علی اکبر صالحی

صالحی در برنامه متن حاشیه مطرح کرد:

علی‌رغم نگرفتن تضمین عینی از طرف غربی، مقدمات برچیدن سانتریفیوژها در چارچوب برجام آغاز شد

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در برنامه‌ای تلویزیونی گفت که مقدمات برچیدن سانتریفیوژها در چارچوب برجام را آغاز کرده ایم.

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از جهان، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در برنامه‌ای تلویزیونی متن، حاشیه شرکت کرد.

پنج سال پیش به غربی‌ها گفتم به زودی شاهد تروریست‌ها در چند صدکیلومتری خود خواهید بود

وی در این برنامه با اشاره به دوران وزارت امور خارجه خود در دولت دهم گفت: در دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای خارجی آنها می گفتند چرا از دولت سوریه حمایت می کنید این قضیه مربوط به ۵ سال پیش و اوایل حوادث سوریه بوده است و ما جواب می دادیم که اگر افغانستان از دید شما محلی برای تروریست بوده و هزاران کیلومتر با شما فاصله دارد، به زودی شاهد آن خواهید بود که در نزدیکی شما و در چند صد کیلومتری خود شاهد پرورش تروریسم خواهید بود و آنها به گونه‌ای این سخنان را منعکس می کردند که گویا ما در اشتباه بودیم و فکر می کردند که دولت سوریه طی چند هفته سرنگون خواهد شد اما ملاحظه کردند که اشتباه کردند.

صالحی گفت: امیدواریم که قضیه داعش و تروریسم با وحدت و انسجام شاهد ریشه کن شدن آن باشیم.

آمریکا ۱۰۰ هزار نفر را در چند ثانیه در ناکازاکی کشت

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره حضور دو هفته پیش خود در ژاپن گفت: زمانی که به موزه ناکازاکی رفتیم و آثار بمباران اتمی را مشاهده کردیم واقعا غم انگیز بوده و زمانی که از نزدیک آثار را می دیدم که قریب به چند دهه قبل بوده، انسان واقعا متاثر می شد، یکی از عکس ها مادری را نشان می داد که مجروح بوده و در حال شیر دادن به فرزند مجروح خود بوده است. نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در ناکازاکی در چند لحظه کشته شدند. آمریکا خود عامل این بمباران بود و هم اکنون مدعی جلوگیری از رفتن کشورها به سوی بمب اتمی است. سالها ایران را تحت فشار قرار داده که ایران قصد رفتن به بمب اتمی داشته و ۱۲ سال است که پرونده هسته ای ایران را در عرصه بین المللی مطرح نگه داشته‌اند. در ژاپن اگر ظاهرا حرفی نمی زنند ولی در باطن عقده و حسی نسبت به آمریکا دارند که این حس و عقده علیه کسانی است که این حادثه را بوجود آورده اند و این موضوع کاملا مشهود بود اما به ظاهر به دلیل پایگاه هایی که آمریکا در ژاپن دارد، نمی توانند چیزی را ابراز کنند و مردم ژاپن مجبور هستند که محتاطانه واکنش نشان دهند.

در نطنز مقدمات برچیدن سانتریفیوژها را آغاز کردیم

وی در پاسخ به سوالی درباره ‌آغاز اجرای برجام گفت که هم اکنون برجام اجرا نشده است. اما شروع به اقداماتی برای رسیدن به روز اجرا را آغاز کرده ایم. ما شروع کرده ایم و این را در ژاپن اعلام کردم در نطنز مقدمات برچیدن سانتریفیوژها را آغاز کردیم در واقع جمع آوری سانتریفیوژهایی که کار نمی کنند را آغاز کرده ایم. ۱۰ هزار سانتریفیوژ فعال داریم و ۱۰ هزار سانتریفیوژ داریم که نصب شده و فعال نیستند.

صالحی گفت: در نامه ای که مقام معظم رهبری به رئیس جمهور ارسال کردند دو مورد را مشخصا اعلام کردند که تا حصول تضمینات لازم صورت نگیرد که یکی درباره استوانه چاله رآکتور اراک و دومی تبادل سوخت بوده است. هیئت نظارت بر برجام باید رسما اعلام کند که آیا بیانیه رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا مورد تایید نظام هست یا خیر و هیئت نظارت جلسه اول آن تشکیل شد. در جلسه نخست همین موضوع مطرح شد که آیا اعلامیه ها مورد تایید است.

