شهیدهمت

عملیاتی با فرماندهی معلم فراری

عمليات «مسلم‌بن عقيل» يکي از سنگين‌ترين عمليات‌هايي بود که در غرب کشور اجرا شد و به گفته کارشناسان و صاحب نظران نظامي از جمله عمليات‌هايي بود که اصول و قواعد رزم و هماهنگي کامل بين نيروهاي عمل‌کننده در آن به خوبي رعايت شد و نيروهاي عمل‌کننده به همه اهداف از پيش تعيين شده، رسيدند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عمليات «مسلم‌بن عقيل» به لحاظ شرايط جوي اجراي اين عمليات و نحوه رويارويي با دشمن، براي رزمندگان تکراري از «جنگ بدر» پيامبر اسلام (ص) با مشرکان و کفار بود. ناگهان نداي رمز عمليات با نام مقدس سرور جانبازان اسلام «يا ابوالفضل العباس(عدر آسمان سومار پيچيد؛ زمين زير پاي رزمندگان به لرزه درآمد، «سومار» کربلايي ديگر شد و معراج شهيدان مفقود.

 

عمليات «مسلم‌بن عقيل» يکي از سنگين‌ترين عمليات‌هايي بود که در غرب کشور اجرا شد و به گفته کارشناسان و صاحب نظران نظامي از جمله عمليات‌هايي بود که اصول و قواعد رزم و هماهنگي کامل بين نيروهاي عمل‌کننده در آن به خوبي رعايت شد و نيروهاي عمل‌کننده به همه اهداف از پيش تعيين شده، رسيدند.

 

شرح منطقه عمليات

 

منطقه عملياتي که دشمن بروي آنها مسلط بود اهميت ويژه اي هم براي ما و هم براي عراق دارد لذا دشمن در حالي مستقر بود که تمام نيروهاي ما در ديد آنها قرار داشتند و لذا با گرفتن اين ارتفاعات دشمن در دشت قرار مي گيرد بنابر اين دشمن بر روي ارتفاعات سوق الجيشي قرار مي گيرد و مسلط بر ما مي باشد ارتفاعات مهم در منطقه سومار ارتفاعات سارات ۳۲۷ متر سيدک ۲۵۳ ارتفاع دروازه تپه شلوغ ۲۳۵ گيسکه ۳۳۰ ارتفاع واروالين که از مرتفع ترين تپه در اين منطقه مي باشد با ۴۰۲ متر ارتفاع سانوابها وسلمان کشته و را مي توان نام برد.

 

در ضمن شرق و غرب اين ارتفاعات مرزي پاسگاههاي زيادي از ما و همين طور از عراق وجود دارد پاسگاه دوله شريف – کومه سنگ و ميان تنگ.

 

وضعيت دشمن در اين منطقه چون اين منطقه که گفته شد اهميت ويژه اي براي عراق دارد و با تصرف اين ارتفاعات ورود نيروهاي اسلام به خاک عراق آسان خواهد شد دشمن نيروهاي خود را تقويت نموده و با اينکه عراق از حمله ما به اين منطقه اطلاع داشت طبق گفته يک افسر اسير، فرماندهان عراقي تصور اين را داشتند که نيروهاي ايراني قادر نخواند بود از ۵۰ رده مين و تله هاي انفجاري که عراق بر روي زمين کار گذاشته بودند بگذرند.

 

ارتفاعات اين منطقه از چند نظر اهميت دارد:

 

۱- از نظر تاکتيک نظامي داراي اهميت فراوان بود و با گرفتن اين ارتفاعات دشمن در دشت قرار مي گيرد و ما نيز کاملا روي آنها تسلط پيدا مي کنيم.

 

۲- نزديک شدن به شهر مندلي و تهديد به بغداد که از جنبه تبليغاتي نيز براي ما پيروزي خواهد آورد. کل منطقه عمليات ما از درواز(سمت چپ ميان تنگ)تا سلمان کشته بود و همچنين گرفتن پاسگاه دوله شريف و کوله سنگ.

 

بعد از شناسايي منطقه و بررسي استعداد دشمن قرارگاه نجف تصميم مي گيرد که بايک قرار گاه لشگر به نام ظفر که از ۲ لشگر نصر و ۸۱ زرهي باختران تشکيل شده بود اين عمليات را روي ارتفاعات مرزي سومار انجام دهد.

 

عمليات

 

عمليات در ساعت ۴۷ دقيقه بامداد ۹/۷/۶۱ طي عملياتي که با فرياد ابوالفضل العباس آغاز شد دشمن چندين کيلومتر از نوار بين المللي به عقب رانده شد و نيروهاي رزمنده با روحيه بالا به دشمن هجوم مي بردند و با وجود تپه هاي بلند در اين ارتفاعات دقايقي بعد از صدور حمله نيروهاي عمل کننده با عبور از ميادين مين و سيم خاردار هاي زياد يک به يک به اهدافشان رسيدند بطوري که بعد از گذشت ۱۵ دقيقه از شروع عمليات ارتفاعات کيسکه تا کله شوان فتح مي شود و به ترتيب ارتفاعات از قلعه مين تا سمت راست تنگه جوق ارتفاعات مثلثي تصرف مي شود.

 

ياد آور مي شويم با وجود آن که دشمن از جريان حمله با خبر بود و بعلت آماده باش هاي پي در پي و خستگي شديد نيرو شب عمليات اکثر نيروهاي دشمن در خواب بودند و تلفات سنگيني را متحمل شدند.

 

در سمت راست ارتفاع بنام سلمان کشته نيروهاي خودي بدون درگيري به مواضع خود رسيدند آنچنان دشمن غافلگير شده بود که توپخانه دشمن تا چند ساعت از کار افتاده بود درست با روشن شدن هوا ساعت هاي متوالي در طول جبهه ما کرد توسط نيروهاي ظفرمند اسلام دفع شد.

 

بدین ترتیب قوای خودی ضمن تثبیت موقعیت، بیش از ۱۵۰ کیلومترمربع از مناطق اشغالی ایران آزاد و نزدیک به ۳۰ کیلومتر مربع از خاک عراق را تصرف کردند و علاوه بر تامین دشت سومار بر تنگه مرزی تسلط یافتند. همچنین شهر مندلی در دید و تیر رس آنان قرار گرفت. در نتیجه امکان پیشروی در خاک عراق فراهم گردید .

شهیدهمت

 

سردار خيبر عمليات مسلم ابن عقيل:

 

من می دانم اين طلايه داران جهاد در کدامين دانشگاه و در کلاس کدامين معلم نستوه،آموخته اند که چگونه دشمن زبون را به زانو در آورده و اسب رشادت و پهلوانی را در عرصه های نبرد به جولان وادارند و هتاکان بد نام را به جای خود نشانند:در دانشگاه اعتقادی حضرت امام جعفربن محمد صادق(ع)و در کلاس مرتضای خيبر شکن(ع). (شهيد حاج محمد ابراهيم همت)

 

انتهای پیام/ر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.