معاون عملیات ستاد کل نیرو‌های مسلح:

قدرت موشکی ما نقش بازدارنده در مقابل کشورهای متجاوز‌گر دارد /ما در عرصه زمین به یک برتری موازنه با دشمن رسیده ایم +تصاویر

سردار ربانی معاون عملیات ستاد کل نیرو‌های مسلح:هدف قراردادن پهپاد آمریکایی موازنه قدرت ما را در دفاع هوایی به موازات توان موشکی ارتقا داد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین ، سردار مهدی ربانی معاون عملیات ستاد کل نیرو‌های مسلح در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره ۲۲ شهید تیپ فاطمیون شهر کهنز اظهار داشت:  کشورهای اروپایی در جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران، صدام را به سلاح‌های شیمیایی مجهز کردند، کشورهای منطقه با دلارهای نفتی به میدان آمده و از ۱۹ کشور منطقه نیز به صورت مستقیم نیروهای انسانی صدام را یاری کردند، به این ترتیب آن‌ها جنگ گسترده‌ای را به صورت نامتوازن به ما تحمیل کردند.

  

 وی همچنین درباره اخطار به پهپاد‌های آمریکایی اظهار داشت :پنجم خرداد سال جاری یک پهپاد پیشرفته MQ۹ آمریکایی‌ها از پایگاهی در کویت بلند می‌شود و حدود ۲۰ ساعت در محدوده خلیج فارس پرواز می‌کند و در چند مرحله به فضای آب‌های سرزمینی ما نزدیک می‌شود؛ به آن اخطار می‌دهند و زمانی که به آب‌های سرزمینی ما تجاوز می‌کند سامانه‌های پدافندی پهپاد را هدف‌گیری می‌کنند و بعد از دریافت اخطار قفل شدن سامانه‌ها روی آن، پهپاد متجاوز باز می‌گردد.

وی افزود: در بیست و سوم خرداد همان پرنده از کشور دیگری در منطقه بلند می‌شود و در مقابل کوه مبارک در یکی از مناطق مرزی جنوب کشور، مجدداً به آب‌های سرزمینی ما نزدیک می‌شود که به محض تجاوز چند شلیک اخطار با موشک انجام می‌شود که آمریکایی‌ها آن را با عنوان شلیک موشک ایرانی به پهپاد آمریکا رسانه‌ای کردند.

معاون عملیات ستاد کل نیرو‌های مسلح ادامه داد:، اما در سومین نفوذ پهپاد‌های آمریکایی به مرز‌های کشورمان که ۳۰ خرداد انجام شد، پهپاد MQ۴ که به آن پهپاد «همه‌چیزگریز» می‌گفتند از پایگاهی در امارات بلند شده و در چندین مرتبه به فضای سرزمینی ما نزدیک می‌شود تا اینکه در مرحله آخر به دلیل عدم توجه به اخطار سوم، با موشک بومی «سوم خرداد» مورد اصابت قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: از این پهپاد با عنوان «جاروبرقی» تعبیر می‌کردند، به این معنا که وقتی در ارتفاع حدود ۵۰ هزار پا قرار می‌گیرد تمام اطلاعات الکترونیکی تا عمق ۵۰۰ کیلومتری را جمع‌آوری و تمام سامانه‌ها را شناسایی می‌کند.

 

سردار ربانی با بیان اینکه زدن این پهپاد جنبه‌های مختلفی دارد که مورد اصابت موشک قرار دادن یکی از آن‌هاست، اظهار داشت: اینکه پهپاد MQ۴ پیشرفته‌ترین پهپاد رادارگریز دشمن است و برخلاف پهپاد‌های معمول تا ارتفاع ۶۲ هزارپایی پرواز می‌کند و در ۵۰ هزارپایی مورد اصابت قرار می‌گیرد جنبه‌های دیگر قدرت ایران است که آشکار می‌شود.

وی اظهار کرد: از همه مهم‌تر، سامانه‌های دیگری مانند «اس ۳۰۰» را در شبکه‌های پدافندی داشتیم، اما این که سامانه سوم خرداد ساخت ایران این هدف را مورد اصابت قرار می‌دهد بخش دیگری از قدرت فضایی ماست و آن هم نه یک پهپاد کشور منطقه‌ای بلکه پهپاد آمریکا که مدعی است برای مقابله با هر تهدیدی در حال پاسبانی از منطقه است.

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.