رزمایش پیامبر اعظم

رزمایش امنیتی”پیامبر اعظم” سپاه هفته جاری برگزار می شود

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از برگزاری رزمایش این نیرو خبر داد و گفت: رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران در هفته جاری برگزار خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم، سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز یکشنبه در نشست‌خبری با اشاره به ماموریت‌ها و اقدامات نیروی زمینی سپاه پاسداران، از برگزاری رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران خبر داد و گفت: رزمایش این نیرو در هفته جاری برگزار خواهد شد.

وی افزود: این رزمایش با نام رزمایش امنیتی "پیامبر اعظم" و به مدت ۳ روز ۲۴، ۲۵ و ۲۶ فروردین‌ماه در منطقه استان سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، جنوب خراسان‌جنوبی و شرق هرمزگان برگزار می‌شود.

سردار پاکپور خاطرنشان کرد: حفظ آمادگی، نمایش قدرت و هویت‌بخشی و امنیت‌سازی منطقه مبتنی بر بومی‌سازی امنیت از اهداف این رزمایش است.

فرمانده نیروی زمینی سپاه تصریح کرد: هوانیروز سپاه که به نیروی زمینی سپاه منتقل شده در این رزمایش حضور موثری خواهد داشت.

وی افزود: برخی گروهک‌های تروریستی که با ما مشکل دارند توسط برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از جمله عربستان و امارات حمایت می‌شوند و اینکه امروز اقدامات سازمان یافته تروریستی در داخل نداریم به این دلیل نیست که آنها نمی‌خواهند، بلکه ما آماده هستیم.

 

*مشروح کامل نشست‌خبری سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در ذیل می‌خوانید:

سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز در نشست‌خبری با اشاره به آمادگی نیروی زمینی سپاه در مبارزه با گروهک‌های تروریستی، گفت: ما بعضا با کشورهایی همسایه هستیم که حاکمیتی بر مرزهای خود ندارند و یا اینکه توانایی کنترل و انسداد مرزهای‌شان را نداشته‌اند به گونه‌ای که تردد در مرزهای این کشور به آسانی صورت می‌گیرد.

وی افزود: در شمال غرب کشور با دو کشور عراق و ترکیه هم‌ مرز هستیم، البته ترکیه کنترل نسبی بر مرزهای خود دارد هر چند برخی استان‌های کردنشین این کشور که با ما هم مرز هستند درگیری‌هایی با حکومت مرکزی دارند، اما در عین حال حاکمیت ترکیه بر مرزهایش برقرار است، اما وضعیت در عراق این‌گونه نیست و مرزهای شمال این کشور در دست کسانی است که اساسا عراقی نیستند و ما حاکمیتی از عراق را در این مناطق شاهد نیستیم.

فرمانده نیروی زمینی سپاه همچنین با اشاره به مناطق هم‌مرز با کشور افغانستان گفت: مرزهای افغانستان نیز از وضعیت خوبی برخوردار نبوده و حتی اخیرا برخی گروه‌های تندرو در داخل افغانستان حضور دارند که حاکمیت حکومت افغانستان هیچ تسلطی بر آن مناطق ندارد و در چنین شرایطی بود که تامین امنیت مرزهای شمال غرب کشور به نیروی زمینی سپاه واگذار شد و اولین اقدام ما نیز این بود که امنیت خوبی را بر مرزهای خودمان حاکم کنیم.

پاکپور با بیان اینکه در دهه ۸۰، و به خصوص در سال‌های ۸۵، ۸۶ و ۸۷ مشکلات اساسی از جمله اقدامات تروریستی در شمال غرب کشور زیاد بود، گفت: ما شاهد کمین‌ها و انفجارهای متعددی در این منطقه بودیم حتی در منطقه‌ای بین پیرانشهر و سردشت که یک منطقه صعب‌العبور بود هیچ پاسگاه و جاده‌ای وجود نداشت و نزدیک به ۸ ماه به علت صعب‌العبور بودن جاده هیچ ترددی در آنجا صورت نمی‌گرفت اما ما جاده را بازگشایی کرده و پاسگاه‌هایی را ایجاد کردیم.

وی تصریح کرد: تا قبل از اقدامات نیروی زمینی سپاه این منطقه جولانگاه عناصر ضد انقلاب شده بود و جالب است بدانید که اگر اتفاقی در داخل مرز و به خصوص منطقه آذربایجان غربی رخ می‌داد ما برای اینکه آنها را بزنیم مجبور بودیم از راکدهای دوربرد در فاصله ۳۵ تا ۴۰ کیلومتری شلیک کنیم و دشمن را بزنیم اما با سلسله عملیات‌هایی که در سال ۹۰ آغاز کردیم به موفقیت‌هایی دست یافتیم.

فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت: سال ۹۰ سال اوج عملیات‌ها و حملات تروریستی بود و درگیری‌های شدیدی داشتیم و شهدای زیادی را تقدیم کردیم که در سال ۹۴ موفق شدیم با مجموعه عملیاتی که انجام دادیم کل منطقه را از وجود عناصر تروریستی پاکسازی کنیم و امروز با خمپاره می‌توانیم آنها را بزنیم.

