رحمانی فضلی

بازی خوردن اصلاح طلبان از روحانی ادامه دارد

رحمانی فضلی یار غار روحانی در «مجمع عقلا» گزینه شخص روحانی بود/ چگونه اصلاح طلبان تاوان فریب هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲ را پس می دهند؟

اما حسن روحانی که دوست ندارد در عمل علاقه های اصلی سیاسی خود را به اصلاح طلبان نشان دهد سعی میکند با این بهانه که باید صاحبان قدرت(همچون علی لاریجانی) را در کشور راضی نگه دارد و به آنها امتیاز بدهد به اعمال سلایق سیاسی خود می پردازد و اصلاح طلبان را به حاشیه می راند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از رجا نیوز، اختلافات اخیر روحانی و جهانگیری در بحث تیم اقتصادی کابینه آینده و استعفای جهانگیری که چند روز پیش حاشیه ساز شد نه اختلاف دو فرد بلکه در قالب اختلاف دو طیف فکری قابل تحلیل است که هر بار بر سر مساله ای سر باز می کند.
 
اما حسن روحانی که دوست ندارد در عمل علاقه های اصلی سیاسی خود را به اصلاح طلبان نشان دهد سعی میکند با این بهانه که باید صاحبان قدرت(همچون علی لاریجانی) را در کشور راضی نگه دارد و به آنها امتیاز بدهد به اعمال سلایق سیاسی خود می پردازد و اصلاح طلبان را به حاشیه می راند.
 
به طور نمونه انتصاب رحمانی فضلی به عنوان وزیرکشور که فرد مورد اعتماد روحانی بود اما با القای تیم رسانه ای دولت به گزینه «اجبار روحانی» مشهور شد. به طوریکه علی مطهری در این خصوص می گوید: «در دوره قبل، به نوعي معامله صورت گرفت و به رئيس‌جمهور گفته شد فلان فرد را به عنوان وزير معرفي کن تا ما کمک کنيم که آن سه وزير مدنظر شما هم رأي بياورند و در همين راستا وزير کشوري معرفي شد که ما واقعا از عملکردش راضي نيستيم. ما نياز به آدم‌هايي با شخصيت استوار داريم.»
 
این در حالی است که ماجرا به گونه دیگری است.
 
رحمانی فضلی یار غار حسن روحانی در مجمع عقلا
 
سابقه همکاری رحمانی فضلی و حسن روحانی به چیزی حدود سه دهه پیش بر میگردد که در مجلس و مجمع عقلا و شورایعالی امنیت ملی و … همکاری نزدیکی با هم داشتند.
رحمانی فضلی در این خصوص می گوید: «من و آقای روحانی از سال۷۱ در مجلس و زمانی که ایشان نایب‌رییس مجلس بودند، همکار بودیم. زمانی هم که دبیر شورایعالی امنیت ملی بودند، من در آنجا همکاری‌هایی را در همان گروه عقلایی که تشکیل داده بود با ایشان داشتم. بعد از آنکه به صداوسیما رفتم همکاری‌های ما در شورایعالی امنیت ملی از منظر معاون صداوسیما ادامه و این رفاقت‌ها ادامه پیدا کرد.»
 
برخلاف آنچه برخی حامیان دولت همچون علی مطهری وانمود می کنند انتصاب وی به وزارت کشور نه یک محصول اجباری بلکه انتصاب یک گزینه کاملا هماهنگ با روحانی است و حتی شنیده شنیده بود که علی لاریجانی از اینکه رحمانی فضلی بدون مشورت با وی از دیوان محاسبات خارج شده بود و برای نامزدی پست وزارت کشور آماده شده بود گلایه داشت چرا که فرد مورد نظر لاریجانی در این پست پورمحمدی بوده است!
 
حسن روحانی که خود با چهره های راست سنتی سال ها هماهنگ بوده و در صحنه های تاریخی مختلف همچون کتاب نویسی اصلاح طلبان علیه هاشمی رفسنجانی تا فتنه ۷۸ (که خواستگاه آن در وزارت کشور دولت اصلاحات بود) در مقابل آنها قرار داشته است خواستگاه اصلی خود را همین طبقه می داند و برای جلب رای در زمان انتخابات کمی فرمان را به سمت اصلاح طلبان می چرخاند و بعد از طی پیچ انتخاباتی به مسیر خودش بر می گردد.
 
روحانی در سال ۹۲ با حمایت هاشمی توانست اصلاح طلبان را مجبور به انصراف از انتخابات بکند و بعد از عبور از انتخابات با دادن سهمیه حداقلی به آنها و بی اعتنا به محمدرضا عارف مسیر را با طیف راست سنتی و کارگزارانی ها پیش ببرد و حتی برای ریاست مجلس وی نیز همراهی نکرد. در سال ۹۶ هم اصلاح طلبان از همان سوراخ اول گزیده شدند به این امید که اینبار سهم بیشتری بگیرند اما کارگزارانی ها حتی دل جهانگیری را که در مناظرات برای روحانی سنگ تمام گذاشت را هم رنجاندند تا جایی که کار وی به قهر و استعفا کشیده شد.
 
این انتخابات «تکرار» کرد خواستگاه حسن روحانی هر چه باشد اصلاح طلبی نیست و روحانی حتی حاضر است با یار وفاداری چون لاریجانی تا پایان ۱۴۰۰ همراه باشد و حتی با حذف اصلاح طلبان ریل گذاری بعد از ۱۴۰۰ را هم انجام دهد. و این مسیری است که هاشمی رفسنجانی با فریب سیاسی اصلاح طلبان پی ریزی کرد و هنوز ادامه دارد.
 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.