محمد بن سلمان و ترامپ

صحبت های تحلیلگر آمریکایی در مورد سیاست های بن سلمان+فیلم

یک تحلیلگر آمریکایی در یک مصاحبه از نظر مردم کشورش درباره ماندن و نماندن ولیعهد سعودی در جایگاه کنونی اش صحبت کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  یک تحلیلگر آمریکایی در مصاحبه‌ای اختصاصی به سئوالات درباره ماندن «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی در قدرت یا کناره‌گیری او از قدرت در بحبوحه جنجال‌ها بر سر قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی پاسخ داده است.

 

اظهارات تحلیلگر آمریکایی درباره بن‌سلمان/ ولیعهد سعودی می‌ماند یا می‌رود؟ +فیلم

«کیث پرستون»، متولد شهر «لینچبرگ» ایالت ویرجینیا است. او بنیانگذار وب‌سایت AttacktheSystem.Com و نگارنده کتابی به همین عنوان است و در سایت‌ها و رسانه‌های منتقد نظام حکومتی آمریکا یادداشت‌هایی را منتشر کرده است.

او گفت هیئت حاکمه آمریکا بعد از رسوایی مربوط به ترور خاشقجی ترجیح می‌دهد محمد بن سلمان از قدرت کنار رود.

در زیر متن کامل گفت‌وگوی اختصاصی با این تحلیلگر آمده است. فیلم این مصاحبه را می‌توانید در زیر ببینید.

خب، «کیث» ممنون از این که برای این مصاحبه با ما همراه شدید. همانطور که می دانید CIA اخیرا اعلام کرده که محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی دست داشته، درست است؟ و همین امروز یا دیروز آقای ترامپ اعلام کرد که ارزیابی سازمان سیا (CIA) شتابزده است اما ممکن است درست باشد. می خواهم نظر شما را در این مورد بدانم. آیا ایالات متحده آمریکا قصد دارد محمد بن سلمان را از این قتل تبرئه کند؟ یا این که پشت پرده چه اتفاقانی می افتد و نظر شما چیست؟ لطفاً بفرمایید.

خب من فکر می کنم چندین مسئله در حال انجام است. اول از همه باید رابطه بین عربستان سعودی و ایالات متحده را درک کنیم. عربستان سعودی احتمالا یکی از نزدیک ترین متحدین ایالات متحده به همراه اسرائیل است. عربستان سعودی نیز یک بازار صادرات عمده برای جنگ افزارهای آمریکایی به شمار می رود. اخیرا، یک معامله اسلحه چند میلیارد دلاری بین ایالات متحده و عربستان سعودی صورت گرفت که این یک رونق عمده برای تولیدکنندگان اسلحه آمریکایی بود. این اساسا یک بازار صادرات خارجی برای تسلیحات است که توسط دولت آمریکا تأمین می شود. بنابراین، منافع زیادی وجود دارد که می خواهند این رابطه را حفظ کنند. همچنین، ما باید در نظر بگیریم که Exxon Mobile که یک شرکت بزرگ نفتی آمریکایی است در عربستان سعودی مستقر است. این در واقع بزرگترین تجارت در عربستان سعودی به عنوان یک شرکت نفت آمریکایی است. بنابراین ما باید رابطه بین عربستان سعودی و ایالات متحده را درک کنیم که بسیار پیچیده است. عربستان سعودی نیز دارای نفوذ داخلی زیادی در ایالات متحده است، لابی عربستان سعودی نیز بسیار تاثیرگذار است.

یک شبکه تلویزیونی بزرگ فاکس نیوز (Fox News) وجود دارد که طرفدار حزب جمهوری خواه در رسانه ها است و سعودی ها در آن سرمایه گذاری کرده و در آن حق مالکیت جزئی دارند. بنابراین، ایالات متحده یا عربستان سعودی در تمام سطوح به هم متصل می شوند. اکنون مسئله با خاشقجی این است که سعودی ها این اشتباه را کردند و مرتکب قتل یک روزنامه نگار شدند که نه تنها کسی است که در ایالات متحده زندگی می کرده بلکه کسی است که روزنامه نگار واشنگتن پست بوده که یک رسانه بزرگ در ایالات متحده به شمار می رود. واشنگتن پست در واقع در حال حاضر متعلق به شرکت آمازون و صاحب آنJeff Bezos است که یکی از ثروتمندترین مردان جهان است. واشنگتن پست همچنین با روابط خود با سیا شناخته می شود. سازمان سیا اطلاعات زیادی که ما آن را اطلاعات نادرست می دانیم در واشنگتن پست منتشر می کند.

این کار سال هاست که در حال صورت گرفتن است. بنابراین، از یک طرف، آمریکایی ها انگیزه می گیرند که قطعا از روابط خود با عربستان سعودی محافظت کنند. از سوی دیگر، مشکل با محمد بن سلیمان این است که اقدامات او دیگر از کنترل خارج شده است. آمریکا او را فردی بی کار در نظر می گیرد. او در سطح بین الملل به یک مایه خجالت تبدیل شده است. بدیهی است که وضعیت در یمن و استان شرقی جدی است. این وضعیت آنچنان شدید شده است که اکنون به بدترین بحران انسانی در کل جهان تبدیل شده است. و این چیزی است که باعث سرازیر شدن بسیاری از انتقادات بین المللی به عربستان شده است. این ماجرا به جایی رسیده که حتی رسانه های آمریکایی هم نمی توانند آن چه که در یمن اتفاق می افتد را نادیده بگیرند. حتی همین اواخر، رسانه های آمریکایی تقریبا هرگز در رابطه با جنگ در یمن هیچ چیزی گزارش نکردند حتی رسانه های ضد ترامپ هم چیزی گزارش نکردند.

