روحانی

ورود دولت به فاز افراط‌ - اعتدال؛

فشار و باج‌خواهی اصلاح‌طلبان به روحانی وارد فاز جدید شده است

شواهد حاکی است که اصلاح‌طلبان با سرمستی از پیروزی لیست خود در تهران، خود را فاتح مجلس آینده می‌بینند و بر همین اساس زمین بازی تغییر کرده و فشار به روحانی وارد فاز دیگری شده است، بازی‌ای که روحانی هر حرکتی انجام دهد، نتیجه‌اش به نفع اصلاح‌طلبان رقم خواهد خورد و رئیس‌جمهور هیچ امتیازی کسب نخواهد کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از خبرگزاری مشرق- عصر دیروز اولین نشست خبری حسن روحانی بعد از انتخابات هفتم اسفند با اصحاب رسانه بود، درباره این نشست گفتنی‌ها بسیار است، اما آنچه به دنبال بررسی‌اش هستیم، اظهارات رئیس‌جمهور درباره ممنوع‌التصویری رئیس‌جمهور اسبق است.

در این نشست خبری، خبرنگار روزنامه شرق می‌پرسد: آقای خاتمی بیش از یک سال است که ممنوع‌التصویر است و در این خصوص اظهارنظرهای مختلفی شکل گرفت، آقای اژه‌ای گفتند این تصمیم دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده است؛ به‌صورت شفاف بگویید شما به‌عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی اقدامی کردید؟ که رییس‌جمهور در ابتدا به شوخی گفت می‌گویند "دروغ گفتن حرام است ولی راست گفتن که واجب نیست" و سپس افزود: در شورای عالی امنیت ملی صحبت‌هایی شده، اما هیچ مصوبه‌ای در این شورا در مورد حضرت آقای خاتمی وجود نداشته است.
از روز اول تا الآن که بنده در این شورا حضور داشتم هیچ مصوبه‌ای وجود نداشته و ندارد و در هیچ دوره‌ای مطرح نبوده است، دبیرخانه هم حق ندارد مصوبه‌ای صادر کند.روحانی افزود: من از آقای شمخانی پرسیدم گفتند در دبیرخانه مصوبه‌ای در این خصوص وجود ندارد. اگر هم هست غیرقانونی است و این حرف‌ها به شوخی بیشتر شباهت دارد تا واقعیت.

اول:

خبرنگار روزنامه شرق به معاون قوه قضاییه دروغی نسبت داده است که پیگیری آن مربوط به معاون اول و دادستان است و باید تأسف بخوریم که رییس‌جمهور هنوز نمی‌داند مواضع رسمی درباره این موضوع چیست.

حجت‌الاسلام اژه‌ای در تاریخ ۲۲ آذر ۹۴، در جواب به سؤالی درباره ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات، به صراحت اعلام می‌کند این ممنوعیت هیچ ربطی به دبیرخانه ندارد و مربوط به قوه قضائیه است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در خصوص ممنوع‌التصویر بودن رئیس دولت اصلاحات و اینکه براساس تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب، دادستان نمی‌تواند حکمی صادر کند، حال سؤال این است که دستور دادستان براساس کدام قانون است؟ افزود: شورای امنیت ملی در موضوعات مختلف دو مصوبه دارد، یکی مصوباتی که خود شورای امنیت ملی مسائلی را طرح می‌کند که بشود یا نشود و دیگری، مصوبه‌ای که به دبیرخانه ارجاع می‌دهد.

وی ادامه داد: تعیین رعایت مصادیق آن، برخی برعهده دبیرخانه شورا محول می‌کند، مثلاً کرسنت و برخی مسائل مانند برجام که مصوبه شورای عالی امنیت ملی دارد.

اژه‌ای با بیان اینکه رسیدگی به مسائل کیفری دومرحله‌ای است، گفت: تعیین رعایت مصادیق برعهده دبیرخانه است.

وی افزود: شورای امنیت ملی کلیاتی تعیین کرد و دبیرخانه تعیین مصادیق کرد. این دستور دبیرخانه نیست بلکه دستور دادستان است و منشأ آن تصمیم دبیرخانه و تعیین مصادیق دبیرخانه است.