سانتریفیوژها حساسند و نمی‌توان به صورت لحظه‌ای برچید

وی درباره برچیده شدن سانتریفیوژها گفت: زمانی که رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام می کند که مقدمات برچیدن سانتریفیوژها در چارچوب برجام را آغاز کرده ایم این باید مبنایی باشد بر اعلام موثق بودن خبر. برخی تشکیک کردند. ما هنوز به اراک و به بسیاری جاهای دیگر دستی نزدیم. برچیدن سانترفیوژها را نمی توان به صورت لحظه ای انجام داد چون خیلی حساس بوده و در صورتی که دقت لازم انجام نشود ۲۰ تا ۳۰ درصد آن از بین می رود و باید به صورتی عمل کنیم که زمانی که به فرصت اجرای برجام رسیدیم زمان را از دست ندهیم و طبق گفته وزارت اقتصاد روزی ۱۵۰ میلیون دلار به صورت غیر مستقیم از تحریم ها ضرر می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سانتریفیوژهایی که در حال جمع آوری هستیم اصلا فعال نبوده و در حال تولید اورانیوم نبوده و نصب آنها تصمیم سیاسی بوده که در دولت دهم اتخاذ شد و بازگرداندن آنها نیز حدود یکی و دوماه طول می کشد و در زمان جمع آوری آنها تعدادی از آنها آسیب دیدند. سانتریفیوژها مشکل طراحی ذاتی دارند و مطلوب ما نبوده و یکی از اشکالات آنها این است که زمانی آنها را بردارید و بگذارید تعداد زیادی از آنها از کار می افتند. در فردو فعلا گفتیم که آهسته تر عمل کنند و بر اساس برنامه اقدام می کنیم و تا حالا کسی به ما تذکر نداده و این تذکرات در روزنامه ها بوده است.تذکر را رئیس جمهور یا مقام معظم رهبری می توانند به ما بدهند و الا نماینده محترمی بنا به دلایلی نمی توانند اینگونه اقدام کند و تذکر باید به صورت رسمی باشد.

هم اکنون فقط سانتریفیوژهای غیر فعال در جال جمع آورند هستند

وی گفت: من در ژاپن و توسط خبرگزاری کیودو مقدمات برچیدن سانتریفیوژها را اعلام کردم و من مسئول اظهارات دیگران نیستم و شاید اقای عراقچی از روند برچیدن سانتریفیوژها مطلع نبودند و شاید آن زمان اطلاع رسانی به ایشان نشده بود و آقای شمخانی نیز این موضوع را تکذیب کردند. ما نزدیک به دو هفته پیش این روند آغاز کرده و کماکان طبق دستور العمل در حال انجام هستیم و زمان بندی داشته و بر روی آنها کار و تجربه اندوخته شده تا حداقل آسیب ها به آنها برسد و اطمینان داشته باشید طبق دستور العمل ابلاغی توسط رئیس جمهور عمل می شود و فقط سانتریفیوژ های غیر فعال در حال جمع آوری هستند.

در فردو هیچگونه جمع‌آوری سانتریفیوژ نداشته و فقط اقدامات اولیه انجام داده‌ایم

صالحی گفت: در فردو حدود ۲۰۰۰ سانتریفیوژ دارمی که حدود ۱۰۰۰ عدد از آنها باقی می ماند. در فردو هیچگونه جمع آوری نداشته ایم.البته یک سری اقدامات اولیه همه جا شروع کرده ایم. زمانی که آژانس نظر خود را اعلام کرد، بعد از آن نظر و در صورتی که مطلوب باشد اقدامات لازم را برای اقدامات بعدی انجام دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: زمانی که ۱۵ دسامبر آژانس نظر خود را داد و مطلوب ایران بود بعد از آن شروع به جمع آوری سانتریفیوژها در فردو و نظنز خواهیم کرد. مطلوب ما بسته شدن پرونده پی ام دی و خارج شدن آن از شورای حکام است و مرجع، هیئت نظارت بر برجام است و پس از اعلام این هیئت اقدامات خود را انجام خواهیم داد.

