المقدادی

دبیرکل اتحادیه علمای مسلمان عراق

سکوت حکام عرب در قبال «مسجد الأقصی» نشانگر همراهی آنها با صهیونیست‌هاست

«فواد کاظم المقدادی» معتقد است اقدامات صهیونیست ها علیه مسجد الأقصی، جنایتی علیه قداست این مکان شریف است و نباید از حکام عربی انتظار کمک به فلسطین و مبارزه با اسرائیل را داشت.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،پس از این عملیات شهادت‌طلبانه جوانان فلسطینی در صبح روز جمعه (۲۳ تیرماه) که منجر به هلاکت دو نظامی صهیونیست شد، مقامات اسرائیل اقدام به محاصره و بستن درب‌های مسجد الاقصی به‌روی نمازگزاران کردند که واکنش‌های بسیاری را میان فلسطینی‌ها برانگیخت. گروه‌های مقاومت فلسطین خواستار موضع‌گیری علمای جهان اسلام در دفاع از قبله نخست مسلمانان شدند. بر همین اساس و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بر عدم‌فراموشی مسأله فلسطین، خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم با «فواد کاظم المقدادی» دبیرکل اتحادیه علمای مسلمان عراق گفت‌وگو کرده و دیدگاه وی را در این زمینه جویا شده است.

«فواد کاظم المقدادی» در خصوص جایگاه مهم مسجد الأقصی نزد مسلمانان و انزجار آنها از تجاوزات رژیم صهیونیستی به این مکان مقدس اظهار داشت: بلاشک مسجد الاقصی به عنوان قبله نخست مسلمانان، در قلوب مسلمانان قداست خاصی دارد. به همین دلیل نیز یک نماد دینی برای مسلمانان محسوب می شود و باید بر اساس شرع و دین در قبال آن موضع گیری کرد. زیرا این مکان شریف یکی از مقدسات مهم برای تمام مسلمان در فرقه ها و مذاهب مختلف است. بنابراین اقدامات علیه مسجد الأقصی، جنایتی علیه قداست این مکان شریف است و نشان می دهد که صهیونیست ها  در صدد هستند تمام بخش های مسجد الاقصی را نابود کنند و بدین ترتیب با تعدی به این مقدسات می خواهند جایگاه مسجد الأقصی را از قلوب مومنان و مسلمانان پاک کنند.

وی در همین زمینه افزود: بر همین اساس نیز ما شاهد واکنش ها و پاسخ هایی از طرف مسلمانان به ویژه مردم و اهالی قدس بودیم که نشانگر میزان درک و تعهد آنها نسبت به مقدسات شان است. تمام امت اسلامی، علما، روشنفکران و حق طلبان باید در زمان کنونی برای مسجد الأقصی فریاد بزنند و صدایشان را بالا ببرند تا بدین ترتیب انتفاضه جدیدی شکل گیرد و نه تنها درب های مسجد الاقصی باز شود بلکه این مکان مقدس به صورت کامل از تسلط صهیونیست ها خارج گردد. صهیونیست ها در صدد تقسیم زمانی و مکانی قبله نخست مسلمانان هستند و هدفشان نیز از این اقدامات سلطه تدریجی بر مسجد الاقصی است که تمام محافل اسلامی و علما باید این کار را رد و محکوم کنند.

دبیرکل اتحادیه علمای مسلمان عراق نقش نخبگان جهان اسلام و همچنین سیاستمداران را در این رابطه مهم دانست و بیان داشت: علمای اسلام باید در حد همین حادثه موضع گیری کنند و همچنین حکام کشورهای اسلامی نیز باید در همین سطح به مسئولیتشان پایبند باشند. در غیر این صورت و هر نوع سکوت نشانگر خیانت و همراهی این حکام با رژیم صهیونیستی است. امام خامنه ای و سید حسن نصرالله نیز پیش از این تاکید کرده اند که مسأله فلسطین نیازمند تقابلی جدی تر و جدید و همچنین انتفاضه مسلمانان برای نشان دادن تعهدشان به مقدسات است.

وی در ادامه به سکوت برخی از اعراب و مسلمانان و در عین حال عادی سازی روابط میان برخی رژیم های عربی با صهیونیست ها پرداخت و گفت: این رژیم ها آلت دست غربی ها هستند و این غربی ها بودند که پس از ایجاد اسرائیل، این حکام عرب را هم بر تخت قدرت نشاندند تا بدین صورت با سرنوشت مسلمانان بازی کنند. از این حکام نباید توقع پیروزی بر اسرائیل را داشت و این ها همان کسانی بودند که به صهیونیست ها گفتند حزب الله و غزه و مقاومت را نابود کنید. این ها با اسرائیل برای هدف قرار دادن و حمله به مردم یمن هماهنگی و علیه سوریه و عراق نیز توطئه کردند. بنابراین ما انتظار نداریم که کاری به نفع مقدساتمان انجام دهند. ما فقط بر روی مردم و ملت های اسلامی حساب می کنیم و این مردم نیز گزینه و راهی جز مقاومت ندارند. این گروه ها، علما، روشنفکران و جریان های مقاومت هستند که از مسجد الأقصی حمایت کرده و پیروزی را به ارمغان خواهند آورد.

فواد کاظم المقدادی در پایان به اهمیت مقاومت برای آزادسازی قدس اشاره کرد و افزود: در حقیقت عملیات های شهادت طلبانه مانند عملیات سه جوان فلسطینی در داخل مسجد الاقصی و دیگران طی روزهای اخیر، حالت جمود را در اراضی اشغالی از بین برد و روحیه مقاومت را در آن گسترش داد. بنابراین نباید این عملیات ها متوقف شود و باید ادامه یابد. گروه های مقاومت هم باید به تداوم این عملیات های شهادت طلبانه کمک کنند. عدم ورود فلسطینی ها به مسجد الاقصی از طریق گیت های الکترونیکی صهیونیست ها خوب است اما باید عملیات های شهادت طلبانه هم به آن اضافه گردد و فقط به اطراف این مکان شریف هم محدود نگردد بلکه باید تمام اراضی و سرزمین هایی که صهیونیست های غاصب و مستبد حضور دارند، صورت گیرد و حتی بالاتر باید تمام کشورهای ایجاد کننده اسرائیل و حامی صهیونیست ها را هم دربرگیرد. من معتقدم که روحیه مقاومت در میان مسلمانان به ویژه اماکن نزدیک به محور مقاومت در حال گسترش و شدت یافتن است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.