موزه هنر‌های معاصر

شمشیر کریم‌خان زند در کدام موزه نگه داری می‎‌شود؟

موزه پارس یکی از موزه های قدیمی است که اشیای بسیاری از جمله شمشیر کریم خان زند در آن قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، موزه پارس در استان فارس قدیمی‌ترین موزه این استان است که آثار ارزشمندی را از هزاره چهارم پیش از میلاد تا دوره معاصر در خود جای داده است.

شمشیر کریم خان زند در کدام موزه است؟

لوح تاریخ، سنگ مدور و استوانه‌ای شکلی است که روی آن۳کتیبه با خطوط ثلث نسخ پهلوی و خط نستعلیق از سه دوره تاریخی سلجوقی، صفوی و قاجاریه بر روی آن حک شده  که یکی از آثار موزه پارس است.

شمشیر کریم خان زند در کدام موزه است؟

 شمشیر کریم خان زند، مجموعه۳۰جلد قرآن به خط یحیی الجمالی الصوفی هم در موزه پارس قرار دارند. این قرآن‌در قرن۸ هجری یعنی در زمان ابو اسحاق اینجو و به دستور خاتون نوشته شده است.

«قرآن هفده مَن» از دیگر آثاری است که در موزه پارس قرار دارد. این قرآن در اوایل سده نهم هجری قمری به دست سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری به خط محقق نوشته شد.

شمشیر کریم خان زند در کدام موزه است؟

«قرآن هفده مَن» ابتدا بر سردر دروازه قرآن در محل تنگ الله اکبر شیراز نگهداری می‌شد اما در سال۱۳۱۶هجری شمسی به موزه پارس منتقل شد. مردم در گذشته فکر می‌کردند که هر برگ این قرآن و وزن کلی آن هفده مَن است.

شمشیر کریم خان زند در کدام موزه است؟

موزه پارس در دوره زندیه ساخته شد و در تاریخ۱۵ آذر ماه سال۱۳۱۴به ثبت ملی رسید. این موزه نخستین موزه شهرستان‌های کشور است و در باغ نظر شیراز قرار دارد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.