کرونا ویروس

راه‌های مقابله با ویروس «کرونا»/ ایجاد آرامش در جامعه ضروری است

چند وقتی است ویروس «کرونا» مهمان ناخوانده ما ایرانی‌ها شده و موجی از التهاب و اضطراب را به وجود آورده است، اما این مهمان ناخوانده چینی، آن چنان هم که می‌گویند خطرناک نیست.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازتهران نیوز،چند وقتی است ویروس «کرونا» مهمان ناخوانده ما ایرانی‌ها شده و موجی از التهاب و اضطراب را به وجود آورده است، اما این مهمان ناخوانده چینی، آن چنان هم که می‌گویند خطرناک نیست، طلعت مختاری‌آزاد، استاد گروه ویروس‌شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه «کرونا ویروس» از ویروس آنفلوانزایی که پشت سر گذاشتیم بسیار کم‌خطرتر است، اظهار می‌کند: «درصد مرگ و میر این ویروس هم بسیار کمتر است پس مردم نباید تا این حد وحشت‌زده باشند».

چگونه باید پیشگیری کرد؟

برای اینکه بتوان از مبتلا شدن به ویروس «کرونا» و نیز شیوع آن در کشور جلوگیری کرد، حتماً باید اقدامات پیشگیرانه، هم در حوزه فردی و هم در حوزه تغذیه صورت گیرد؛ بنابراین در این گزارش تلاش شده تا اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌جویانه با ویروس «کرونا» تشریح و تحلیل شود:

نخست: تغذیه مناسب

یکی از اقداماتی که باید در مقابله با ویروس کورونا انجام داد، پیشگیری است تا از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد؛ لذا در امر پیشگیری، تغذیه مهمترین عامل تأثیرگذار محسوب می‌شود. «منیره حاتمی»، استاد تغذیه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز اظهار کرد: «افرادی که با سوءتغذیه مواجه هستند یا تغذیه مناسبی ندارند، قطعاً در صورت ابتلا به بیماری کرونا، علائم شدیدتری به آنها دست خواهد داد».

وی می‌افزاید: «توصیه اکید از لحاظ تغذیه‌ای این است که افراد تغذیه مناسبی داشته باشند و اصل تنوع را رعایت کنند».

کارشناس امور تغذیه ادامه داد: «در این شرایط بهترین میوه‌هایی که مردم می‌توانند مصرف کنند، میوه‌هایی هستند که ویتامین (C) دارند؛ مانند مرکبات؛ چون این نوع میوه‌ها سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کنند».

حاتمی با بیان اینکه سبزیجات منابع سرشاری از بتاکاروتن و ویتامین (C) را در خود جای داده‌اند، تأکید می‌کند: «از آنجا که کورونا قسمت‌های فوقانی بدن مانند ریه‌ها را مورد آسیب قرار می‌دهد، مصرف ویتامین آ مانند کره و تخم مرغ هم می‌تواند در پپیشگیری از عفونت‌های ریوی تأثیرگذار باشد».

استاد تغذیه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران با بیان این مطلب که مردم باید تعادل در مصرف غذاها رعایت کنند، یادآور می‌شود: «افرادی که نگران این هستند که مبادا از طریق سبزیجات، بیماری به آنها منتقل شود، می‌توانند به مقداری اندک بپزند تا ویتامین و ارزش غذایی سبزیجات از بین نرود و هم بتوانند پخته مورد استفاده قرار دهند».

وی بیان می‌کند که مردم تا آنجایی که می‌توانند از روش سرخ کردن غذا، فاصله بگیرند و بیشتر روش بخارپز را جایگزین سرخ کردن، کنند.

دوم: رعایت بهداشت فردی

علاوه بر تأثیر تغذیه در مقابله با ویروس «کرونا» ، برخی اقدامات پیشگیرانه نیز وجود دارند که رعایتش در کنار تغذیه مناسب، ضروری است؛ لذا در همین رابطه سیدرضا حسینی‌دوست، استاد میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز، می‌گوید: «آلودگی به ویروس «کرونا» همگانی است و همه انسان‌های معمولی در معرض آلودگی به این ویروس هستند؛ منتها «کرونا» علائم خاصی ندارد، ولی عمدتاً سرماخوردگی یا شبه‌سرماخوردگی از علائم ویروس «کرونا» محسوب می‌شوند».

وی افزود: «افرادی مانند سالمندان و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای در آنها وجود دارد بیشتر در خطر ابتلا قرار دارند».

کارشناس علوم میکروبیولوژی با بیان اینکه هرچقدر سیستم ایمنی بدن انسان قوی باشد، بروز علام «کرونا» کمتر می‌شود، خاطرنشان کرد: «علائمی مانند سرفه و عطسه از پیش‌آگهی‌های این بیماری هستند؛ لذا در مواقع بروز چنین علائمی بدون هیچ‌گونه ترس و وحشتی، یک‌سری اقدامات باید انجام دهند تا به سایر افراد سرایت پیدا نکند و حتی خود بیمار هم بتواند درمان شود».

