نشست خبری واعظی

وزیر ارتباطات خبر داد؛

طرح رجیستری تلفن همراه به صورت آزمایشی آغاز شد

محمود واعظی: طرح ثبت نام گوشی های تلفن همراه با کمک اپراتورها به صورت آزمایشی آغاز شد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، محمود واعظی در گفتگو با خبرنگاران افزود: به ما تکلیف شد که ظرف دو ماه طرح ثبت نام گوشی های تلفن همراه را عملیاتی کنیم، هم اکنون ۴ سازمان و نهاد درگیر این  طرح هستند و تلاش داریم اجرای آن را در آینده نزدیک عملیاتی کنیم.
وی با اشاره به شکست طرح ثبت نام گوشی تلفن همراه در دوره های گذشته گفت: ما تمایلی به مسئولیت پذیری در این حوزه نداشتیم اما به دلیل نوع ارتباطمان با اپراتورهای تلفن همراه تکلیف شد این مسئولیت را بپذیریم اما شرطمان برای پذیرش این مسئولیت به روز نکردن هر نوع مشکلی برای گوشی های فعال و غیر فعال داخل کشور بود که تا کنون مشکلی نیز برای این نوع گوشی ها بوجود نیامده است .
واعظی با اشاره به اعلام نظر یکی از دستگاههای اجرایی درباره جمع آوری بخشی از گوشی های تلفن همراه موجود در کشور گفت: بلافاصله پس از اطلاع از این اقدام در بیانیه ای مخالفت خود را  با این اقدام اعلام کردیم  و مانع آن شدیم .
وزیر ارتباطات درباره طرح ترابرد پذیری (جابجایی) شماره های تلفن همراه و سرنوشت آن گفت : این طرح  ، طرح بسیار خوبی است که  علاوه بر کیفیت ، زمینه  رقابت و مشتری مداری را  در میان  اپراتورهای تلفن همراه  افزایش می دهد .
واعظی گفت : بیش از یکسال است که در حال فعالیت بر روی این طرح هستیم و قرار بود  27 اردیبهشت ماه نیز آن را  اجرایی کنیم اما برخی اپراتورها که نگران  مهاجرت مشترکان خود هستند  همکاری لازم را صورت ندادند با این حال از سه هفته پیش  این طرح  به صورت  آزمایشی در حال اجراست و تلاش داریم  تا زمان عملیاتی شدن  که احتمالا  هفته دولت است  مشکلات آن را  برطرف کنیم .
وزیر ارتباطات  در مورد  پیوست فرهنگی فعالیت های ارتباطی گفت : برای تنظیم و ارائه  پیوست های فرهنگی مشاور استخدام شد و از طریق این مشاوره پیشنهادهایی نیز به مرکز ملی فضای مجازی ارائه شد و از این مرکز نیز پیشنهادها به شورای عالی فضای مجازی ارسال شد اما این پیشنهادها در این شورا مورد پسند قرار نگرفت و به وزارت ارتباطات بازگشته است ما کمیته ای را  تشکیل دادیم که با همکاری دانشگاهها پس از رفع مشکلات این پیشنهادها بار دیگر به شورای عالی فضای مجازی ارائه شود.