محسنی اژه‌ای یادآور شد: دادستان حکم صادر نمی‌کند ولی دستور قضایی صادر می‌کند، بسیاری از کسانی که مرتکب جرم می‌شوند، دادستان می‌تواند دستور قضایی صادر کند تا زمانی که خلاف آن ثابت نشده یا لغو نشده باشد و تا زمانی که دستور قضایی به قوت خود باقی بماند، لازم‌الاطاعه برای همگان است و اگر تخلفی کند، طبق قانون برخورد می‌شود.

دوم:

اگرچه این‌چنین موضع‌گیری روحانی و بی‌اطلاعی از مواضع قوه قضائیه برای شخصی در سطح رئیس‌جمهور قابل قبول نیست ولی باید بپذیریم که روحانی تمایل دارد در زمین اصلاح‌طلبان بازی کند یا توسط آن‌ها بازی بخورد.

شواهد حاکی از آن است که اصلاح‌طلبان با سرمستی از پیروزی لیست خود در تهران، خود را فاتح مجلس آینده می‌بینند و بر همین اساس زمین بازی تغییر کرده و فشار به روحانی وارد فاز دیگری شده است، بازی‌ای که روحانی هر حرکتی انجام دهد، نتیجه‌اش به نفع اصلاح‌طلبان رقم خواهد خورد و رئیس‌جمهور هیچ امتیازی کسب نخواهد کرد.

رفتارها و مواضع چند روز اخیر نشان می‌دهد فشار اصلاح‌طلبان بر دولت یازدهم تأثیراتی نیز داشته است و پاسخ این‌چنینی روحانی تأییدی بر این مدعا است.

سوم:

به نظر می‌رسد، روحانی در مصاحبه امروز با رسانه‌ها با تعابير تحريك كنند درباره انتخابات از یک‌سو و تمرکز بر ممنوع‌التصویری خاتمي از سوي ديگر، به دنبال تحريك طرف مقابل است؛ گويي مفهوم اعتدال در صورت آرامش رقيب به دكان بی‌مشتری شباهت می‌یابد و نیازمند ایجاد بحران است.
روحاني در اين سي ماه اين هنر را داشته است كه در غیاب کارآمدی با قطب‌بندی‌های كاذب و توليدي، اعتدال را گران‌تر بفروشد و در فضای فعلی و در غیاب بعضی از اصولگرایان مؤثر در مجلس، درصدد تحريك آن هستند تا در دور دوم نيز دوگانه افراط – اعتدال را مبناي عمليات انتخاباتي قرار دهند.

چهارم:

تحلیل‌گران معتقدند سوم شدن روحانی در انتخابات خبرگان رهبری و در استان تهران، ناکامی لیست یاران اعتدال در سراسر کشور و همچنین پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس در تهران، روحانی را در بدترین وضعیت سیاسی قرار داده است و روحانی برای عبور از شکست اعتدال مقابل اصلاحات، به دنبال همکاری در بعضی از زمینه‌های درخواستی از سوی طیف افراطی و حامی فتنه است و موضوع گیری عصر امروز رئیس‌جمهور در این قالب قابل‌تحلیل است.

پنجم:

روز گذشته نقل‌قولی از سوی حجت‌الاسلام ناطق نوری درباره روحانی منتشر شد که قابل‌تأمل است، ناطق به روایتی از اصرار حسن روحانی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری‌اش در سال ۹۲ اشاره می‌کند.

او در توضیح این روایت می‌گوید: "مثلاً در همین مسئله ریاست‌جمهوری هم آقای روحانی خیلی به من اصرار می‌کرد. آقای هاشمی هم به من اصرار می‌کردند که شما بیا. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید در مجمع تشخیص مصلحت نظام که هستیم بعد از جلسه رسمی، ناهار را نزد آقای هاشمی می‌مانیم. چند نفر هستیم که ناهار را بعد از جلسه مجمع با هم می‌خوریم که عده‌ای هم شوخی می‌کنند و ما را (انجمن اسلامی مجمع) خطاب می‌کنند. در این گروه قبل از انتخابات ۹۲ بحث بر سر این بود که رییس‌جمهور چه کسی باشد؟ همه این افراد به من اصرار می‌کردند که کاندیدا شوم."

