خطر جدی فرو نشست دشت شهریار بر اثر استفاده بی رویه از منابع زیرزمینی

برداشت های بی رویه از آبهای زیرزمینی به جز مصرف شرب به لحاظ کمبود منابع آبی به غیر از کمبود آب معضل فرونشست را در دشت شهریار در پی داشته است.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین،جلسه بررسی حق آبه آب های سطحی شهرستان شهریار با حضور طاهری فرماندار شهریار، حق وردی نماینده مردم شهرستان های شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی، رضوی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره منابع آب استان تهران، بختیاری مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت آبفای استان تهران، اکبریان مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت آبفای غرب استان تهران و سایر مسولین مرتبط در محل فرمانداری شهریار برگزار گردید.

بنا بر این گزارش؛ پس از گفتگو درباره موضوع آب و حقه آبه شهرستان و مشکلاتی که کمبود آب در این منطقه بوجود آورده به بحث و گفتگو در خصوص مشکلاتی که کشاورزی در این دشت ایجاد خواهد کرد پرداخته شد و پیرو مطالعات فنی صورت گرفته از سوی مدیران آبفای استان تهران ، کشاورزی در دشت شهریار در آینده مسئله ساز خوانده شد چراکه استفاده از آب شرب برای فضاهای سبز و کشاورزی به جای تخصیص پساب ها به کشاورزان و آبیاری فضاهای سبز و برداشت های بی رویه از آبهای زیرزمینی به جز مصرف شرب به لحاظ کمبود منابع آبی به غیر از کمبود آب معضل فرونشست را نیز در این دشت در پی خواهد داشت که هم اکنون نیز با این معضل رویرو هستیم.

مدیران آبفای استانی با صراحت اعلام کردند؛  نباید با ادامه چنین روش های نادرستی در مرگ زودرس این دشت سهیم باشیم. یکی از روش هایی که می تواند در مصرف بهینه آبهای کشاورزی نیز بسیار تاثیر گذار باشد اجرای آبیاری های تحت فشار است که باید در دستور کار جهاد کشاورزی منطقه قرار داده شود.

در ادامه نیز ضمن تایید کاستی های موجود در تخصیص منابع آب به شهرستان شهریار خاطر نشان ساختند مدیران و مشاوران خبره ضمن مطالعه میزان نیاز آب مردم منطقه هم در بحث آب شرب و هم در خصوص آب کشاورزی و همچنین بررسی منطقه از لحاظ مکان های مناسب جهت حفر چاه و نحوه انتقال آن به مناطق مورد نظر نتیجه را اعلام و پس از مطالعات فنی و تخصصی در این باب اقداماتی در جهت حل مشکلات صورت خواهد پذیرفت.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.