خسارات سیل و سرما

سیل و سرما اخیر دو هزار میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشت

مدیرکل دفتر مدیریت بحران کشاورزی از خسارت دو هزار میلیارد تومانی سیل و سرما به این بخش خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سید محمد موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده در ۹ روز منتهی به ظهر دیروز در مجموع دو هزار میلیارد تومان خسارت در ۱۹ استان کشور به بخش های زراعت ، باغبانی ، دام و طیور و زیرساخت های کشاورزی ناشی از سیل، تگرگ و سرمازدگی وارد شده است.

موسوی با اشاره به اینکه خسارات سیل بیشتر در ۹ استان غرب و جنوب غرب کشور بوده است افزود: باران های سنگین ، تگرگ و توفان حدود ۹۵۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی در این استان ها وارد کرده است.

وی گفت: سرمازدگی ۱۲ استان کشور را در مناطق غرب ، شمالغرب و مرکزی تحت تأثیر قرار داده است که میزان خسارات اولیه در این مناطق ناشی از سرمازدگی هزار و ۵۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی افزود: در مجموع خسارت بارش های سنگین، تگرگ، توفان و سرمازدگی دو هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

موسوی گفت: وقوع سیل و تگرگ در ۹ استان خسارت دیده در مناطق غرب و جنوب غرب کشور ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی را تخریب کرده که میزان خسارت آنها در بخش زراعت حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است و این اراضی زراعی بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیدند.

وی افزود: در ارتباط با خسارات سرمازدگی که مربوط به ۱۲ استان کشور در مناطق غرب ، شمالغرب و مرکزی است ۱۲۱ هزار و ۴۱۳ هکتار از باغات به علت سرمازدگی ، تگرگ و توفان خسارت دیده است که برآورد خسارات مالی این باغات هزار و ۵۰ میلیارد تومان از مجموع ۲ هزار میلیارد تومان کل کشور است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده از خسارات در ۹ روز منتهی به بیست و نهم فروردین در پی بارش سنگین ، سیل و تگرگ ۴۷ درصد از اراضی و بر اثر سرمازدگی نیز ۵۳ درصد از عرصه های کشاورزی آسیب دیده است.

موسوی افزود: در حوزه آب و خاک و زیرساخت های بخش کشاورزی در ۱۰ استان کشور حدود ۲۰۰ میلیارد تومان خسارات برآورد شده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی درباره میزان خسارات در بخش دام ، طیور و آبزیان گفت: خسارات ناشی از سیل و تگرگ در ۹ استان کشور در ۹ روز گذشته منتهی به بیست و نهم فروردین حدود ۵۵ میلیارد تومان است.

موسوی افزود: در بخش زراعت بیشترین خسارات در گروه غلات ، گندم و جو بوده است و در بخش باغات نیز درختان زردآلو، آلو، هلو، گوجه سبز، شلیل، بادام و گردو خسارت دیده است.

وی گفت: کسانی که زیر پوشش بیمه کشاورزی هستند خسارت خود را از این صندوق می گیرند و انهایی که محصولات خود را بیمه نکرده اند پس از ارزیابی و پایش ، خسارت را از دولت دریافت خواهند کرد.


انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.