مواد مخدر

رئیس کارگروه کاهش تقاضای مواد مخدر در مجمع تشخیص مصلحت نظام

قرار نیست مغازه حشیش فروشی باز شود!/ ۱۷ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال تمایل به مصرف مواد دارند

رئیس کارگروه کاهش تقاضای مواد مخدر و الکل در مجمع تشخیص مصلحت نظام ،هدف از توزیع مواد مخدر دولتی را قطع ارتباط معتادان و قاچاقچیان عنوان کرد و گفت:این طرح از سال ۸۲ مطرح شده بود و پس از آن بود که وزارت بهداشت با نگاه بهداشتی و ما در ستاد مبارزه با مواد مخدر با نگاه قطع مصرف ارتباط مصرف کننده با قاچاقچی برنامه های درمان با متادون را طراحی کردیم که اکنون نیز اجرایی می شود.
تصویر قرار نیست مغازه حشیش فروشی باز شود!/ ۱۷ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال تمایل به مصرف مواد دارند

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از جام جم،سعید صفاتیان توزیع شربت تریاک نیز یکی از این برنامه هاست که در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰هزار نفر را از این طریق تحت پوشش قرار دادیم.درواقع هدف از این کار این است که به بنیان های اقتصادی قاچاق مواد مخدر ضربه بزنیم. زیرا قاچاقچیان در طول یک سال بیش از چند صد میلیارد تومان از این طریق سود می برند و چنین اقداماتی می تواند ضربه خوبی بر آنها وارد سازد.

وی با اشاره به اینکه این طرح ،طرحی موثر وکارآمد است گفت: در سال ۸۵ نیز طرحی در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید مبنی براینکه به افراد معتاد بالای ۵۰ سال به شکل قانونی تریاک داده شودکه متاسفانه در دولت نهم ودهم مورد پیگیری قرا نگرفت.به هرحال اجرای چنین طرحی می تواند نتایج خوبی در پی داشته باشد ما می توانیم در حوزه روانگردان ها از دارو و حوزه مواد مخدر از شربت تریاک رقیق شده استفاده کنیم.

صفاتیان در پاسخ به این پرسش که اگراین طرح به منزله توزیع دولتی موادی چون کراک و حشیش نیست پس موجب قطع ارتباط قاچاقچی و مصرف کننده نیز نخواهد شد، گفت:اصلا قرار نیست چنین کاری انجام شود .ما نمی توانیم و نمی خواهیم به مصرف کنندگان چنین موادی بدهیم و این نکته ایست که باید حتما در آیین نامه ذکر شود و مشخص شود که این طرح چه افرادی و با چه شاخص هایی را دربر می گیرد.در واقع هدف این نیست مغازه ای باز شود و هرکسی بخواهد از آن تریاک یا حشیش ویا مواد مخدر دیگر تهیه کند.

وی در پاسخ به این پرسش بنابراین قاچاقچیان به راحتی به کار خود می توانند ادامه دهند افزود: این طرح برای افراد خاص با شرایط خاص است در واقع این طرح مدل طبی سازی مصرف مواد مخدر است که در بسیاری از کشورها نیزاجرا می شود. ما الان حتی اتاق تزریق نیز داریم که این هم مدلی از قانونمند سازی مصرف مواد است که با آزاد سازی مصرف مواد فرق می کند . در مدل قانونمند سازی قانونگذار اجازه می دهد فرد در شرایط خاص می تواند مواد مصرف کند ولی در مدل آزاد سازی فرد هرجایی و با هر شرایطی می تواند مواد استفاده کند .هدف ما نیز قانونمند سازی است نه آزاد سازی.

صفاتیان همچنین گفت:تحقیقات در کشور حاکی از آن است که ۱۷درصد افراد بالای ۱۵ سال کشور تمایل به مصرف مواد دارند از این ۱۷ درصد ۵درصد نیزمواد مصرف می کنند لذا برای ۱۲ درصدی که تمایل به مصرف دارند باید فکری کرد.

وی در عین حال تاکید کرد:این طرح فعلا طرح خامی است که باید مورد کار کارشناسی قرار گیرد و برای اجرا نیز نیاز به زمان دارد ممکن است اجرایش تا یک سال نیز طول بکشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.