ناطق نوری می‌افزاید:‌ "یادم هست که یک روزی آقای روحانی همین بحث را مطرح کرد که آقای هاشمی گفت: "خب شما هر دو بیایید." آقای روحانی گفت: این‌طوری که نمی‌شود و من همیشه نفر دوم فلانی بوده‌ام و ایشان اگر بیاید من حتماً نمی‌آیم."من گفتم: "بنده چون قطعاً تصمیم دارم نیایم بنابراین شما بیا و اگر آمدی من حمایت می‌کنم" و تا اندازه‌ای هم که از دستم برمی‌آمد، وظیفه‌ام را انجام دادم؛ راضی هم هستم و برای موفقیت ایشان هم همواره دعا می‌کنم."

بر اساس نقل‌قول ناطق، روحانی از اینکه همیشه در جایگاه فرد دوم انجام وظیفه می‌کرده است، ناراحت بوده و هست به‌خصوص اینکه هاشمی رفسنجانی نیز بر این مدعا مهر تأییدی زد و اعلام کرد آرای روحانی در انتخابات ۹۲ سه درصد بود و وقتی من از وی حمایت کردم، به پنجاه‌درصد رسید، این اظهارنظر هاشمی نشان می‌دهد روحانی بدون حمایت دیگران نمی‌تواند به جایگاه اولی برسد، حال سؤالی که مطرح می‌شود این است، آیا با لغو ممنوعیت‌های سیاسی – قضایی بعضی از افراد، اصلاح‌طلبان توجهی به روحانی خواهند داشت؟ جواب سؤال مشخص است، در صورت حضور این اشخاص در جامعه، بدنه و رؤسای اصلاح‌طلبی نه‌تنها توجهی به روحانی ندارند بلکه در اولین حرکت، رحم اجاره‌ای را از رئیس‌جمهور پس خواهند گرفت و روحانی از جایگاه اولی پایین آمده و دیگر به مقام دومی هم نخواهد، حال معلوم نیست چرا روحانی برای ریاست خودش هم که شده توجهی به زمین‌بازی نمی‌کند و لحظه‌به‌لحظه پاس گل به رقیب اصلی خود می‌دهد!

ششم:

اینکه جریان اصلاح‌طلب به فکر قدرت است و به فکر مردم نیست واقعیتی است که در سال‌های اخیر مصادیق بسیاری برایش وجود دارد، ولی باید حواس روحانی را بیش‌ازپیش به مواضع اصلاح‌طلبان جلب کرد.

محمدرضا عارف نفر اول انتخابات تهران و رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به اینکه بعد از دور دوم انتخابات مجلس باید بلافاصله وارد فضای انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در سال ۹۶ شویم، گفت: در سال ۹۶ نیز دو انتخابات مهم در پیش رو قرار دارد و در ۱۳ ماه باقی‌مانده باید به‌درستی برای این انتخابات برنامه‌ریزی صورت بگیرد. باید در مجلس وعده‌ها و تعهداتی که به مردم دادیم را اجرا کنیم. این تعهد محدود به کسانی که وارد مجلس شدند نیست بلکه به کل جریان اصلاحات مربوط می‌شود؛ عارف همچنین می‌گوید: همه می‌دانستیم که اگر در انتخابات ۹۴ پیروز نمی‌شدیم در انتخابات ۹۶ به مشکل جدی برمی‌خوردیم. به همین دلیل کسب اکثریت در این انتخابات برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

اظهارات عارف در حالی صورت می‌پذیرد که قطعاً نیاز مردم، برنامه‌ریزی مجلسی‌ها برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی است ولی اصلاح‌طلبان هنوز وارد مجلس نشده‌اند، به دنبال رفع حصر، رفع ممنوع‌التصویری خاتمی و پیروزی در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری است، لذا در این دیدگاه نه توجه به دولت روحانی وجود دارد، نه توجه به مشکلات اقتصادی جامعه و نه برنامه‌ریزی برای همکاری با دولت یازدهم،بلکه در این نگاه دولت تدبیر مانعی بر سر راه اصلاحات تلقی می‌شود و باید از میان برداشته شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.