ازدواج

روز نخست اجرای یک طرح

طرح ضربتی وام ازدواج آغاز شد/بانک‎ها:به تمام متقاضیان وام می‌دهیم

طرح ضربتی وام ازدواج درحالی امروز آغاز شد که خوشبختانه اینبار بانکی ها از عدم ابلاغ بخشنامه حرفی نزده و می گویند به هر متقاضی که در سایت ثبت نام کرده باشد، وام ازدواج می دهیم.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،صف نیم میلیونی وام ازدواج که در ایام انتخابات و قبل و بعد از آن بعنوان یکی از نقاط ضعف دولت یازدهم برشمرده می شود سرانجام باعث شد تا بانک مرکزی به فکر بیافتد و چاره ای برای حل این مشکل بیاندیشد.

افزایش انتقادها به عملکرد بانک مرکزی موجب شده تا نقاط ضعف دولت روحانی نیز بیش از پیش دیده شود. شاید به همین خاطر هم بود که بانک مرکزی تصمیم گرفت بعد از ۴ سال تدبیری برای کاهش صف ازدواج و حل مشکل جوانان اتخاذ کند.

بانک مرکزی هفته قبل خبر داد که بنا دارد با اجرای طرح ضربتی وام ازدواج متقاضیان در صف این تسهیلات را کاهش دهد. سید علی اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در این باره با تاکید بر اجرای قطعی تفاهم‌نامه بین بانک مرکزی و بانک‌های عامل این طرح و تسهیل در امر پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ، گفت: بانک های عامل این طرح برای هر فقره وام ازدواج صرفا باید یک نفر ضامن معتبر اخذ کنند.

این مقام مسئول بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر صف نیم میلیونی برای دریافت وام ازدواج داریم و بانک مرکزی از یک ماه گذشته بررسی کارشناسی را برای از بین بردن این صف آغاز کرده است.  ماهانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر در سامانه قرض الحسنه ازدواج ثبت نام می کنند و تعداد وام‌های پرداختی بانک‌ها بین ۷۰ تا ۸۰ هزار فقره در ماه است.

گفتنی است این طرح که از مرداد آغاز و تا پایان شهریور ادامه خواهد داشت با منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری بانک‌ها به میزان بیش از ۵ هزار میلیارد تومان انجام می‌شود و ریالی از منابع بانک مرکزی تزریق نمی‌شود.

متقاضیان وام ۱۰ میلیونی ازدواج می توانند بعد از ثبت نام در سایت بانک مرکزی و انتخاب یکی از بانک‌های ملی ایران، صادرات ایران، تجارت، ملت، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، مسکن، توسعه تعاون، قرض الحسنه مهر ایران و صندوق قرض الحسنه پارسیان نسبت به دریافت این تسهیلات اقدام کنند.

بانک مرکزی اعلام کرده برای اجرای طرح، بانک هایی انتخاب شدند که علاوه بر اینکه اضافه برداشت ندارند بلکه مازاد منابع دارند.  این بانک تلاش دارد با ابلاغ سهمیه‌های مربوط به هر بانک، صف دریافت کنندگان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را به کمتر از ۵۰ هزار نفر برساند.

از آنجایی که طبق اعلام قبلی بنا بود طرح ضربتی وام ازدواج از امروز (شنبه اول مرداد) آغاز شود خبرنگار تسنیم به سراغ بانک های عامل رفت تا در جریان چند و چون اجرای این طرح ویژه قرار گیرد.

خوشبختانه و البته برخلاف تجربه دفعات قبل اینبار بانکی ها از طرح ضربتی وام ازدواج استقبال کرده و با روی باز به متقاضیان دلگرمی می دهند که مشکلی در پرداخت تسهیلات ازدواج ندارند.

کارمندان شعب بانک ملی به متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج می گویند: قبلاً هم به ما گفته بودند هر درخواستی از سامانه وام ازدواج برای شعبه آمد بدون محدودیت باید پرداخت شود. در مورد طرح ضربتی هم مشکلی نداریم و به مانند قبل کارمان را انجام می دهیم.

پیگیری از شعب بانک تجارت هم حاکی از آن بود که سیاست های مربوط به اجرای طرح ضربتی به شعب این بانک اصل چهل و چهاری هم ابلاغ شده و کارمندان شعب از عدم مشکل در اجرا می گویند.

کارمند یکی از شعب بانک ملت در مرکز تهران می گوید: اول باید در سایت وام ازدواج ثبت نام کنید و در نوبت بمانید. این شعبه در پاسخ به اصرار خبرنگار ما مبنی براجرای طرح ضربتی وام ازدواج و کوتاه شدن صف می گوید: طرح ضربتی زمانی اجرا می شود که شرایطش مهیا باشد. شرط اصلی این کار هم نبود صف است.

این شعبه تأکید دارد: هیچ تضمینی برای پرداخت سریع نداریم، اول باید ثبت نام کنید و در صف بمانید. هر زمان نوبت تان شد، وام ازدواج را پرداخت می کنیم.

کارمند یکی از شعب بانک رفاه کارگران نیز در ابتدا از نبود مشکل در پرداخت وام ازدواج می گوید و در ادامه تأکید دارد: اگر به اسم طرح ضربتی به بانک ها فشار بیاوردند کاری انجام نمی شود چون شرط پرداخت تسهیلات داشتن منابع کافی است.

در بانک های  کشاورزی، مسکن، صادرات، سپه، توسعه تعاون ، قرض الحسنه مهر ایران و صندوق قرض الحسنه پارسیان هم این پاسخ به متقاضیان وام ازدواج داده می شود که در صورت ثبت نام در سامانه بانک مرکزی به راحتی می توانید از شعب این بانک ها تسهیلات ۱۰ میلیونی ازدواج را دریافت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.