مدیر کل فناوردی گمرک:

سامانه استعلام سریال گوشی های تلفن همراه آماده بهره برداری است

سامانه استعلام شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی (IMEI) اماده بهره برداری است.

 

به گزارش راه مبین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، خانم باقری پور مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایرانافزود : لینک یا پیوند این سامانه در سایت رسمی گمرک ایران است.

وی افزود : گمرک ایران از پارسال مراحل مقدماتی سامانه ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی‌های تلفن همراه (IMEI) را آماده‌سازی و واردکنندگان را ملزم کرد تا شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی را در سامانه جامع گمرکی ثبت کنند و هم‌اکنون بانک اطلاعاتی ثبت شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی به مراحل نهایی و تکمیلی نزدیک شده است.

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران گفت : مراحل آماده‌سازی این سامانه از سال گذشته با کمک متخصصان و دانش‌پژوهان پژوهشکده سامانه‌های هوشمند دانشگاه تهران آغاز شد و به‌زودی برای دسترسی عموم وارد فاز اجرایی می‌شود و عموم مردم می‌توانند با ارسال شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه وارداتی به شماره پیامک ۳۰۰۰۸۸۸۷ استعلام کنند و گوشی‌های قاچاق را از غیرقاچاق تشخیص دهند.

یاقری پور گفت : این سامانه بخشی از سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و از برنامه‌های اصلی و عملیاتی گمرک در امر مبارزه با قاچاق کالا است و گام بزرگی در مبارزه با ورود کالای قاچاق به کشور محسوب می شود.

وی اظهار داشت : سامانه ثبت و دریافت شماره سریال گوشی‌های تلفن وارداتی گام مهمی در اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و قدم بزرگی در مبارزه با قاچاق کالا برداشته خواهد شد.

باقری پور گفت : هوشمندسازی اطلاعات کالاهای وارداتی و کدگذاری کالاها از لحظه ورود تا عرضه بهترین روش در امر مبارزه با قاچاق کالا به‌شمار می‌رود و امید است با کمک بانک اطلاعات گمرک ایران و حمایت مسئولان و رسانه‌ها گام‌های مهم دیگری در امر مبارزه با قاچاق کالا برداشته شود.

وی افزود : بهره‌گیری گمرک از توانمندی دانش‌پژوهان داخلی برای هوشمندسازی رویه‌های گمرکی امروزه این امید را افزایش داده است که با تکیه بر دانش بومی و تلاش و پشتکار می‌توان قدم‌های بزرگی در امر مبارزه با قاچاق کالا برداشت که نمونه آن کشف کالاهای قاچاق کانتینری در هفته‌های اخیر به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بوده است.

بنابراین گزارش اقدامات گمرک برای مبارزه با قاچاق کالا در دولت یازدهم عموماً بر بستر فناوری‌های مدرن اطلاعاتی و ارتباطی (ICT) استوار بوده است که می توان به طراحی سامانه ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی‌های داخلی تا شناسایی کالای قاچاق در یک دقیقه اشاره کرد.

پیاده‌سازی سامانه جامع امور گمرکی در قریب به اتفاق گمرکات اجرایی کشور و راه‌اندازی زیرسامانه‌های آن به نحو قابل توجهی محیط‌های گمرکی کشور را برای قاچاقچیان ناامن کرده و کشفیات اخیر نشان داده است که با بهره‌گیری از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های سامانه‌های الکترونیکی عرصه بر قاچاقچیان روزبه‌روز تنگ‌تر می‌شود.

با کمک همین فناوری‌های مدرن و سامانه‌های هوشمند طی هفته‌های اخیر محموله‌های بزرگ قاچاق کشف شده که در تمامی کشفیات قاچاق کانتینری سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی دخیل بوده است و شاهد به ثمر نشستن گمرک الکترونیک در کشور بوده‌ایم.

با آغاز تبادل اطلاعات میان سازمان بنادر و دریانوردی و گمرک ایران طی روزهای آتی نیز زنجیره اطلاعات کالاها در گمرک تکمیل می شود و گام بزرگی در امر مبارزه با قاچاق کالا برداشته خواهد شد که تمامی فناوری‌های مدرن اطلاعاتی و ارتباطی به دست توانمند دانش‌بنیان داخلی پیاده‌سازی و اجرایی شده است.

یکی از دستاوردهای مهم گمرک در دولت یازدهم راه‌اندازی پنجره واحد تجاری در گمرک بود. با استفاده از این سامانه یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای دیرینه دولت و فعالان اقتصادی تحقق یافت و ارسال و دریافت مجوزهای لازم جهت ترخیص کالا ازجمله استاندارد، ثبت سفارش، قرنطینه و… به‌صورت دستی بسیار زمان‌بر بوده و همچنین امکان مدیریت و تأیید صحت این مجوزها نیز به‌صورت دستی بسیار مشکل است.

از این‌رو ، سامانه جامع امور گمرکی، مجوزهای مشخص را به‌صورت مستقیم و الکترونیکی از سازمان‌های همجوار دریافت و این کار در روند ترخیص کالا تأثیر زیادی خواهد داشت.

همچنین این تأثیر به‌صورت سیستمی اعمال شده و از اعمال سلیقه کارشناسان گمرک جلوگیری خواهد شد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.