صالحی

صالحی:

غرب به تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند نبود

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در مصاحبه‌ با یک نشریه انگلیسی غرب را به عدم پایبندی به تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای متهم کرد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از تسنیم، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به گاردین گفت که ایران به صورت کامل به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بود اما ۸ ماه پس از رفع رسمی تحریم‌ها، غرب در عمل به تعهدات خود موفق نبود.

وی اعلام کرد که برای صدمه ندیدن توافق هر دو طرف باید به تعهدات خود پایبند باشند.

صالحی ادامه داد: همانطور که سازمان انرژی اتمی اشاره کرده است ایران به تعهدات خود پایبند بوده است. درحالی که طرف مقابل – اکنون برای افکار عمومی مشخص شده و این دیگر یک راز نیست – واقعاً به تعهدات خود عمل نکرد؛ اینکه  تحریم‌ها رفع شده و مبادلات بانکی به حالت عادی برگشته و اینکه تجارت تقویت شده و روابط اقتصادی بهبود یابند. این موارد به اندازه‌ای که مد نظر ما بود عملی نشد.

وی که به گفته خود دارای روابط خوبی با هاموند است به جلسات مثبت خود با وی اشاره کرد و گفت: او اشاره کرد که این پرونده را در دستور کار خود دارند و به دنبال جدی گرفتن این موضوع هستند و سعی در ابداع روش‌ها و ابزاری برای رفع موانع پیش روی همکاری بانکی با ایران را دارند.

صالحی در ادامه گفت که توافق هسته‌ای هم  به نفع غرب و هم به سود ایران است و خارج شدن آن از مسیر اصلی مایه تأسف خواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی که توافق هسته‌ای را یک موفقیت دیپلماتیک می‌داند نسبت به تلاش‌هایی برای بازنویسی توافق و اعمال درخواستهای بیشتر در آن هشدار داد و گفت: برخی اوقات می‌بینیم که درخواستهایی از طرف مقابل مطرح می‌شود که آن درخواستها تا اندازه‌ای فراتر از برجام هستند. در همان زمان می‌بینیم که طرف مقابل به صورت کامل به تعهدات خود عمل نکرده، مانند موضوع تجارت بانکهای بزرگ با ایران… اگر درخواستی فراتر از توافق وجود داشته باشد آنگاه اوضاع پیچیده تر خواهد شد.

صالحی از اظهارنظر درباره نامزدی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری امتناع کرد و گفت که این، موضوع داخلی یک کشور دیگر است. وی همچنین گفت: اگر آمریکا اقدامی در راستای به خطر انداختن برجام انجام دهد اعتبار سیاسی خود را تحت الشعاع قرار خواهد داد. تا آنجا که می‌دانم اتحادیه اروپا بسیار از برجام حمایت کرده و چین و هند و مابقی جامعه بین‌الملل همگی بسیار خوشحال هستند.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.