روحانی

روحانی:

قبل از برجام تسلیم دشمن بودیم!

رئیس جمهور گفت: باید با یک روش با دشمنان برخورد می‌کردیم، یا آنان را تسلیم خودمان می‌کردیم یا خودمان تسلیم آنها می‌شدیم، قبل از برجام این ما بودیم که تسلیم آنها شده بودیم هرچند شعار می‌دادیم.

 

به گزارش راه مبین به نقل از بولتن، حسن روحانی در نشست شورای اداری استان مرکزی که در شهرستان خمین برگزار شد، اظهار داشت: امام راحل ابراهیم زمان ما بود و اقدام شجاعانه و بزرگی که در تاریخ کشور انجام داد یک حرکت استثنایی در قرون اخیر بود.

وی تصریح کرد: امام درسش برای ملت این بود که اصول‌مان را از یاد نبریم، بر روی اصول پافشاری و ایستادگی کنیم، امام هیچ‌گاه از احکام خدا، دستورات قرآنی، استقلال کشور، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، منافع ملی، آزادی جامعه و مردم دست برنداشت، اما در عین حال در اجرا و شیوه همواره راهش پویا بود و حتی نسبت به فقه فرمودند؛ فقه جواهری، اما پویا، فقهی که در دنیای امروز بتواند مدیریت کرده و از تجربیات دنیا استفاده کند.

رئیس جمهور ادامه داد: نظام ایران، نظامی اسلامی است، اما از تجربه دیگران در ابعاد مختلف استفاده کردیم، در تشکیل مجلس، آمدن مردم پای صندوق‌های اخذ رای، تعیین آیین‌نامه، استیضاح وزرا و… از تجربه دیگران استفاده کردیم، اما از اصول دست بر نداشتیم و اجازه ندادیم مسائل مخالف با شریعت و قانون اساسی باشد، بر اصول تاکید کردیم و در عین حال از شیوه‌ها، روش‌ها و تجربه‌های دیگران استفاده کردیم.

روحانی بیان کرد: امام راه معتدلی را انتخاب کرده بود، هیچ‌گاه به سمت تفریط حرکت نکرد، در مسئله قدس و مبارزه با اسرائیل در زمان جنگ که عده‌ای مدعی دفاع از کشور و عده‌ای دیگر خواهان مبارزه با اسرائیل بودند، امام فرمود: «قدس خوب است، اما راه قدس از کربلا می‌گذرد» این مسیر اعتدال و راه اعتدال بود که امام برگزید و انتخاب کرد.

وی با بیان اینکه امام در همه امور بر اساس مصالح جامعه حرکت می‌کرد، گفت: امام دستور تشکیل مجمع تشخیص مصلحت را داد، چون به خوبی می‌دانست نمی‌توان کشور را تنها بر اساس احکام اولیه اداره کرد.

رئیس جمهور اظهار کرد: امام راه را باز کرد، این خیلی مهم است که ما فقه جواهری پویا داشته باشیم، بعضی‌ها اصول را فراموش می‌کنند، بعضی‌ها استفاده از تجربه دیگران و عده‌ای هم فقه جواهری پویا را.

روحانی خاطرنشان کرد: در زمان امام عده‌ای می‌گفتند روابط با دولت‌ها را نمی‌خواهیم و فقط روابط با ملت‌ها را می‌خواهیم، دولت‌ها همه غیرشرعی و مستبد هستند، این سخنان به گوش امام رسید، اما ایشان از این سخنان به عنوان سخنان شیطانی تعبیر کرد و فرمود: «ما با همه دولت‌ها می‌خواهیم رابطه داشته باشیم، آمریکا هم وقتی که آدم شد، با آن رابطه برقرار می‌کنیم».

رئیس جمهور افزود: این سخنان خود اعتدال‌گونه بود، اگر امام میانه را نمی‌گرفت چیزی نمانده بود تمام روابط خارجی ایران با تهدید مواجه شود، امام جلوی آنها را گرفت و مسیر درست را پیش پای ملت گذاشت.

