مواد هسته ای

دولت مواد هسته‌ای را از ایران خارج می کند؟

آنچه در واقع رخ دادن است این است که مواد هسته ای از ایران خارج خواهد شد و دیگر هیچ سناریوی دیگر برای صادرات مواد به ایران به هیچ شکلی وجود نخواهد داشت.

 


به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از ایران هسته ای، در حالی که تا پیش از این عدم خروج مواد هسته ای از کشور به عنوان یکی از خطوط قرمز مذاکرات اعلام شده بود، اکنون مقام های دولتی می گویند بخش عمده ذخایر اورانیوم کم غنی شده ایران از کشور خارج خواهد شد.
 
با فرارسیدن موعد اجرای تعهدات ایران از روز یکشنبه (۲۶ مهر) اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای از یکی از تصمیم های پس پرده خود که تاکنون کمتر سخنی درباره آن گفته شده بود پرده برداشتند.
 
با وجود اینکه در طول دوران مذاکرات اعضای تیم ایرانی مکررا این موضوع را که درباره خارج شدن اورانیوم ۳/۵-۵ درصد از ایران توافقی شده باشد تکذیب می کردند، اکنون روشن شده است که در این باره یک توافق بسیار مهم میان ایران و ۱+۵ وجود دارد.
 
مطابق برنامه جامع اقدام مشترک، ایران باید در فاصله روز رسمی شدن توافق تا روز اجرا، ذخیره اورانیوم LEU خود را به زیر ۳۰۰ کیلوگرم برساند. این بدان معناست که در مدتی حدود دو ماه باید حدود ۸۰۰۰ کیلو از مواد ۵ درصد ایران یا به اورانیوم طبیعی رقیق شده (با ۰/۷ درصد غنا) یا اینکه از کشور خارج شود. سناریوی سوم می توانست اکسید کردن این مواد باشد.
 
مقام های ایرانی در طول دوران مذاکرات بارها تاکید کردند که خروج مواد هسته ای از کشور را یکی از خطوط قرمز قطعی خود در مذاکرات می دانند و به هیچ وجه به آن تن نخواهند داد.
 
اما اظهارات رسمی تیم مذاکره کننده نشان می دهد دقیقا برخلاف این خط قرمز عمل شده و بخش عمده ای از مواد کم غنی شده ایران از کشور خارج خواهد شد.
 
منابع مطلع در تهران گفتند این مواد به کشور روسیه صادر شده و به جای کیک زرد وارد خواهد شد.
 
علی اکبر صالحی و عباس عراقچی هم این موضوع را تایید کرده اند.
 
برخی کارشناسان درگیر با موضوع می گویند استدلال اصلی دولت در دفاع از این موضوع این است که به این ترتیب باب صادرات و واردات مواد هسته ای که طبق قطعنامه های شورای امنیت ممنوع شده بود، برای ایران باز خواهد شد.
 
این کارشناسان اما عقیده دارند این استدلال بسیار سست است چرا که آنچه در واقع رخ دادن است این است که مواد هسته ای از ایران خارج خواهد شد و دیگر هیچ سناریوی دیگر برای صادرات مواد به ایران به هیچ شکلی وجود نخواهد داشت.
 
یک کارشناس ارشد فنی در این زمینه به «ایران هسته ای» گفت: «این یک فرمول یک بار مصرف است. این معامله فقط برای یک بار انجام خواهد شد و پس از آن ما مجددا در فهرست کشورهایی قرار خواهیم داشت که عملا هیچ مبادله مواد هسته ای با آن انجام نمی شود. بنابراین این بسیار ساده اندیشانه است که کسی تصور کند این معامله به معنی باز شدن راه صادرات و واردات مواد هسته ای از و به ایران است».
 
هنوز درباره جدول زمان بندی، قیمت و دیگر جزئیات این معامله احتمالی اطلاعی در دست نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.