شهرک شاهد

شهرکی در شهریار که «مسجد» ندارد

درحالی که تعاونی مسکن بنیاد شهید اقدامی برای ساخت مسجد در شهرک شاهد انجام نمی‌دهد، مدیر ناحیه شهید اشرفی اصفهانی، اقدامات مرکز رسیدگی به امور مساجد در ساخت خانه‌های خدا را «ارشادی» خواند.

 

به گزارش راه مبین، قضیه ساخت شهرک‌های بدون مراکز دینی، ماجرایی دنباله دار است و مربوط به امروز و دیروز نیست؛ حکایت دغدغه مندی ساکنین مومن که پیگیر مکانی برای اقامه نماز و سوگواری می‌گردند و شهرک سازان و انبوه سازانی که توجه‌ای به این واقعیت ندارند.

 

شهرک شاهد شهریار که چند سال پیش توسط تعاونی مسکن بنیاد شهید تهران ساخته شد، تازه ترین پرده این نمایش پر ماجرا است. خبرنگار ما در گفت‌و‌گو با صغری رحمانی از ساکنین این شهرک و حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین حیدری؛ مدیر ناحیه شهید اشرفی اصفهانی مرکز رسیدگی به امور مساجد این موضوع را پیگیری کرده است.

 

رحمانی با بیان اینکه تعاونی مسکن بنیاد شهید تهران چند سال پیش در دو کیلومتری شهریار «شهرک شاهد» را ساخت، گفت: این شهرک باوجود گسترش همه روزه مساحت و فضای آن، همچنان مسجد ندارد.

 

حسینیه‌ای که گنجایش شهرک نشینان را ندارد

وی افزود: حسینیه کوچک بیت العباس (ع) که امسال، طبقه دوم آن ساخته شد، گنجایش حضور عزاداران مصائب اهل بیت (ع) را ندارد. ضمن اینکه بحث‌هایی درباره پرداخت نشدن حق الزحمه بنا و معمار این حسینیه وجود دارد که موجب بروز تردیدهایی در ساکنین شهرک شاهد، درباره صحیح بودن اقامه نماز و سوگواری‌های آنها شده است.

 

این ساکن شهرک شاهد با بیان اینکه ساکنین این شهرک عمدتا جزو طبقات کم درآمد جامعه هستند و به تنهایی نمی‌توانند مسجد بسازند، خاطرنشان کرد: نکته جالب، ساخته شدن ساختمان بزرگ دادگستری در جوار حسینیه بیت العباس (ع) و معطل ماندن ساخت مسجد است.

 

جوانان انتظار ساخت پارک و ورزشگاه ندارند

وی اضافه کرد: جوانان شهرک شاهد از نبود مسجد و حسینیه برای اقامه نماز جماعت و سوگواری برای اهل بیت (ع) دلخور هستند و از مسئولان توقع ساخت پارک و ورزشگاه و سایر اماکن تفریحی ندارند. انتظار آنها، ساخت مسجد مطابق با جمعیت این شهرک است.

رحمانی بیان داشت: باوجود گسترش مساحت و ساختمان‌های مسکونی و تجاری شهرک شاهد، همچنان مدیران تعاونی مسکن بنیاد شهید تهران و مسئولان شهریار اقدامی برای ساخت مسجد نکرده اند. جالب اینکه مسئولان شهریار مانند فرمانداری و شهرداری در پاسخ پیگیری‌های ساکنین این شهر می‌گویند وظیفه ای نسبت به این موضوع ندارند و باید مدیران تعاونی مسکن چاره‌اندیشی کنند.  

 

وی ادامه داد: چگونه شهرکی در جوار پایتخت کشور باوجود گسترش روزافزون مساحت و بناهای آن، همچنان فاقد مراکز دینی و فرهنگی درخور شان نظام اسلامی است؟

 

بی تدبیری شهرک ساز در ساخت مسجد

عبدالحسین حیدری در پاسخ به پیگری‌های خبرنگار ما گفت: شهرک ساز تدبیری برای ساخت مسجد یا سایر مراکز عبادی و فرهنگی در شهرک شاهد نداشته است.

 

وی افزود: این موضوع در غرب استان تهران تازه نیست؛ برای مثال مکانی برای ساخت مسجد در «شهرک آ.اس.پ» در نزدیکی شهریار، جایابی و حتی کلنگ ساخت آن بر زمین زده شد اما با وجود تکمیل بخش‌های عمده این شهرک، ساخت مسجد رها شده است.

 

اقدامات مرکز رسیدگی به امور مساجد «مولوی» نیست

حیدری خاطرنشان کرد: اقدامات مرکز رسیدگی به امور مساجد برای ساخت یا تعمیر خانه‌های خدا «ارشادی» است و حکم «مولوی» ندارد. برای مثال دو هفته قبل هنگام کلنگ زنی احداث نمازخانه ای در غرب استان تهران از خیرین تقاضا کردیم که به جای نمازخانه، مسجدی احداث کنند که با پیگری‌های مکرر، سرانجام این درخواست پذیرفته شد و مراحل ساخت نخستین مسجد مزین به نام امام هادی (ع) در شهریار آغاز شد.

 

وی در پایان گفت: مرکز رسیدگی به امور مساجد در صورت تهیه زمین، هزینه نقشه ساخت مسجد در شهرک شاهد را تقبل می‌کند.

انتهای پیام/س

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.