردند.

او اضافه می کند:«یکی از این کنسرسیوم ها که به کی جی تی (KJT) معروف بوده و شامل سه شرکت کیسون، جهان پارس و تهران جنوب است، سه مجتمع پتروشیمی را در پارس جنوبی احداث کرده که هر سه در یک ماه اخیر دچار آتش سوزی شده اند.»

به گفته وی اولين مجتمع پتروشيمى را این کنسرسیوم در عسلويه و در سال ٨٢ آغاز کرده است در حالی که هیچ دولتی بررسی نکرده که چرا بر کار این کنسرسیوم نظارتی صورت نگرفت.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.