پاکپور با اشاره به مرزهای جنوب شرق کشور گفت: ماموریت تامین امنیت در مرزها جنوب شرق کشور از سال ۸۸ به نیروی زمینی سپاه واگذار شد. آن موقع عناصر ضد انقلاب و تروریستی عملیات‌هایی را در عمق ۳۰۰ کیلومتری سرزمین‌مان انجام می‌دادند که ما برای ایجاد یک امنیت پایدار سلسله عملیات‌هایی را در این منطقه برقرار کردیم که شهید شوشتری نقش ویژه‌ای در برقراری این امنیت در جنوب شرق کشور ایفا کرد.

وی با بیان اینکه مهمترین اقدام ما در ایجاد امنیت در منطقه جنوب شرق کشور استفاده از نیروهای بومی بود، گفت: امروز ۹۹ درصد تامین امنیت این مناطق برعهده مردم بومی این مناطق است و هر آنچه که در توان نیروی زمینی سپاه بود پای کار آمد. ما همچنین در این منطقه حدود ۳۸ تا ۴۰ بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی تاسیس کرده‌ایم.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در ادامه با تاکید بر این مطلب که ما حدود ۴۰۰ کیلومتر خلاء جاده در منطقه جنوب شرق کشور داشتیم، اظهار داشت: انشاءالله در سال جاری کل ۴۰۰ کیلومتر خلاء تحت پوشش قرار خواهد گرفت و برخی از مناطق که واقعا مناطق خشنی بودند جاده در آنجا خواهیم زد.

پاکپور با بیان این مطلب که با سلسله عملیات‌های نیروی زمینی سپاه درگیری‌های عمق کشور به مرزها رفته و امروز اگر درگیری صورت گیرد در نقطه صفر مرزی است، گفت: امروز نزدیک به ۹۵ درصد تجهیزاتمان آماده است و این آمادگی در بعد نیروی انسانی نیز به نحو احسن افزایش یافته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش از برگزاری رزمایش نیروی زمینی سپاه با عنوان رزمایش امنیتی پیامبر اعظم (ص) در هفته جاری خبر داد و گفت: این رزمایش در منطقه جنوب شرق کشور و در مناطقی از استان سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، جنوب خراسان جنوبی و شرق استان هرمزگان به مدت سه روز طی روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ فروردین برگزار می‌شود.

فرمانده نیروی زمینی سپاه حفظ آمادگی، نمایش قدرت، هویت‌بخشی و امنیت‌سازی منطقه مبتنی بر بومی‌سازی امنیت را از اهداف برگزاری این رزمایش عنوان کرد و گفت: رزمایش در روز اول در منطقه سراوان، روز دوم در منطقه عمومی میرجاوه و روز سوم که به صورت تجمع فرماندهان بسیج و یگان‌های شرکت‌کننده خواهد بود در زاهدان انجام می‌شود.

پاکپور همچنین از حضور هوانیروز نیروی زمینی سپاه در این رزمایش خبر داد و گفت: هوانیروز که جدیدا به نیروی زمینی سپاه منتقل شده در این رزمایش حضور موثری خواهد داشت.

وی برگزاری رزمایش را به معنای نشان دادن نمایش قدرت و به ظهور رساندن استعداد عنوان کرد و گفت: هر کشوری بخشی از توان و استعداد خود را در رزمایش‌ها به رخ جهانیان می‌کشاند و این یکی از اهداف هر رزمایشی است که به نوعی یک عامل بازدارنده است تا دشمنان در برآوردهایشان دچار اشتباه نشوند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حمایت برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس از گروهک‌های تروریستی، گفت: اینکه امروز در کشور اقدامات سازمان‌یافته تروریستی صورت نمی‌گیرد به این خاطر نیست که آنها نمی‌خواهند بلکه به خاطر آمادگی ماست. امروز عربستان با کمک‌های مالی و سازمان‌یافته تلاش می‌کند امنیت ما را به خطر بیندازد و در آن سوی مرزها برخی کشورها مثل امارات و عربستان گروهک‌های تروریستی را تجهیز می‌کنند زمانی تروریست‌ها برای درگیری با ما مشکل تجهیزات داشتند اما امرو زتوسط این کشورها تجهیزاتشان تامین می‌شود.

پاکپور در بخش پایانی از سخنانش نیروی زمینی سپاه اشراف اطلاعاتی دقیقی در برخورد با تهدیدات دارد گفت: ما هر حرکت ضدامنیتی را در نطفه خفه می‌کنیم و اجازه ظهور و بروز آن تهدید را نمی‌دهیم. امروز دشمن می‌خواهد خط مقدم که همان سوریه است را بشکند و ما نیز تلاش می‌کنیم این خط مقدم نشکند. معتقدیم اگر عناصر تروریستی را در آنجا (سوریه) زمین‌گیر نکنیم مجبوریم در داخل با آنها درگیر شویم و زمین‌گیرشان کنیم.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.