سامانه اس 300

دلیل فروش پیشرفته ترین سامانه موشکی جهان توسط روسیه/عکس و فیلم

روسیه با فروش اس ۴۰۰ ضمن تقویت نظامی چین و هند گام بلندی برای شکست اقتدار نظامی آمریکا بر می دارد که نهایتا تقویت چندقطبی شدن جهان را به دنبال دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از جهان، سامانه زمین به هوای اس ۴۰۰ مشهور به پیروزی (Triumf) نسل جدید سیستم پدافند هوایی روسیه است که توسط "مرکز طراحی الماس" (Almaz Central Design) طراحی شده و به عنوان یک سلاح بهبود یافته از خانواده پدافند هوایی اس-۳۰۰ به‌شمار می‌رود.

این سامانه زمین به هوا قابلیت‌های سیستم‌های دیگر از سری اس۳۰۰ را به چالش می‌کشد و برد آن حداقل دو برابر بیشتر از برد ام‌آی‌ام-۱۰۴پاتریوت (MIM-104 Patriot) است.

اس-۴۰۰ قادر به تشخیص ۱۰۰ هدف به طور هم‌زمان و درگیر شدن با ۱۲ هدف به طور هم‌زمان از محدودهٔ ۴۰۰ کیلومتری است، از جملهٔ این هدف‌ها؛ هواپیما، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک است. اس-۴۰۰ براي پوشش كامل پدافندي خود از موشك‌هاي مختلفي استفاده مي‌كند.

اس-۴۰۰ با داشتن قابلیت ۳ موشک مختلف، بسیار دوربرد ۴۰ان۶ (۴۰N6)، دوربرد ۴۸ان۶ (۴۸N6)، و موشک‌های با برد متوسط ۹ام۹۶ (۹M96) قادر به پوشش کل عملکرد مورد نیاز است.

يک گردان معمولی اس-۴۰۰ از دست‌کم هشت سکوی پرتاب با ۳۲ موشک و یک پست فرماندهی سیار تشکیل شده‌است.

سامانه اس 300

به نوشته نووستی مجموعه پدافند موشکی ‌اس – ۴۰۰ تنها دارای یک نقص است: مغز الکترونیک آن قدیمی شده است. از سایر جوانب اما برتر از سامانه موشکي پاتریوت آمریکاست؛ برد عمل آن ۴۰۰ کیلومتر است در برابر ۳۰ کیلومتر، ارتفاع اصابت به هدف تا ۳۰ کیومتر در برابر ۲۴ کیلومتر، مساحت پوشش دهی هدف ۵۰۰ کیلومتر مربع در برابر ۱۵۰ کیلومتر مربع.

سامانه S400شامل اجزای زیر است: خودروی ارتباطی ۳۰K6E، خودروی فرمانده ۵۵K6E،رادار هشدار دهنده ۹۲N6E / ۶، واحد پرتابگر موشک ۹۸ZHE، رادار درگیری ۹۲N6، خودروی بارگذار و خودروی حامل موشک یدک و واحد کنترل ۳۰K6E.

واحد کنترل ۳۰K6E برای کنترل و هماهنگی اجزای مختلف اس۴۰۰ است. این سامانه توان کنترل اجزای مختلف سامانه های اس ۳۰۰ پی ام یو ۱ و پی ام یو ۲ و اس ۴۰۰ و اجزای سامانه های سام۱۱ و ۱۷ را دارد ویا می تواند سامانه های کوتاه برد پانتسیر اس۱ و تور ام ۱ و ام ۲را در کنار سامانه های اس۴۰۰ با یک دیگر مدیریت کند تا ارتفاع بالا و پایین را پوشش دهد.

واحد فرماندهی که تمام اطلاعات جمع آوری شده از رادار جستجو و رادار درگیری و سامانه مختلف را جمع آوری و در اختیار خدمه برای تصمیم گیری نهایی می گذارد. این واحد بر روی شاسی هشت چرخ اورال ۵۳۲۸ نصب است. در این خودرو ۵ نفر وجود دارند که کل سیستم را مدیریت می کنند.

