برجام

روسیه: فقط پایبندی همه طرفین به تعهدات باعث حفظ برجام خواهد شد

وزارت خارجه روسیه تأکید کرد خودداری تدریجی ایران از تعهدات داوطلبانه در چارچوب برجام نباید باعث تحریک شود، تصمیم تهران ارتباطی به عدم گسترش هسته‌ای و وظایفش نسبت به آژانس ندارد و تنها پایبندی همه طرفین به تعهداتشان باعث حفظ برجام خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،وزارت امور خارجه روسیه در بیانیهای رسمی که در سایت این وزارتخانه منتشر شده، تأکید کرده است؛ اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره حل‌وفصل مسائل مربوط به برنامه هستهای ایران نیازمند تمرکز و هماهنگی تلاشهای همه طرفین شرکتکننده در آن برای حفظ و پایداری این توافقنامه مهم بین‌المللی است، چرا که این توافقات برای صلح و ثبات جهانی و به‌منظور یکپارچگی رژیم عدم گسترش هستهای بسیار اهمیت دارد.

در این بیانیه همچنین تأکید شده است: «اظهارات مقامات تهران درباره خودداری تدریجی از تعهدات ایران در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نباید باعث تحریک شود، برای اینکه صحبت در واقع بر سر تعهدات داوطلبانه ایران است که در جریان مذاکرات هسته‌ای و برای رسیدن به توافق و بهخاطر امضای توافقنامه به‌عهده گرفته است، این در حالیست که همه ما به‌خوبی میدانیم؛ طرفی که از مدت‌ها قبل و به‌طور جدی توافقات هسته‌ای را نقض کرده، ایران نیست».

در این بیانیه آمده است: «ما از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتظار داریم که اطلاعات دقیق و رسمی درباره افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران ارائه دهد. ما بر این عقیده هستیم که منبع اصلی دستیابی به اطلاعات قابل اطمینان تنها آژانس است. اکنون امکان بررسی دقیق وضعیت به‌وجودآمده پیرامون برجام در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ ۱۰ جولای (۱۹ تیرماه) به‌وجود آمده است، هرچند جالب توجه است که این نشست به‌درخواست آمریکا برگزار می‌شود، در حالی که این کشور یک سال قبل از تعهدات خویش در چارچوب برجام صرف‌نظر و قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده است، با وجود این، خواستار آن شده که ایران به اجرای تمامی تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه عمل کند».

وزارت خارجه روسیه یادآور شده است که تعهدات داوطلبانه ایران به‌طور کلی ارتباطی به مسئله عدم گسترش هستهای و درخواست‌های مطرح‌شده از سوی آژانس بینالمللی انرژی اتمی از تهران درباره تضمین همه‌جانبه و پروتکل الحاقی برجام ندارد.

در این بیانیه توضیح داده شده: «ایران به کلیه تعهدات حقوقینسبت به آژانس و در چارچوب پیمان مربوط به عدم گسترش سلاحهای هستهای به‌طور کامل عمل می‌کند. تأسیسات نطنز و دیگر عوامل برنامه هستهای ایران تحت نظارت دقیق بازرسان آژانس قرار داشته است و طرف ایرانی همه تلاش خود را انجام داده تا به آژانس کمک کند و در این زمینه کاملاً شفاف عمل کرده است».

وزارت خارجه روسیه با تصریح به اینکه در شرایط کنونی لازم است تا هماهنگی تلاشهای همه طرفین شرکتکننده در برجام به‌روی حفظ و پایداری این توافقنامه متمرکز باشد، افزوده است: «در حال حاضر اقدامات قاطع در سایر جهتگیری‌ها لازم است، نباید احساساتی عمل کرد. مخالفان توافق هستهای منتظر هستند تا از هر فرصتی برای نابودی این توافقنامه استفاده کنند. در نشست کمیسیون مشترک برجام که در ماه ژوئن برگزار شد، به‌طور دقیق چالش‌های پیشِ‌رو بررسی شد و لزوم تلاش شرکتکنندگان در برجام برای از بین بردن این مشکلات مورد تأکید قرار گرفت. این تصمیمات اکنون نیز کاملاً قابل دسترسی هستند. ما اطمینان داریم که تحقق پایدار و کامل توافقات در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تنها بر اساس پایبندی همه طرفین به تعهدات خویش و در شرایط حفظ توازن منافع همه آنها و رعایت اصل تقابل که ماهیت توافق هسته‌ای است، ممکن خواهد بود».

انتهای پیام/+

 

 

 

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.