روحانی

روحاني صراحتاً بر ناديده گرفتن شرط رهبر انقلاب تاکيد کرد؛ «از هفته های آينده مبادله اورانيوم آغاز مي شود»

علاوه بر عجيب بودن، دستاورد خواندن «مبادله اورانيوم غني شده با کيک زرد»، پيام صريح اين بخش از اظهارنظر آقاي روحاني اين است که يکي از خطوط قرمز اصلي و شرط رهبر انقلاب براي اجراي برجام را ناديده مي‌گيرد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از رجا، رئيس جمهور در آيين افتتاحيه نمايشگاه مطبوعات که به دليل برخورد چکشي دولت با رسانه هاي منتقد نسبت به سالهاي گذشته کم فروغ است، بار ديگر منتقدان دولت به ويژه به منتقدان هسته اي تاخت.

 

 اظهارات تند و تهديدآميز آقاي روحاني در نمايشگاه مطبوعات نسبت به منتقدان برنامه هسته‌اي بيانگر آن است که دولت تلاش دارد انتقادات صحيح و فني درباره برجام و نحوه اجراي آن را با اظهارات تهديد آميز و توقيف برخي رسانه‌ها در نطفه خفه کند.

 

اين گزاره زماني تقويت مي شود که وي در خلال تهديداتش عليه رسانه‌هاي منتقد خبر اجرايي شدن مبادله اورانيوم از هفته آينده را اعلام کرد.

 

رئيس جمهور در بخشي اظهاراتش، مبادله اورانيوم غني شده با کيک زرد(محصولي که در مرحله ابتدایی شروع فعالیت تبدیل اورانیوم به دست می آید و ۴ مرحله قبل تر از غنی سازی اورانیوم است) را يک دستاورد اعلام کرد: ما تجارت در حوزه هسته‌ای را به دست آورده‌ایم، ما از هفته‌های آینده UF۶ را می فروشیم و کیک زرد را می‌گیریم یعنی در بازار تجارت هسته‌ای وارد می‌شویم.

 

علاوه بر عجيب بودن، دستاورد خواندن «مبادله اورانيوم غني شده با کيک زرد»، پيام صريح  اين بخش از اظهارنظر آقاي روحاني اين است که يکي از خطوط قرمز اصلي و شرط رهبر انقلاب براي اجراي برجام را ناديده مي‌گيرد.رهبر  انقلاب تاکید کرده است که مبادله اورانیوم صرفا باید پس از مختومه شدن موضوع PMD صورت گیرد.

 

ایشان درنامه

تاريخي خود درباره اجراي برجام، علاوه بر شروط نه گانه مجلس و ده گانه شوراي امنيت ملي ، خود بر ۹ مساله مهم در اجراي برجام تاکيد کردند.

 

شرط سوم مورد اشاره در نامه رهبر انقلاب به مختومه شدن موضوعات حال و گذشته (PMD) باز مي گردد. ايشان تاکيد کردند در صورتي که موضوع PMD توسط آژانس مختومه اعلام شد بايد اقدامات مربوط به آب سنگين اراک و مبادله اورانيوم اجرايي شود.

 

در نامه رهبر معظم انقلاب آمده است:

 

«ثالثاً: اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس، پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته (PMD) را اعلام نماید.

 

رابعاً: اقدام در مورد نوسازی کارخانه‌ی اراک با حفظ هویّت سنگین آن، تنها در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد قطعی و مطمئن درباره‌ی طرح جایگزین و تضمین کافی برای اجرای آن منعقد شده باشد.

 

خامساً: معامله‌ی اورانیوم غنی‌‌شده‌ی موجود در برابر کیک زرد با دولت خارجی در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد مطمئن دراین‌‌باره همراه با تضمین کافی منعقد شده باشد. معامله و تبادل مزبور، باید بتدریج و در دفعات متعدّد باشد.»

 

بر اساس توافقات صورت گرفته ميان ايران ، آژانس و کشورهاي ۱+۵، دبيرکل آژانس قرار است گزارش خود درباره موضوع PMD را ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر) ارائه بدهد.

 

پس از ارائه گزارش آمانو، اين گزارش بايد در شوراي حکام آژانس مورد بررسي قرار بگيرد و هنگامي که اين شورا حکم بر مختومه شدن موضوع PMD بدهد،مقامات ايراني اجازه پيدا خواهند کرد تعهدات خود درباره آب سنگين اراک و مبادله اورانيوم را اجرايي کنند. هر چند که با توجه به اخبار منتشر شده گزارش آمانو بيش از آنکه به حل و فصل PMD کمک کند به ابهامات موجود در اين باره مي افزايد.

 

در چنين شرايطي رئيس جمهور اعلام کرده است که از هفته های آينده يعني در زماني که موضوع PMD ايران مختومه نشده، فاز اجرايي مبادله اورانيوم کليد مي خورد. اين در حالي است که رهبر انقلاب با وضع خطوط قرمز درباره مبادله اورانيوم و آب سنگين اراک در کنار ۷ شرط ديگر ، مصوبه شوراي امنيت ملي درباره اجراي برجام را مشروط به درنظرگرفته شدن اين مسائل کرده است و اگر دولت بخواهد بدون توجه به شروط ياد شده اقدامي انجام دهد مصوبه شوراي امنيت را نقض کرده و قانونا اجازه اجراي برجام را نخواهد داشت.

 

خطر ناديده گرفته شدن شروط رهبر انقلاب درباره اجراي برجام زماني جدي تر مي شود که پيش از اين نيز علي اکبر صالحي در گفتگويي پس از انتشار نامه رهبر انقلاب درباره شروط برجام ، گفته بود: براي آغاز اقدامات درباره آب سنگين اراک و خارج کردن قلب راکتور منتظر دستور رئيس جمهور هستم.

 

اين در حالي است همانگونه گفته شد، هراقدامي درباره آب سنگين اراک بايد پس از مختومه شدن PMD باشد.

 

طبيعي است اقدام رئيس جمهور در ناديده گرفتن شروط رهبر انقلاب بر خلاف قانون است و انتظار مي رود نمايندگان مجلس در راستاي وظيفه قانوني خود جلوي هرگونه اقدام غيرقانوني درباره اجراي برجام را بگيرند. هر چند که طيف قابل توجهي از نمايندگان مجلس نشان داده اند کاملا همسو و همراه سياست هاي هسته اي آقاي روحاني هستند.

 

انتهای پیام/ن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.