مخبر دزفولی

مخبر دزفولی:

روزانه ۲ نخبه به کشور باز می گردند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از ارائه گزارشی درباره وضعیت نخبگان در کشور در جلسه این شورا خبر داد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از مشرق، محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مصوبات جلسه شب گذشته این شورا، اظهار داشت: دو روز گذشته جلسه‌ای در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون مقابله با آسیب‌های اجتماعی برگزار شد و با توجه به تاکید معظم‌له در خصوص تصویب ماموریت‌های شورای اجتماعی کشور در این زمینه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین تاکید رئیس‌جمهور در جلسه شب گذشته مقرر شد این موضوع در اولویت دستور قرار گیرد.

وی افزود: گزارش‌های مهمی درخصوص آسیب‌های اجتماعی مورد توجه است که شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف شده که آنها رصد کرده و گزارش‌های نوبه‌ای از آن به همراه اقدامات دستگاه‌ها برای رفع آن تهیه کرده و همچنین اجرایی شدن وظایف دستگاه‌ها در این زمینه را پیگیری کند.

 مخبردزفولی گفت: در خصوص کتاب و کتابخوانی و همچنین ضوابط چاپ و نشر کتاب و  به طور ویژه محتوای کتاب‌های کودک و نوجوان نیز مواردی مطرح شد که مقرر شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه را مورد اهتمام و توجه بیشتری قرار دهد.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به دستور بعدی جلسه پیرامون وضعیت نخبگان کشور گفت: مقرر شد به صورت دوره‌ای پیرامون مسائل نخبگان و استعدادهای برتر گزارش‌های مرتبط به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود که در این جلسه دکتر ستاری گزارش وضعیت نخبگان در شرایط کنونی را ارائه کرد.

وی گفت: براساس گزارش ارائه شده تقریبا در بیشتر بخش‌ها بالغ بر ۷۰ درصد برگزیدگان آزمون‌های سراسری و المپیادهای دانش آموزش و همچنین برگزیدگان المپیادهای علمی مقیم ایران هستند که بعضا دانشجوی کارشناسی ارشد و یا دکتری بوده و یا در شرکت‌های دانش بنیان مشغول به کار هستند.

مخبردزفولی افزود: تنها حدود ۱۵ درصد نخبگان و استعدادهای برتر در خارج از کشور حضور دارند که نوعا این افراد در حال ادامه تحصیل و گذراندن دوره‌های تحصیلی هستند که البته طبق مطالعه صورت گرفته در خصوص بازگشت آنها اشکالات، کمبودها و نارسایی‌هایی وجود دارد که بنیاد نخبگان نیز برنامه‌های لازم را در این زمینه طراحی کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با تسهیلات صورت گرفته خوشبختانه در حال حاضر به طور میانگین شاهد بازگشت دو نفر در روز از نخبگان دانشگاه‌های برتر در رشته‌های مختلف تحصیلی به داخل کشور هستیم که عدد قابل توجهی است.

وی افزود: تعداد دانشجویان خارج از کشور ما که غالبا غیر بورس هستند حدود ۱٫۱ درصد جمعیت دانشجویی کشور است.

 مخبردزفولی گفت: جمع‌بندی جلسه این شد که مقررات جذب نخبگان، محققان و دانشمندان تسهیل شده و از طریق شرکت‌های دانش بنیان برای فعالیت آنها برنامه‌ریزی شود و مقررات اضافه و موانع برای فعالیت آنها رفع شود.

وی اضافه کرد: بنیاد نخبگان موظف شد که مسیر نخبگان برای خلق ثروت از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان را آسان تر کرده و مقررات دست و پاگیر برای اجرای پروژه‌های نخبگان در این شرکت‌ها حذف کرده و حمایت‌های مادی و معنوی از آنها را بیش از پیش انجام دهد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.