البغدادی

بیانیه ابوبکر البغدادی:

عقب نشینی نکنید و خون نیروهای عراقی را مانند رودخانه جاری کنید

ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی و تکفیری داعش در تازه ترین پیام خود در آستانه شکست بزرگ نیروهایش در موصل تلاش کرد که روحیه نیروهایش را بازگردانده و آنها را به مقاومت بیشتر تشویق کند.

 

به گزارش راه مبین به نقل از بولتن، بغدادی این درگیریها را وعده الهی دانسته و جنگ کنونی را فرصتی برای خدمت به اسلام دانسته و از آنها خواسته است به عملیاتهای انتحاری خود بیافزایند.

نکته دیگر در سخنان بغدادی اعلام جنگ علیه ترکیه است که از این کشور به عنوان طاغوت ترکیه یاد می کند، این موضع گیری در بطن خود سوالات متعددی را مطرح می کند، اینکه آیا روابط ترکیه با داعش کاملا بهم خورده است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت سیاست دولت ترکیه در منطقه همواره بازی با کارتهای مختلف بوده است، ترکیه بعد از شکست در کمک همزمان به جبهه النصره و داعش از یک سو که منجر به برخورد سخت این دو گروه شد و همزمان ورود به دوره تنش شدیدبا روسیه در خصوص سوریه مجبور شد در نوع سیاستهای خود در حمایت از گروههای تروریستی تجدید نظر بکند، این تجدید نظر به معنای قطع کمک نبود، داعش تا زمانی که در مرز ترکیه تردد داشت از سوی ترکیه حمایت می شد وقتی داعش نتوانست مناطق کردنشین سوریه را در اختیار خود بگیرد از ترکیه هم دور شد و حمایتها از داعش هم کمتر شد، از سوی دیگر داعش در داخل ترکیه در سایه چندین سال فعالیت و همسویی عربستان با ترکیه موفق شده بود ریشه بدواند و همین امر ترکیه را نگران کرد که از سوی یک گروه تروریستی در سایه مانند داعش کنترل می شود، لذا ترکیه در مقاطعی وارد نبرد با داعش گردید.به نظر می رسد بعد از آغاز حملات به داعش در موصل ترکیه نتوانسته است به وعده های خود مبنی بر کمک به این گروه کمک بکند چون زمین و زمان را در عراق از دست داد، از سوی دیگر تلاش کرد دالانی برای خروج شماری از امرای داعش که نزدیک به ترکیه بودند فراهم کند و آنها را در ترکیه پذیرفت تا کشته نشوند یا اینکه به دست نیروهای عراق اسیر نشوند، این موارد همگی دست به دست همدیگر داده اند تا ابوبکر البغدادی عصبانی تر از همیشه ترکیه را طاغوت بداند و از نیروهایش بخواهد مواضع این کشور را که ظاهرا در تیررس داعش است مورد حمله قرار دهند .ضمن اینکه نباید از یاد برد که ترکیه در حلب با حمایت از گروههای نزدیک به خود و ترجیح آنها به داعش نشان داد که این گروه تروریستی تنها یک ابزار در اختیار ترکیه بیشتر نبوده است.از این رو باید انتظار داشت میزان حملات داعش اگر باقی بماند به ترکیه افزایش پیدا بکند.

ابوبکر البغدادی در بخش دیگری از سخنان خود عربستان سعودی را یک خانواده خائن و فاسد ذکر می کند، بدین ترتیب این سوال پیش می آید آیا داعش ضد عربستان است؟ پس چه ارتباطی بین مفتی های عربستان سعودی و داعش باقی می ماند؟ برای پاسخگویی به این سوالات باید گفت:در خصوص روابط عربستان و داعش باید اذعان کرد که این دو دشمن همدیگر نیستند بلکه در یک مورد اختلاف نظر دارند که براساس آن داعش خود را وارث اصلی تفکرات عبدالوهاب و وهابیسم می شناسد.

داعش در حقیقت به دلیل نزدیکی بیشتر به وهابی ها ریاست مکه و مدینه را حق خود می داند و این اختلافات را باید اختلافاتی درون گروهی دانست .تمام آموزه های وهابی ها که در عربستان سعودی آموزش داده می شود در بحث های اموزشی داعش دیده می شود از این رو باید تاکید کرد این اختلافات تنها جنگ قدرت است و بس .

عصبانیتهای ابوبکر البغدادی را باید نماد کاملی از شکست دانست و تاکید فزاینده وی بر ادامه و اقزایش حجم عملیاتهای انتحاری هم مزید بر این است که این گروه راه دیگر یا تاکتیک دیگری برای نبرد ندارد و تنها به عملیاتهای انتحاری دل بسته است .

داعش در پایان راه حیات خود است البته این شکستها به معنای پایان داعشی ها نخواهد بود بلکه به معنای پایان خلافت ابوبکر البغدادی و داعش است، آنچه که خود آنها مدعی بودند دولت اسلامی باقی می ماند و به حیات خود ادامه می دهد. این سخنان ابوبکر البغدادی بی شباهت به سخنان صدام حسین قبل از پایان حاکمیتش در عراق نیست که خود را در بغداد به مردم نشان داد و بعد از قرائت بیانیه ای در سوراخی دستگیر و به سزای اعمال خود رسید.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.