روحانی اظهار کرد: در جنگ هم همین بود، زمانی رسید که امام مصالح ملی را ترجیح داد و قطعنامه را پذیرفت.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای که برای قطعنامه تشکیل شده بود و من در آن جلسه حضور داشتم، زمانی که قرار شد صلح را بپذیریم، فردی که آدم بدی هم نبود و امروز نیز فرد بدی نیست، وسط جلسه داد و فریاد کرد که من اجازه نمی‌دهم، در آن لحظه حاج احمد آقا رسید، پیام مکتوبی از امام در دستش بود، نامه امام را خواند، امام به مسئله پایان جنگ اشاره کرد، آرامشی بر فضا حاکم و در نهایت تصمیم به پذیرش قطعنامه گرفته شد، امام مسیرش، مسیر اعتدال بود، مصالح را در نظر می‌گرفت، ضمن اینکه اصول را از یاد نمی‌برد و فراموش نمی‌کرد.

رئیس جمهور بیان کرد: امروز با دنیای پیچیده‌ای مواجه هستیم که نمی‌شود با سادگی از کنار مسائل گذشت، باید با دنیا مشورت کنیم، تعامل سازنده عین سیاست‌های کلی نظام است، در چشم‌انداز ۲۰ ساله به تعامل سازنده با جهان تاکید شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری بعد از قانون اساسی مهم‌ترین سیاست کشور را چشم‌انداز ۲۰ ساله اعلام کردند، سوال اینجاست آنهایی که دم از ولایت می‌زنند نمی‌گویند آقا بعد از قانون اساسی مهم‌ترین سیاست کشور را چشم‌انداز ۲۰ ساله اعلام کرده است.

وی گفت: چشم‌انداز یک جمله‌اش تعامل سازنده است و بر اساس آن ایران باید در اقتصاد، فناوری، علم و دانش، کاهش تورم، مهار بیکاری، فناوری روز و… در منطقه اول و غرب آسیا اول شود، بر اساس چشم‌انداز رشد اقتصادی کشور باید به طور متوسط هشت درصد باشد، اما ظرف ۱۰ سال گذشته رشد اقتصادی ایران زیر سه درصد بوده است.

روحانی یادآور شد: ما اگر دنبال اجرای فرامین رهبری هستیم، باید چشم‌انداز را اجرا کنیم، در ۱۰ سال دوم باقی‌مانده از سند چشم‌انداز باید با جدیت کار کنیم، آن هم با پرهیز از هرگونه افراط و تفریط، این حرکت با افراط و تفریط امکان پذیر نیست، اگر ما در زمان جنگ افراط کرده بودیم و نیروها را به لبنان گسیل کرده بودیم، هم آنجا را از دست می‌دادیم و هم کشور را.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه برای اشتغال هیچ راهی به جز رونق اقتصادی وجود ندارد، گفت: باید شرکت‌های دانش بنیان رشد پیدا کرده، کشاورز مدرن شود و صنعت رونق بگیرد.

روحانی تصریح کرد: امروز مسئله آب مهم‌ترین مشکل کشور است که بدون فناوری‌های نو و جدید نمی‌توان آب را مدیریت و بحران آن را حل کرد.

وی افزود: متأسفانه امروز کشور با خشکسالی مواجه است، ما بی‌رویه از طبیعت استفاده کرده‌ایم، خداوند طبیعت را به گونه‌ای آفریده که بلافاصله پاسخ می‌دهد، اگر انسان‌ها با طبیعت مبارزه و هوا را آلوده کنند، طبیعت سریع جواب می‌دهد، در این صورت تخت‌های بیمارستان در انتظار انسان‌ها خواهد بود، این سنت الهی است و نمی‌توان با طبیعت مبارزه کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید از فناوری نو در دنیای امروز استفاده کرد، اظهار کرد: هم باید خودمان دست به تولید زده و هم باید از تجارت دنیا استفاده کنیم، البته می‌توانیم همه چیز را تولید کنیم، اما زمان می‌برد، ما می‌توانستیم خود سانتریفیوژ بسازیم، اما این کار ۳۰ سال زمان می‌برد، باید راهی را انتخاب کنیم که سریع‌تر به اهداف برسیم.

روحانی ادامه داد: امروز بسیاری از کشورهای شرق آسیا که پیش از این وضع خوبی نداشتند، به پیشرفت خوبی در اقتصاد دست پیدا کرده‌اند، کشوری مانند مالزی درآمدش بسیار کمتر از ایران بود، اما هم اکنون ۲۳۴ میلیارد تومان صادرات دارد.

وی بیان کرد: باید محیط جامعه را مناسب کنیم، حکومت آن قدر به دعوا نیاز ندارد و دعوا نمی‌خواهد، انتقاد خوب است، اما اخلاق را نباید از یاد ببریم، امام به ما اخلاق یاد داد و به ما آموخت که مسلمان زندگی کنیم، تهمت نزنیم و سیاه نمایی نکنیم.

