مدیر کل طب سنتی وزارت بهداشت:

عطاری ها مجوز تجویز دارو و طبابت را ندارند

مدیر کل طب سنتی وزارت بهداشت: عطاری ها فقط وظیفه ارائه داروهای ترکیب نشده را دارند و داروهای ترکیبی فقط باید در داروخانه ها ارائه شود.

 

به گزارش راه مبین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمد خدادوست در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت:: برای ایجاد داروخانه‌های طب سنتی که متخصصان دارو سازی طب سنتی در آن‌ها فعالند تلاش می‌کنیم.

وی گفت: عطاری‌ها زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند البته وزارت بهداشت یکسری باید‌ها و نباید‌ها را درباره درمان مردم به وزارت صنعت برای ابلاغ به عطاری‌ها اعلام کرده است.

خدادوست گفت: اکنون در هر دانشگاه علوم پزشکی یک دفتر طب سنتی وجود دارد که متخصصان این طب آن را اداره می‌کنند و با حوزه درمان تعامل کامل دارند.

مدیر کل طب سنتی وزارت بهداشت گفت: افراطی گری و ورود بی حساب و کتاب برخی به درمان‌های طب سنتی و تجویز نسخه برای همه بیماری‌ها موجب موضع گیری پزشکان به طب سنتی می‌شود.

وی با بیان اینکه طب سنتی مورد قبول وزارت بهداشت طبی است که از دانشگاه خارج شده باشد افزود: پزشکانی که در حال گرفتن تخصص طب سنتی هستند در کنار خود افزون بر استاد راهنمای طب سنتی دسته کم یک فوق تخصص طب رایج را نیز دارند.

وی گفت: باید زمینه ارائه خدمات بدون افراط و تفریط در زمینه طب سنتی را در دانشگاه‌ها فراهم کنیم تا مردم در پی شیادان نروند.

خدادوست گفت: سیاست وزارت بهداشت حمایت یا گسترش طب سنتی دیگر کشور‌ها نیست.

وی افزود: اگر در دوره‌ای تعدادی از دانشجویان به کشور چین اعزام شده اند با هدف فهمیدن چگونگی مدیریت طب سنتی این کشور در ۵۰ درصد از خدمات بهداشتی و درمانی چین بوده است.

او تاکید کرد: بر اساس طب ایرانی و اسلامی درمان افراد بر اساس مزاج هر فرد است و بر این اساس ایران پنج شش قرن پیشتاز پزشکی جهان بوده است.

وی گفت: اکنون دنیا فهمیده است که درمان باید بر اساس مزاج هر فرد باشد.

ایرج خسرونیا رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران نیز گفت: مخالف جدا سازی طب سنتی از طب مدرن نیستیم و طب سنتی بنا برضرورت در حال پیشرفت است.
وی با انتقاد ازآنچه که اعزام دانشجویان به چین برای فراگیری طب سنتی خواند گفت: مگر چینی‌ها طب سنتی ما را آموزش می‌دهند.
خسرونیا گفت: دفاع نادرست از طب سنتی موجب تخریب این طب شده است.
وی افزود: افراد متخصص طب سنتی نسبت به کسانی که در این طب فعالند بسیار کم هستند.
خسرونیا تاکید کرد: مردم طب سنتی را به دلیل آسان بودن و ارزانی آن می‌خواهند، اما قیمت برخی نسخ طب سنتی حدود ۷۰۰ هزار تومان است.
خسرونیا افزود: اگر عطاری‌ها داروی ترکیبی یا قاچاق یا خارجی بفروشند مستقیم به دادسرای جرائم پزشکی معرفی و با زندان روبرو می‌شوند.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.