همچنین به‌ گفته‌ متخصصان‌ نظامی‌ هر سامانه‌ چندمنظوره‌ دفاعی‌ ‌اس – ۴۰۰ ‌ می‌تواند در زمان‌ واحد دوازده‌ هدف‌ پرنده‌ را تا ارتفاع‌ 400 کیلومتری‌ بالای‌ جو کره‌ زمین‌ شناسایی‌ و نابود کند‌.‌

فیلم سه بعدی از قابلیت های سامانه موشکی اس ۴۰۰

دانلود

با این‌ سامانه‌ دفاعی‌ موشکی‌ می‌توان‌ موشک‌های‌ راهبردی‌ قاره‌ پیما،‌ ماهواره‌های‌ نظامی‌ ‌جاسوسی‌ و جنگ‌ افزارهای‌ فضایی‌ را در خارج‌ از جو کره‌ زمین‌ هدف‌ قرار داد و نابود کرد‌.‌

از سوی دیگر، یک منبع عالیرتبه نظامی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری «ریانووستی» روسیه اعلام کرد، مسکو احتمالا تحویل سامانه‌های اس-۴۰۰ به چین را تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز می‌کند.

این منبع ارشد نظامی روسیه در پاسخ به این سوال که مسکو چه زمانی تحویل سامانه‌های اس-۴۰۰ به چین را آغاز می‌کند، گفت: تقریبا در پایان امسال.

این در حالی است که چین اولین کشوری است که مجهز به سامانه پدافند هوایی پیشرفته اس ۴۰۰ روس می‌شود.

به گفته یک مقام روس پیش نویس قرارداد با هند بر سر فروش سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ آماده شده است. شرکت خدمات فدرال همکاری‌های نظامی و فنی روسیه پیش نویس توافقنامه مجهز کردن هند به سیستم های دفاع ضدموشکی اس-۴۰۰ را آماده کرده است.

به گزارش خبرگزاری تاس، «ولادیمیر دروژژوف» معاون شرکت دفاعی در جمع خبرنگاران ضمن اعلام خبر فوق اظهار داشت: «در حال حاضر منتظر پاسخ طرف هندی درباره انعقاد این قرارداد هستیم.

وی افزود: «شرکت فدرال روسیه پیش‌نویس قرارداد میان دو دولت را آماده کرده است تا فروش سیستم ضددفاع موشکی اس-۴۰۰ به دولت هند انجام پذیرد.»

با این وجود چرا روسیه پیشرفته ترین سامانه موشکی خود را به عنوان یک مزیت استراتژیک نظامی خود می فروشد؟

الف: روسیه با فروش اس ۴۰۰ ضمن تقویت نظامی چین و هند گام بلندی برای شکست اقتدار نظامی آمریکا بر می دارد که نهایتا تقویت چندقطبی شدن جهان را به دنبال دارد. روسیه با دادن سامانه اس ۴۰۰ به خصوص به چین، پیوند نظامی خود را با این کشور استراتژیک تر می کند. ضمن اینکه روسیه با فروش اس ۴۰۰ گشایش های اقتصادی برای خود ایجاد می کند و یکبار دیگر در عرصه بازار نظامی جهان، اقتداری از خود نشان می دهد.

ب: اما شاید مهمترین دلیل فروش سامانه اس ۴۰۰ دستیابی روسیه به سامانه پیشرفته تر اس ۵۰۰ باشد. سامانه موشکی آینده روسیه که اس-۵۰۰ نام دارد نسخه توسعه یافته اس-۴۰۰ خواهد بود که درساخت آن از پیشرفته ترین فناوری های جهان استفاده خواهد شد. طبق برنامه دولت روسیه این سامانه تا سال ۲۰۲۰ تحویل ارتش روسیه خواهد شد. از این سامانه برای دفاع از شهرهای بزرگ و اهداف راهبردی استفاده خواهد شد و خواهد توانست به طور همزمان ده هدف بالستیک را که سرعت آنها به هفت کیلومتر در ثانیه می رسد و موشک ها و اهداف هوایی که با سرعت مافوق صوت حرکت می کنند را نابود کند.

به گفته مسئولان روس سامانه اس-۵۰۰ از همتای آمریکایی خود پاک-۳ که تازه ترین نسخه موشک های پاتریوت است برتر است. ماموریت اصلی سامانه اس-۵۰۰ نابود کردن موشک های برد متوسط و قاره پیما است.

انتهای پیام/س

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.