“سامانه تشخیص پونومی کویید ۱۹” می‌تواند به تمام جهان ارائه خدمات داشته باشد

فرمانده ستاد مدیریت کرونا در استان تهران در مراسم رونمایی سامانه تشخیص پونومی کووید ۱۹ از توانایی این سامانه برای ارائه خدمات به تمام جهان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،علیرضا زالی، فرمانده ستاد مدیریت کرونا در استان تهران با حضور در مراسم رونمایی از سامانه تشخیص پونومی کووید ۱۹ گفت: جای تشکر و قدردانی است که متخصصان و فعالان علمی ما در کنار پزشکان و پرستاران خط مقدم مباره با بیماری کرونا در حال فعالیت هستند و در این زمان ما شاهد شکلگیری فرهنگ تازه‌ای از همکاری و همراهی علمی هستیم.

وی افزود: این فرهنگ تازه باعث می‌شد در کشور برای مبارزه با بیماری نیازسنجی صورت بگیرد و به دنبال این نیازسنجی‌ها، تیم‌های علمی و پژوهشی ما آنها را رفع می‌کردند.

زالی توضیح داد: علم اثبات کرده است که سی‌تی‌اسکن موثرترین روش غربالگری بیماری کرونا است اما می‌دانیم که این نوع غربالگری برای عموم نیست و تنها برای افراد مشکوک مصداق دارد تا در نهایت بیماری یا عدم بیماری آنها به اثبات برسد.

وی ادامه داد: این روش تشخیص حساسیت بسیار بالایی دارد و همین حساسیت باعث می‌شود ضریب خطای آن بسیار پایین بیاید همچنین ویژگی‌های اثباتی در این سامانه اختصاصی‌تر از روشهای دیگر است که این موضوع باعث می‌شود نسبت به سایر نسخه‌های متعارف جهانی جلوتر باشد.

فرمانده ستاد مدیریت کرونا در استان تهران خاطرنشان کرد: مهمترین و برترین ویژگی این سمانه نحوه استفاده و گستره کاربردی آن است؛ وقتی تعداد مراجعان بالاست ممکن است دقت پزشکان ما پایین بیاید یا اصلا به رادیولوژیست دسترسی نداشته باشیم و با توجه به اهمیت نتایج سی تی اسکن برای اثبات بیماری همین سامانه به کمک ما می‌آید؛ در واقع این سامانه ابزار پزشکی از راه دور است.

وی افزود: همچنین بررسی تغییرات عکس سی تی اسکن نیاز به دقت بالایی دارد و ممکن است به چشم رادیولوژیست نیاید اما این نرم‌افزار با دقت بالایی که دارد توان ارزیابی این تغییرات را دارد.

زالی بیان کرد: ارزیابی حجم عفونت ریه هم موضوع دیگری است که برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اهمیت به سزای دارد که این سامانه توان ارزیابی این حجم را دارد.

وی ادامه داد: این سامانه در حین انجام فعالیت، بانک عظیمی از اطلاعات را هم در خود ذخیره می‌کند و تبدیل به آرشیوی ارزشمند برای بررسی و پژوهش‌های لازم می‌شود؛ پشتوانه این تحقیقات هم تکنیک هوش مصنوعی و تکنیک یادگیری ژرف در سامانه خواهد بود که سامانه را به یک نسخه پیش‌بینی‌کننده تبدیل می‌کند.

زالی توضیح داد: امروز که توسط معاونت علمی ریاست جمهوری اجازه رونمایی از این سامانه داده شد، تمام آزمایش‌های و اثبات عملکرد درست آن صورت گرفته‌ است؛ حالا این سامانه می‌تواند به یک الگوی جهانی تبدیل شده و برای همه مردم جهان قابل استفاده باشد.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.