روحانی

گزارش/

روحانی چند نفر را از کار بیکار کرده است؟/ ماجرای یک آمار عجیب!

یک حساب و کتاب ساده کافی است تا روشن شود ادعای روحانی با واقعیت فاصله دارد، دولت تدبیر در بیش از دو سال گذشته نه یک میلیون، که حتی از آفرینش یک فرصت شغلی جدید نیز ناتوان بوده است؛ روحانی بیشتر از ۶۰ هزار نفر را از کار بیکار کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از دانشجو- ایجاد یک میلیون و صد و هفتاد و نُه هزار شغل ظرف دو سال؛ این تازه‌ترین آمار آقای رییس جمهور درباره‌ی عملکرد اقتصادی دولت بود؛ آماری که اگر چه در یزد و در میان مردم آن شهر بیان شد، اما برق از سر هر چه اقتصاددان هر کجای کشور بود، پراند! مدعای ایجاد یک میلیون شغل جدید را آن هم در شرایطی که مملکت تا گردن در باتلاق رکود مطلق اقتصادی فرو رفته، هیچ کس جدی نگرفت؛ سهل است: موجبات خنده و شادی ملت را فراهم آورد! روحانی روز دوشنبه گفته بود: «در فاصله این دو سال تعداد شاغلین در کشور یک میلیون و ۱۷۹ هزار نفر افزایش یافته است؛ یعنی تقریبا در دو سال گذشته، سالی ۶۰۰ هزار اشتغال درست شده است.»

تقاضا از روحانی

گذشته از طنز نه چندان خوشمزه‌ی آقای رییس جمهور اما واقعیت چیست؟ تعداد شاغلین مملکت در دو سال دولت تدبیر به طور واقعی چقدر افزایش یافته است؟ روحانی این آمار و ارقام فضایی را از کجا می آورد؟!

 

رکود بی‌سابقه اقتصاد کجا، آمار "گل و بلبل روحانی" کجا!

دولت این روزها حتی از خوف زیر سؤال رفتن دیگر ادعای پوپولیستی رییس جمهور مبنی بر «خروج از رکود»، حاضر نیست آمار رشد اقتصادی را اعلام کند، و این در حالی است که بررسی‌های مراکز پژوهشی تداوم رکود و رشد اقتصادی منفی را نشان می‌دهد. از جمله مثلاً تازه‌ترین گزارش پژوهشکده پولی و بانکی به همراه اتاق تهران عدد منفی سیزده درصد را به عنوان رشد اقتصادی بخش صنعت در پاییز امسال نشان می‌داد. به این ترتیب با توجه به سیطره‌ی رکود باورنکردنی در اقتصاد ایران و استمرار آن، ادعای ایجاد مشاغل جدید ابداً باورکردنی نیست، روحانی اگر خیلی هنر داشت، می‌باید جلوی بی‌کار شدن هر چه بیشتر خلق الله را در اثر بحران رکودی که ساخته بود، می‌گرفت. با این همه دست‌کم آمار و ارقام واقعیت را جور دیگری نشان می‌دهد.

 

به این ترتیب ادعای ایجاد بیش از یک میلیون شغل، آن هم در شرایطی که اقتصاد مملکت در بی سابقه‌ترین دوران رکود تاریخ به سر می‌برد، بیشتر از آنکه به عنوان یک مدعای علمی و قابل اتکا تعبیر شود، اظهاراتی پوپولیستی به نظر می‌رسید که آقای رییس جمهور احتمالاً در اثر شور و هیجان ناشی از تماشای مردم به زبان راند.  

 

آمار و ارقام چه می‌گوید؟/ همه افرادی که روحانی از کار بیکار کرد

«من از اقتصاددانان، محققین و اساتید دانشگاه می‌خواهم آمار اشتغال پائیز ۹۴ در مقایسه با اشتغال پائیز ۹۲ را نگاه کنند.» روحانی گفت، آن هم در بخش دیگری از سخنرانی نمایشی در میدان امیر چخماق یزد. استناد به آمار کار خوبی است، آن هم وقتی پای معیشت مردم در میان است. دولت روحانی تقریباً از اوایل تابستان ۹۲ تشکیل شد. در پایان بهار همان سال، نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ سال به بالای مملکت بنابر گزارش فصلی آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران، ۳/۳۹ درصد بود، آماری که در پایان تابستان همان سال و مستنداً به همان مأخذ با دو دهم درصد کاهش به ۱/۳۹ رسید. شرح و جزییات این آمار را در انتهای بهار ۹۲ یعنی تقریباً در شروع به کار دولت جدید، در تصویر زیر ببینید:

نمودار

جمعیت شاغلین به کار در تابستان ۹۲ بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نزدیک به ۲۵ میلیون نفر (به طور دقیق: ۲۴۷۵۴۸۶۸) بود؛ بیایید صحت ادعای آقای رییس جمهور را بررسی کنیم، روحانی ادعا کرده در دو سال گذشته توانسته این آمار را به میزان یک میلیون و صد و هفتاد و نُه هزار نفر افزایش دهد، یعنی به عبارتی امروز باید تعداد شاغلین به کار تقریباً ۲۶ میلیون نفر (به طور دقیق: ۲۵۹۳۳۸۶۸) می‌بود. اما آمار و ارقام مطلب دیگری را نشان می‌دهد! بر اساس گزارش مرکز آمار، در پایان فصل پاییز تعداد شاغلین به کار به طور دقیق ۲۴۶۹۳۴۱۶ نفر بوده است، یک حساب و کتاب ساده کافی است تا روشن شود ادعای روحانی یکسره دروغ است، دولت تدبیر در تمام بیش از دو سال گذشته نه یک میلیون، که حتی از آفرینش یک فرصت شغلی جدید نیز ناتوان بوده است؛ روحانی بیشتر از ۶۰ هزار نفر را (به طور دقیق: ۶۱۴۵۲نفر) از کار بیکار کرده است. نمودار زیر به خوبی کذب مدعای پوپولیستی روحانی را نشان می‌دهد:چ

نمودار بیکاری

هم‌چنین "نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر" بر اساس گزارشات مرکز آمار با کاهش یک درصدی به ۱/۳۸ درصد در پایان پاییز امسال در مقایسه با تابستان ۹۲ رسیده است. جدول زیر به خوبی آمار و ارقام مربوطه را نمایش می‌دهد. گفتنی است منابع و مآخذ تمامی آمارها گزارشات فصلی آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران بوده و به راحتی از روی وبسایت این مرکز قابل دسترسی است.

جدول

همچنان روشن نیست منظور آقای رییس جمهور از مراجعه به آمار دقیقاً چه بود؟ هر چه هست اما نتایج گزارشات مرکز آمار ایران به خوبی ناتوانی دولت روحانی را در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی نشان می‌دهد؛ روحانی در حالی از آفریش میلیونی فرصت‌های شغلی دم می‌زند، که دستکم آمار و ارقام خلاف این مدعا را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.