شهرداری تهران

شفافیت در شهرداری با اختفای میزان حقوق مدیران ارشد

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در حالی روز یکشنبه پُز شفاف سازی در شهرداری با ایجاد سامانه شفافیت را داد که میزان حقوق بسیاری از مدیران ارشد در این سامانه اعلام نشده است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازخبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، روز جمعه باشگاه خبرنگاران جوان، گزارشی در خصوص انتشار اطلاعات غلط بر روی سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر کرد که با اشاره به این اطلاعات غلط تأکید شده بود، از کجا معلوم که سایر اطلاعات این سامانه هم غلط نباشد.

پس از انتشار این گزارش، آروین رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در اولین جلسه این شورا نطقی ارائه کرد که به خیال خود از صفر تا صد آن به دفاع از سامانه شفافیت و شفاف سازی در شورای پنجم می‌پردازد.

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در بخشی از نطق خود ادعا کرد که دستاورد تلاش‌های ۲ ساله ۲۱ نفر عضو پیگیر، تحقق شفافیت در مدیریت شهری تهران بوده است.

در حالی که در گزارش قبلی باشگاه خبرنگاران جوان هم با ارائه مستندات تأکید شده بود که بخشی از اطلاعات سامانه شفافیت غلط است و تضمینی وجود ندارد که سایر اطلاعات هم صحیح باشند. آروین تنها با تکیه بر اینکه سامانه‌ای به نام شفافیت راه‌اندازی شده، مدعی تحقق شفافیت در مدیریت شهری شده است و به سامانه‌ای که بخشی از اطلاعات آن نه تنها ناقص، بلکه غلط است و صحت بخش دیگر آن هم در ابهام است، می‌نازد.

آروین در بخش دیگری از نطق خود ادعا کرد که «هم‌اکنون پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، شفاف‌ترین نهاد شورایی و انتخابی در سطح کشور است» و این منت در حالی بر سر مردم گذاشته می‌شود که حالا بعد از گذشت دو سال بر کسی پوشیده نیست که هر ۲۱ عضو شورای شهر، هر از گاهی جلسه‌ای در طبقه فوقانی صحن اصلی شورای شهر تشکیل می‌دهند که اکیدا هم از حضور رسانه‌ها به منظور اطلاع یا انتشار مشروح مذاکرات آن جلوگیری به عمل می‌آید.

جالب‌تر اینکه تا پیش از روی کار آمدن شورای پنجم مسیر راهروی این سالن به سمت صحن اصلی شورا بدون هیچ درب و مانعی کاملا باز بود، اما با روی کار آمدن شورای پنجم در راستای تحقق شعار شفافیت و «اتاق شیشه‌ای» در مسیر راهروی ارتباطی این سالن با صحن اصلی، درب‌های شیشه‌ای سراسری نصب می‌شود، تا مبادا صدایی از گفتگو‌های جلساتی که در این سالن برگزار می‌شود، به بیرون راه یابد.

شفافیت در شهرداری به سبک اختفای میزان حقوق مدیران ارشد

نکته دیگر اینکه اعضای شورای شهر تهران نام این جلسات را، هم اندیشی گذاشته‌اند که گویی هدف اصلی از تشکیل نهاد شورای شهر کاری غیر از مشورت و هم اندیشی منتخبان مردم به صورت علنی با یکدیگر است و حالا در جلساتی که به نام هم اندیشی و به صورت غیر علنی برگزار می‌شود، اعضا مأموریتی غیر از مشورت انجام می‌دهند و تنها کاری که انجام نمی‌دهند، انجام مصوبات است.

ظاهرا از نگاه اعضای شورای شهر تهران، «مشورت» و «هم اندیشی» دو مفهوم متفاوت هستند که اعضا برای مشورت در صحن شورا گرد هم می‌آیند و برای هم اندیشی هم در طبقه فوقانی آن جمع می‌شوند.

آری؛ از نگاه رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران، این نهاد با این گونه رفتار‌ها شفاف‌ترین نهاد شورایی در سطح کشور است.

اگر شاهد هستیم که در برخی از نهاد‌های کشور شفافیت محض وجود ندارد، اما شاهد این موضوع هم نیستیم که مسئولان آن نهاد ادعای شفافیت کنند و اینکه شورای شهر پیش از ایجاد شفافیت، چنین ادعایی می‌کند، آدرس غلط دادن به مردم است.

اینکه تنها بخشی از اطلاعات مدیران شهرداری و قرارداد‌های کلان در سامانه‌ای که نام شفافیت بر آن نامگذاری شده، منتشر شود و در مقابل از انتشار میزان حقوق بسیاری از مدیران و انتصاب‌های فامیلی و حزبی آن‌ها و همچنین نسبیت آن‌ها با وزنه‌های سیاسی حامی اعضای شورا شهر خودداری شود، آدرس غلط دادن است، برای نمونه چرا شورای شهر تهران با پرده برداری از چگونگی انتصاب یک دهه هفتادی به عنوان مدیر کل هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران شفافیت سازی نمی‌کند.

اگر انتصاب سید مصطفی موسوی [لاری] به این مسئولیت دلیلی جز این دارد که او فرزند موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات است، چرا نسبت به این موضوع شفاف سازی نمی‌شود؟

اگر چنین است، شورای شهر پاسخ دهد که آیا همه جوانان دهه هفتادی که دارای سطح تحصیلاتی همچون فرزند موسوی لاری هستند، در شهردرای تهران پست مدیریتی گرفته‌اند؟

در سامانه‌ای که رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران پُز شفافیت آن را می‌دهد، در قسمتی که مربوط به «مبلغ حکم» مدیران شهرداری است و نام سید مصطفی موسوی هم در آن وجود دارد، هیچ عددی درج نشده است و باید پرسید که خانم آروین! به کدام شفافیت می‌نازید؟ به انتشار انبوهی از نام و نام خانوادگی مدیران که میزان حقوق و نسبیت خویشاوندی آن‌ها با حامیان سیاسی شما پنهان شده است؟

شفافیت در شهرداری به سبک اختفای میزان حقوق مدیران ارشد

آروین در ادامه نطق خود فراموش کرد که قرار است نسبت به اثبات اقدامات شفافیت زا در شورای شهر نطق کند، به همین خاطر به جای دفاع از خود به مجلس شورای اسلامی حمله کرده و می‌گوید: متاسفانه مشروح مذاکرات صحن علنی مجلس شورای اسلامی در قالب فایل‌های pdf منتشر می‌شود که امکان هرگونه جستجو و تحلیل مذاکرات را از مخاطب سلب می‌کند.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.