حسینی‌دوست، رعایت بهداشت فردی را در مواقع شیوع این بیماری مهم و مؤثر دانست و گفت: «حتماً در این مواقع، افراد از دستمال یک بار مصرف استفاده کنند تا جلوی دهانشان را بپوشانند که مبادا قطرات ترشحی در هوا پخش و دیگران آلوده شوند».

وی بیان کرد: «حتماً افراد مبتلا به کرونا، مدنظر داشته باشند تا پایان دوران بیماری و دست نیافتن به بهبودی کامل از حضور در مکان‌های عمومی به خصوص ادارات و دانشگاه‌ها خودداری کنند و موقع خارج شدن از منزل از ماسک‌های تنفسی استفاده کنند و نیز مدنظر داشته باشند که مدام این ماسک‌ها باید تعویض شوند».

استاد میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران ضمن بیان این مطلب که درمان مشخص و قطعی برای بیماری کرونا کشف نشده است، یادآور شد: «اما الزاماً همه افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، به مراحل آخر و نگران‌کننده نمی‌رسند؛ زیرا سیستم دفاعی بدنشان فعال است و اغلب مبتلایان پس از مدتی، سیر مراحل درمان را با موفقیت سپری می‌کنند».

حسینی‌دوست ادامه داد: «افرادی که در سنین فعال قرار دارند، این بیماری را با سلامت پشت سر می‌گذرانند، اما افرادی که در سنین بالا قرار دارند، بیماری‌هایی همچون دیابت در آنها وجود دارد یا تحت درمان با داروهای ضدسرطان هستند یا پیوند اعضا برروی آنها انجام شده، باید بیشتر مراقب باشند؛ چون در صورت ابتلا، علائم در این دسته از افراد شدیدتر خواهد بود».

وی معتقد است «میزان مرگ و فوتی‌ها بر اثر بیماری کرونا، بسیار ناچیز بوده، ولی چون نرخ حمله و شیوع این عفونت بسیار زیاد است، یک مقدار در میان افراد جامعه ایجاد نگرانی کرده است».

ایجاد آرامش در جامعه ضروری است

استاد میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران در ادامه نکته‌ای را درباره چگونگی رفع التهاب و اضطراب در جامعه بر اثر شیوع بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: «در وهله اول، وسایل ارتباط جمعی باید تلاش کنند تا آنجایی که می‌توانند مانع هراس عمومی شوند؛ زیرا در شرایط هراس و نگرانی خیلی نمی‌شود اقدامات جدی انجام داد؛ لذا اگر بتوان هراس را کاهش و آرامش را به جامعه بازگرداند، راحت‌تر با این بیماری مقابله می‌شود».

همچنین سارا گلستانی، کارشناس ارشد روانش‌شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز، بر این نکته تأکید می‌کند که براثر عدم اطلاع‌رسانی دقیق و نبود شفافیت در اطلاع‌رسانی، جو روانی جامعه ملتهب و مضطرب شده است.

وی می‌گوید: «نباید در این شرایط دست به پنهان‌کاری زد و ضروری است که مسئولان با مردم شفاف سخن بگویند تا مردم حقایق را بدانند که دانستن حقایق و شفافیت از سوی مسئولان مربوطه، اعتماد عمومی را افزایش می‌دهد و سپس جو روانی جامعه تسکین می‌یابد».

آیا وضعیت در ایران خطرناک است؟

خوشبختانه طی روزهای گذشته، راه‌های درمان بیماری کرونا، توسط متخصصان کشورمان پیدا شده و توانسته‌ایم اقدامات مقابله‌جویانه‌ای را در این خصوص انجام دهیم. همچنین در حوزه درمان، ایران جزء پیشگامان منطقه محسوب می‌شود؛ چون سطح دانش پزشکی ما به مراتب پیشرفته‌تر و متکی به علوم داخلی است و همچنین در این خصوص آزمایشگاه‌های پیشرفته و مراکز درمانی فراوانی وجود دارند که راه‌های مقابله با این بیماری را علی‌رغم تحریم‌های شدید، یافته‌اند که در روزهای اخیر اخبار خوب و نویدبخشی مخابره شده است.

دشمنان درصدد سوءاستفاده از «کرونا»

دشمنان جمهوری اسلامی تا به امروز از هیچ تلاشی برای آسیب زدن به کشورمان کوتاهی نکرده‌اند و به جای اینکه به کشورمان کمک کنند تا بیماری کرونا، ریشه‌کن شود و راه‌های درمانی آن را در اختیار ایران قرار دهند، سعی کردند تا از ماجرای ویروس کرونا بهره‌برداری سیاسی داشته باشند و قطعاً این موضوع برخلاف موازین حقوق بشری است که خودشان بارها و بارها در بوق و کرنا کرده‌اند. در واقع این مسئله در چهارچوب سیاست‌های ضدایرانی معاندان و ضدانقلاب‌‌ها قابل تفسیر است تا با دستاویز کردن این مسئله، قدرت نظام را در مقابله با بحران‌ها زیر سؤال ببرند، اما بنا به اذعان کارشناسان، جمهوری اسلامی به خوبی توانسته برخلاف چین یا برخی کشورهای غربی، اقدامات هوشیارانه و مقابله‌جویانه خوبی انجام دهد.

 

انتهای پیام/ر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.