سردار سلامی

روایتی از طراز قدرت ایران از زبان سردار سلامی

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت همطراز با ائتلاف‌های فشرده جهانی تبدیل شده است.


به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسینم، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که صبح امروز (یکشنبه) در مراسم افتتاحیه همایش استحکام ساخت درونی قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه عالی دفاع ملی سخن می‌گفت، به عنوان دبیر همایش به حاضرین خیرمقدم گفت و افزود: تجربیات ما از راز بقاء و حیات یک ملت می‌گوید که حیات در پرتو مفاهیمی چون استقلال، عزت، اقتدار، منزلت، اعتبار، پیشرفت، امنیت و رفاه جز با مقتدر و قوی بودن حاصل نمی‌شود.
 
وی با بیان اینکه همه کشورهایی که به دنبال قدرت بودند مسیر اقتدار را انتخاب و با سرعت به پیش بردند، تصریح کرد: اما کشورهایی که وابسته یا محتوم به فقر بودند با پذیرش تابعیت سیاسی در جغرافیای سیاسی دیگران تعریف شده و بستر قدرتمند شدن دیگران را فراهم کردند.
 
جانشین فرمانده کل سپاه از سرزمین اشغالی فلسطین به عنوان سرزمینی که توسط دولت دیگر اشغال شده است یاد کرد و گفت: امروز می‌بینیم که افغانستان و دیگر کشورهایی که تمدن‌های قوی داشتند هرگز پیشرفت را تجربه نمی‌کنند و البته برخی دیگر کشورها صاحب تمدن کهن و قدرت و ثروت بودند و قابلیت تبدیل شدن به مرکز قدرت را داشتند به بخشی از قدرتهای دیگران تبدیل شدند در حالی که دولت‌هایی به ظاهر پیشرفته بودند.
 
دبیر همایش استحکام ساخت درونی قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تحولات سیاسی و تاثیر آن در قدرت دولت‌ها خاطرنشان کرد: امپراتوری‌های بزرگی وجود داشتند که در مسیر قدرت‌های بزرگ قرار گرفتند و به دلیل تکیه نداشتن و نداشتن ایدئولوژی مستحکم درونی فرو پاشیدند.
 
سردار سلامی با اشاره فروپاشی قدرت رم، افول قدرت سیاسی، زوال ارزش‌های اخلاقی را از دلایل فروپاشی این امپراتوری خواند و گفت: در این قرن قدرتهایی چون پرتغال نیز به همین دلیل فرو پاشید.
 
وی درباره فروپاشی شوروی نیز گفت: امپراتوری شوروی که به گفته خودشان ۱۱ ساعت فاصله طلوع و غروب خورشید در کشورشان بود نیز به دلیل آنکه تبدیل نکردن خود به قدرت مستحکم فرو پاشید.
 
سردار سلامی وجود ملت‌های بزرگ برای حمایت از قدرت‌های بزرگ را از عوامل استحکام درونی قدرت‌ها و دولت‌ها دانست و با اشاره   وضعیت کنونی اروپا گفت: به سیمای امنیتی اروپا اگر نگاهی شود دیده خواهد شد که چگونه اروپا بعد از جنگ جهانی دوم و ائتلاف با آمریکا جنگی علیه خود را اداره کرد و حتی با ائتلافی که با آمریکا داشت وارد جنگ عراق شد و خود نظریه‌پردازان اروپایی گفتند که در این جنگ اروپا یک جنگ علیه خود را اداره کرده است.
 
جانشین فرمانده کل سپاه همچنین گفت این اولین بار است که سفر یک رئیس جمهور به دو کشور اروپایی به دلیل فقدان امنیت لغو می‌شود که این نشان می‌دهد اروپا به ظاهر قدرتمند می‌شود اما در حالی که وضعیت اینطور نیست.
 
سردار سلامی در ادامه با بیان اینکه هیچ راهی برای تثبیت بقا و امنیت یک قدرت وجود ندارد مگر آنکه آن قدرت استحکام درونی قدرت را داشته باشد تصریح کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تمام عناصر لازم را برای تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ را دارد چرا که امروز تنها مفاهیم سنتی همچون وسعت، جمعیت و ثروت قدرت‌آفرین نیستند و معیارهای اساسی قدرت در شرایط امروز متفاوت شده است.
 
جانشین فرمانده کل سپاه افزود: تجربه و آموزه‌های از وحی، قرآن، مفاهیم انبیای الهی، ائمه اطهار و پیشوایان به ما می‌گوید که یک ملت در پرتو چند عنصر مهم قدرتمند می‌شود که داشتن رهبران بزرگ که قادر به تولید آرمان و اندیشه و پیوند آن با نظام ارزشی باشند از جمله آن است. چرا که این موضوع ظرفیت‌های نهفته را زنده می‌کند و نشان عظمت یک کشور و ملت به شمار می‌آید.
 
وی با بیان اینکه پیش از انقلاب اسلامی ایران یک قدرت و بازیگر منطقه‌ای نبود گفت: امروز ما به عنوان یک بازیگر قدرتمند که همطراز با ائتلاف‌های فشرده جهانی عمل می‌کند و نه تنها یک قدرت بلکه یک قدرت مهم در صحنه حضور داریم و همانطور که امام راحل و رهبر بزرگوار هدایت فرمودند ملتی داریم که آرزوها و آرمانهای بزرگی دارند.
 
سردار سلامی وسعت و اقتدار هر کشوری را برابر با آرمانها و وسعت تفکر ملت آن کشور دانست و گفت: آرمانهای بزرگ با ملت بزرگ محقق می‌شود.
 
وی داشتن دشمن بزرگ را از دیگر عناصر و مفاهیم لازم برای مقتدر شدن دانست و گفت: وقتی دشمن بزرگ در صحنه باشد قدرت و ظرفیت‌های درونی خود را نشان می‌دهد.
 
دبیر همایش استحکام ساخت درونی قدرت جمهوری اسلامی ایران در ادامه با بیان اینکه این همایش برای توجه به مفاهیم اقتدار در حال و آینده و با توجه به رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی برگزار شده است، اظهار داشت: این مفاهیم در شرایط کنونی که ما با استراتژی نفوذ مواجه هستیم بسیار مهم است و ما باید این مفاهیم را عملیاتی کنیم.
 
سردار سلامی با بیان اینکه نفوذ در نقاط و مناطقی رخ می‌دهد که روزنه‌های در بدنه وجود داشته باشد، گفت: البته ملت ما ملت مقتدر گذرگاه‌های نفوذ نیستند بلکه ما باید گذرگاه‌های نفوذ را بشناسیم و سد کنیم.
 

انتهای پیام/ن

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.