۹ تن اورانیوم غنی شده می‌دهیم، ۱۴۰ تن اورانیوم طبیعی می‌گیریم

صالحی اضافه کرد: ما پذیرفیتیم که ۹ تن اورانیوم غنی شده ذخیره شده خود را رقیق کنیم یعنی برگردانیم به اورانیوم طبیعی و یا آنکه آن را به خارج بفروشیم. طبق برجام باید زمان اجرای برجام تکلیف آن مشخص شود که یا باید رقیق شود که ما گفتیم این کار را نمی کنیم چون بی معنی می شود این همه سال آنها را غنی کردیم و الان آن را رقیق کنیم و ما گفتیم که آن را می فروشیم که ما را وارد یک فضای جدیدی می کند که ما را وارد فروشندگان اورانیوم غنی شده می کند که یکی از آنها اتحادیه اروپا و یکی روسیه و یکی آمریکا است. ما اورانیوم غنی شده را می فروشیم که یک ارزش دلاری دارد. ما پول اورانیومی که غنی کردیم را می‌گیریم و کار انجام شده را پولش را می گیریم و تبدیل شدن آن به گاز را نیز پولش را می گیریم و به جای آن اورانیوم طبیعی می گیریم که حدود ۱۴۰ تن اورانیوم طبیعی وارد کشور می کنیم. و ۹ تن اورانیوم طبیعی معادل ۱۴۰ تن نمی شود در واقع ۹ تن معادل ۹۰ تن می شود و ۵۰ تن به ازای کار انجام شده دریافت می کنیم همچنین اورانیوم تهی شده را نیز برای خود نگه می داریم و به علاوه آن ۱۴۰ تن اورانیوم را وارد کشور می کنیم.

امضا شدن سند بازطراحی رآکتور اراک طی این هفته یا هفته آینده

وی درباره بازطراحی رآکتور اراک گفت: رهبر فرمودند تا زمانی که یک سند رسمی که به جز سند آمریکا و اتحادیه اروپا است، باید یک سند رسمی دیگر داشته باشیم که در آن تعهدات کشورها در خصوص بازطراحی رآکتور اراک روشن باشد. در این راستا سه مرحله را طی کردیم که یک مرحله رفتیم به چین و بعد به وین رفتیم که اولین سند را دادیم بیرون که تحت عنوان بیانیه نیت ها بوده و در شش بند بوده و کلیات را مطرح کردیم. این سند صادر شد و سند دوم و سوم نیز صادر شد که سند سوم تفاهمنامه اولیه بوده که میان شش کشور بوده اما این تفاهمنامه را به رویت ما رساندند و ما نظرات خود را دادیم و آنها اصلاح شد و می ماند سند رسمی که روی آن کار شده است. در چین و وین و نیویورک نیز بر آن کار شده است و محتوای آن مورد تایید است و فقط مانده که شش کشور آن را امضا کنند و امیدواریم که در نشست وین اگر اکثر وزرا باشند آن را امضا کنند. و امیدواریم که طی این هفته یا هفته آینده این سند امضا شود و سند رسمی شود.

صالحی اضافه کرد: در برجام مدت زمان بازطراحی رآکتور اراک و برخی موضوعات دیگر مطرح شده و امیدواریم که طی این هفته یا هفته آینده به امضا برسد.

وی درباره بازرسی ها گفت: بازرسی ها از ایران موضوع خاصی نیست. در برجام بندی آمده که هر کسی آن را یک جور توصیف می کند. موضوع و پرونده ایران یک موضوع و نسخه خاصی است که کشورها دیگر نباید انتظار داشته باشند که مطابق آن با آنها برخورد شود.

آمدن آمانو به پارچین بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران است

وی آمدن آمانو به پارچین را بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و اضافه کرد: امیدواریم که ۱۵ دسامبر عبور کرده و بیشتر وارد جزئیات شویم. نقشه راهی با آمانو امضا کردیم و محرمانه نگه داشتیم و باید از آمانو به این دلیل تشکر کنیم ما یک دانشمند مان در مقابل آنها قرا نگرفته شد و نمونه گیری توسط ایران انجام می‌شود و کل بازدید آمانو طبق گفته آقای کمالوندی کاملا تشریفاتی بوده است و اقای آمانو هم خوشبختانه اعلام کردند که چیز غیر عادی در پارچین مشاهده نشد.

حدس می‌زنم گزارش آژانس درباه ایران مثبت باشد

صالحی گفت: قرار شد که قبل از ۱۵ دسامبر با ما بنشینند و یافته های خود را با ما در میان بگذارند و من هنوز از محتوای گزارش آژانس در جریان نیستم و حدس می زنم که گزارش مثبتی باشد.
انتهای پیام/ن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.