رئیس جمهور گفت: به راستی این همه نزاع برای چیست؟ اختلاف نظر اشکال ندارد، اما در عین حال اجازه ندهیم اختلاف نظرها بین ما شکاف ایجاد کند و بین شیعه و سنی و خطوط مختلف فاصله بیندازد.

وی با تاکید بر اینکه اختلاف‌افکنی فرصت‌ها را از دست می‌دهد، اظهار کرد: برجام برای این بود که تهدیدها به فرصت تبدیل شود، قبل از برجام دشمنان هر روز فشار می‌آوردند که نفت صادرات ایران را کاهش دهند، اجازه ندادند یک بشکه بیشتر از یک میلیون بشکه نفت بفروشیم.

روحانی افزود: شرکت‌های مختلف نفت را بردند که بفروشند، بردند و خوردند و دست ما به هیچ چیز نرسید، آن همه پول و دلار و دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رفت و معلوم نیست کجاست، برای اینکه می‌خواستند به قول خودشان تحریم‌ها را دور بزنند، نفت را بردند و نمی‌دانیم به چه کسی و به چه قیمتی فروختند و اصلاً پولش کجاست.

رئیس جمهور بیان کرد: باید با یک روش با دشمنان برخورد می‌کردیم، یا آنان را تسلیم خودمان می‌کردیم، یا خودمان تسلیم آنها می‌شدیم، قبل از برجام این ما بودیم که تسلیم آنها شده بودیم، هرچند شعار می‌دادیم.

وی ادامه داد: قبل از برجام آن قدر محصولات پتروشیمی در انبارها جمع شده بود که دیگر جایی برای انبار کردن نبود، اوایل سال ۹۲ انبار پتروشیمی فضایی برای انبار نداشت، باید در برابر توطئه‌های مختلف و دشمنان راه را پیدا کنیم.

روحانی گفت: عده‌ای می‌گفتند مگر می‌شود با مذاکرات به جایی رسید، به من می‌گفتند ما فعالیت نظامی کردیم، در کار هسته‌ای به جایی رسیده‌ایم، مگر این حل شدنی است؟ یک نفر از دوستان نزدیک می‌گفت مگر PMD حل می‌شود و روزی می‌آید که آژانس اعلام کند همه چیز قبول است، ما باید نه آن قدر خوش بین باشیم و نه آنقدر بد بین، باید حد وسط را بگیریم.

وی تصریح کرد: نباید در امور افراط کنیم، باید حواسمان جمع باشد، طرف مقابل پیچیدگی خاص خود را داشته و با ایران دشمنی دیرینه دارند، همه اعضای ۵+۱ یک جور نبودند، ما باید حواسمان جمع باشد، باید دقت کنیم و بتوانیم راه کوتاه، مستقیم و کم خرج را انتخاب کنیم، سیاست خارجی یعنی همین، باید بتوانیم راهی کم هزینه‌تر پیدا کنیم، نمی‌گویم کم هزینه، چون سخت است، امام بین راه پر هزینه و کم هزینه راه کم هزینه را انتخاب کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید با فناوری جدید بر مشکلات زیست محیطی غلبه کرد، ادامه داد: طبیعت اهل انتقام گرفتن است، اگر به موقع به فریاد دریاچه ارومیه نمی‌رسیدیم، طبیعت از ۱۴ میلیون ایرانی انتقام می‌گرفت، دریاچه ارومیه غرش خود را آغاز کرده بود، همان‌طور که امروز تالاب میقان فریاد می‌زند و اگر به فریادش نرسیم، از تمام مردم استان انتقام خواهد گرفت.

روحانی با تاکید بر اینکه ضروری است با کمک فرهیختگان، متخصصان، نمایندگان، ائمه جمعه، دانشگاهیان، استانداران و فرمانداران مدیران کل مسائل را حل و فصل کنیم، بیان کرد: من چشم‌انداز این استان را چشم‌انداز روشنی می‌بینم، اگر همه بیاییم و دست در دست هم دهیم، شاهد پیشرفت خواهیم بود.

وی گفت: امکانات دولت محدود است، اما امکانات ملت و ظرفیت‌های کشور نامحدود است، نباید سنگ معدن ایران استخراج و در کشورهای خارجی فناوری شود، از خام فروشی سنگ باید جلوگیری شود.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.