قرار نیست جیب اپراتورهای اینترنتی پرپول شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به  تصمیم کمیسیون تنظیم مقررات  برای کاهش تعرفه اینترنت گفت: این تصمیم برای تخفیف به مردم اتخاذ شده است و قرار نیست در چارچوب این تصمیم  جیب های اپراتورهای اینترنتی پرپول شود .
 محمود واعظی در گفتگو با خبرنگاران افزود: اپراتورهای اینترنت در همکاری با وزارت ارتباطات برای اجرای برخی از مصوبات از جمله کاهش تعرفه  اینترنت همکاری لازم را ندارند  و به نوعی مدیران این وزارتخانه را خون به جگر می کنند .
وی با اشاره به  عزم  جدی وزارت  ارتباطات  برای لحاظ شدن  کاهش قیمت اینترنت  در سبد مصرفی  مشترکان نهایی، تاکید کرد: از سازمان تنظیم  مقررات می خواهیم به صورت جدی بر ارائه  تخفیفات  به مشترکان نهایی نظارت کند و مردم نیز در صورت اعتراض به سامانه تلفنی ۱۹۵ شکایت های خودشان را ارائه کنند .
وزیر ارتباطات گفت : بر اساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات تنها به شرکت هایی تخفیف تعرفه اینترنت تعلق می گیرد که این شرکت ها در قیمت نهایی خود به مشترکان  اینترنت نیز تخفیفات  اعلامی را  اعمال کنند .
واعظی  همچنین  به تلاش  وزارت ارتباطات  برای افزایش کیفیت ارائه خدمات در حوزه ارتباطات اشاره کرد و افزود: ما تلاش کردیم  بحث تعرفه  و کیفیت در حوزه ارتباطات با هم دیده شود البته ما در پازل شکل گیری شبکه ملی اطلاعات که در ایام  هفته دولت  به سرانجام  خواهد رسید  تلاش داریم  قیمت اینترنت داخلی را  به شدت کاهش دهیم تا زمینه برای استفاده از شبکه ها و سایت های داخلی بیشتر فراهم شود .
وی همچنین به بحث توسعه در شبکه ارتباطی کشور اشاره کرد و گفت: ما اکنون شرکت مخابرات را  ملزم کرده ایم تا علاوه بر توسعه زیرساخت ها  خدمات بهتری را نیز به مردم  حتی در شهرهای کوچک ارائه دهند ضمن آنکه  در بحث تولید محتوای داخلی و تولید اپلیکیشن های بومی تلاش ویژه ای را در ماههای اخیر عملیاتی کردیم .
واعظی با اشاره به احداث پارک فناوری اطلاعاتی و ارتباطی در حومه کرج افزود : باید در زمینه  بروز و ظهور کسب و کارهای این حوزه و بکارگیری از فارغ التحصیلان حوزه ارتباطات  اقدامات گسترده ای صورت گیرد که تا کنون در حوزه ارائه وام های وجوه اداره شده تصمیمات خوبی اتخاذ شد .
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی درباره  فضای پس از برجام در حوزه ارتباطات گفت: در همین زمان کوتاه  پس از برجام  حضور شرکت های مختلف از کشورهای جهان در ایران  به صورت آشکاری نمود پیدا کرده است و ما در طرح های مختلف حضور این شرکت ها را به خوبی شاهدیم .
وی گفت : پیش از این در طرح های مختلف تنها شرکت های چینی حضور داشتند  اما امروز رقابت گسترده ای برای حضور در طرح های ارتباطی در ایران  شکل گرفته است که این موضوع  هم در بعد کیفیت  و هم در بعد قیمت  تاثیر مثبتی داشته است .
وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ هوشمند نیز گفت: قرار بود  فیلترینگ هوشمند در اردیبهشت ماه به نتیجه برسد  اما  به علت بروز برخی از مشکلات  اجرای این طرح با تاخیر روبرو شده است و امیدواریم در آذر ماه این طرح ملی به سرانجام برسد.
وی با اشاره به مراحل مختلف اجرای طرح  فیلترینگ هوشمند گفت: در مرحله اول پالایش فضای شبکه های اجتماعی اجرایی شد و در فاز دوم نیز تغییر محل استقرار به لایه دسترسی صورت گرفت که در این مرحله  با مشکلاتی روبرو شدیم با این حال موفقیت هایی در چارچوب اجرای آن بدست آوردیم به طوریکه  95 میلیون  مصداق را در پالایش هوشمند شناسایی و مانع از دسترسی به آن شده ایم این درحالیست که در زمان مشابه  تنها ۱۲۰۰ مصداق از طریق کمیته  مصادیق مجرمانه به ما اطلاع رسانی شده است.
وی درباره فاز سوم  فیلترینگ یا  پالایش هوشمند تصریح کرد: در این مرحله این پالایش به کل فضای اینترنت کشور تسری پیدا خواهد کرد  که در مجموع باعث تقویت سرویس های بومی و سایت های داخلی خواهد شد .
وزیر ارتباطات درباره سرانجام افزایش تعرفه تلفن ثابت نیز گفت: مراحل اجرای تعرفه های جدید تلفن ثابت  طی شده است و این تعرفه در کارگروه تنظیم بازار به تصویب رسید و از یکم مرداد ماه جاری نیز تعرفه های جدید تلفن ثابت عملیاتی شده است .

مطالبه مردم کیفیت خوب ارتباطات است
مطالبه مردمى آن است در مقابل پولی که پرداخت می کنند، کیفیت خوب داشته باشند.
محمود واعظى در گفتگو با خبرنگاران افزود: تصمیم داریم با افزایش استفاده از اینترنت در سبد خانوارها، زمینه کاهش تعرفه ها را فراهم کنیم.
وى با اشاره به تصمیم اخیر کمیسیون تنظیم مقررات براى کاهش تعرفه اینترنت گفت: در تصمیم اخیر اینترنت تلفن همراه از پنج دهم ریال براى هر کیلوبایت در هرثانیه به چهاردهم ریال و در اینترنت ثابت ( اى دى اس ال ) نیز از ۲۰ تا ۴۷ درصد با کاهش قیمت روبرو شده است.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.