منظورم این است که بسیاری از رسانه ها در ایالات متحده وابسته به حزب دموکرات هستند که حزب مخالف دولت ریاست جمهوری هستند، اما حتی این شبکه ها مسائلی را که در یمن اتفاق می افتد را گزارش نکردند. اما اخیرا این موضع تغییر کرد. به تازگی خبرگزاری MSNBC، در واقع یک گزارش را در مورد آنچه در یمن اتفاق می افتد پوشش داد. بنابراین، وضعیت یمن آنقدر بد شده است که حتی سیاست گذاران آمریکایی یا رسانه های آمریکایی نمی توانند آن را نادیده گیرند. بعد از ماجرای خاشقجی او، محمد بن سلمان، مرتکب این اشتباه شد که موجب کشته شدن شخصی شد که در واقع یک روزنامه نگار برجسته آمریکایی بود.

اگرچه او در عربستان سعودی بود، او سالها در ایالات متحده زندگی می کرد و برای برخی روزنامه های مهم مطلب می نوشت. بنابراین، او کسی نبود که بتوانند ماجرا را مسکوت بگذارند و به طریقی ماجرا را پنهان کنند. به ویژه بخاطر نقش ترک ها در این امر، به این دلیل که ممکن است ترک ها حقیقتا مدارک ضبط شده ای در این سو و آن سو داشته باشند. اما ترک ها این را به رسانه های بین المللی و دولت ترکیه ارائه کردند. البته به نظر من دولت ترکیه به نوعی موذی و باهوش است. آنچه که آنها سعی در انجام آن دارند تلاش برای انجام کاری است که بین آمریکایی ها و سعودی ها فاصله بی اندازد. و آنها به خوبی این حرکت استراتژیک را بازی می کنند. اما این وضعیتی است که ایالات متحده به سادگی نمی تواند آن را نادیده بگیرد و در حال حاضر یک لایحه در مجلس سنای آمریکا معرفی شده است، که طبق این لایحه، فروش تسلیحات به عربستان سعودی باید متوقف شود.

اکنون این قانون باید بررسی شود تا رای موافق بگیرد. اگر آن را تصویب کنند، دونالد ترامپ رئیس جمهور مجبور خواهد شد دوباره این قانون را امضا کند. بنابراین، این چیزی است که باید روی آن کار شود. اکنون، دولت ترامپ به عربستان سعودی بسیار مرتبط است. حالا یادم آمد که چند وقت پیش ترامپ به عربستان سعودی رفت و در آن جا سعودی ها را آنچنان ستایش می کرد. بنابراین، دولت ترامپ مخالفت خواهد کرد، از یک سو، می خواهند از روابط بین ایالات متحده و عربستان سعودی محافظت می کند. در عین حال، محمد بن سلمان تمام این مشکلات را ایجاد کرده است، چیزی که در این برهه نمی شود از آن چشم پوشی کرد. اکنون می خواهم از یک قیاس استفاده کنم. یک گروه جرم و جنایت سازمان یافته را در نظر بگیرید که ممکن است وضعیتی را داشته باشد که رئیس مافیا باید تحت سلطه یک رئیس دیگر قرار گیرد که یک فرد غیر قابل پیش بینی و غیر قابل اعتماد است. و این دقیقا همان اتفاقی است که در این شرایط موجود در حال افتادن است.

منظورم این است که آمریکایی ها به این موضوع این طور نگاه می کنند که محمد بن سلمان، همان فرد غیر قابل پیش بینی و غیر قابل اعتماد است که خود را به یک بدهی بین المللی تبدیل کرده است. من فکر می کنم آمریکایی ها در حال تلاش برای یافتن راهی هستند که اکنون چطور بر آن ها حکمرانی کنند. از یک سو، آنها نمی خواهند به رابطه بین ایالات متحده و عربستان سعودی آسیب برسانند، به دلیل اهمیت آن در سطوح مختلف. از سوی دیگر، آنها درک می کنند که مسئله ای است که باید بالاخره در سطح بین المللی مورد توجه قرار گیرد، زیرا او تبدیل به یک مایه خجالت بین المللی شده است.

خب، ممنون از شما. «کیث» شما فکر می کنید سرانجام چه اتفاقی بی افتد؟ آیا فکر می کنید که محمد بن سلمان بر سر قدرت بماند؟

فکر می کنم که یک نتیجه محتمل می تواند این باشد که او از مسند قدرت بر کنار شود. من فکر می‌کنم بهترین راه حل احتمالی که آمریکایی ها در نهایت آن را ترجیح می دهند این است که این فرد از قدرت برکنار شود و گمان می‌کنم که آمریکایی‌ها در پشت صحنه دارند با خانواده سلطنتی سعودی کار می‌کنند تا این کار را انجام دهند. بله. از آنجا که من فکر می کنم که او واقعا غیر قابل پیش بینی و غیر قابل اعتماد است و او پایش را فراتر از مرزهای مشخص گذاشته که این مسئله مشکل زا است. آمریکایی‌ها برای اینکه سررشته امور را درباره اتفاقات عربستان سعودی در دست داشته باشند، برایشان بهترین نتیجه این است که او از قدرت عزل شود. پس از آن، در بیشتر بخش ها، کسب و کار معمولی ادامه خواهد یافت. اما به این دلیل که او یک فرد غیر قابل پیش بینی و غیر قابل اعتماد در این سطح است، احتمال وقوع این نتیجه بیشتر خواهد بود.

ممنون «کیث»

خواهش می کنم.

منبع:تسنیم

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.