اسپوتنیک:

قوانین مسدود‌ساز به حفاظت از شرکت‌های اروپایی کمکی نمی‌کند

کارشناس از دانشگاه ایندیانا گفت که قوانین مسدود‌ساز احتمالا نمی توانند جلوی زیان شرکت‌های اروپایی را بگیرند و این شرکت‌ها باید بین سود کار کردن با ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از فارس،  قوانین مسدود‌ساز، احتمالا در حفاظت از شرکت‌های اروپایی در برابر پیامدهای تحریم‌های آمریکا علیه ایران کارایی ندارد.

دکتر «جمشید.ک. چوکسی» رئیس اداره مطالعات مرکز اوراسیا در دانشگاه ایندیانا در این مورد به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: «فعال کردن و یا اصلاح اساس‌نامه ۱۹۹۶ به حفاظت شرکت‌های اروپایی، بانک‌ها و حتی شرکت‌ها کمک نمی‌کند که از پیامدهای مجازات خزانه‌داری آمریکا در امان باشند. یک شرکت اروپایی، بانک و یا دولت نباید به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با همتایان آمریکایی کار کند تا پاسخ آمریکا را به دنبال نداشته باشد.»

چوکسی همچنین معتقد است که حمایت‌هایی که سران اروپایی و مقامات دولتی می‌خواهند برای شرکت‌های اروپایی ایجاد کنند، نمی‌تواند خسارت ناشی از کار نکردن با آمریکا که بازار هدف برای این شرکت‌هاست را جبران کند. در نهایت شرکت‌های اروپایی باید بین کار کردن با طرف‌های ایرانی و آمریکایی، یکی را انتخاب کنند و کار کردن با شرکت‌های آمریکایی از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه‌تر است.

«نیکلاس بی»‌ رئیس گروه اروپایی ملل و آزادی در پارلمان اروپا هم با چوکسی هم‌ عقیده است و می‌گوید که اهمیت بازارهای آمریکا و ایران با هم قابل قیاس نیست. وی می‌گوید: «در شرایط بحرانی کنونی، "ژان کلود یونکر" رئیس‌کمیسیون اروپا و "دونالد تاسک" رئیس شورای اروپا فقط برای این در حال تعامل با هم هستند تا ضعف خود را مخفی کنند چرا که بروکسل نمی‌تواند بانک‌ها، شرکت‌های خودروسازی و تمامی شرکت‌ها که به بازارهای آمریکا وابستگی دارند را وادار کند تا با ایران رابطه تجاری شوند.»

«دیریو گودفریدی» نویسنده و رئیس پیشین موسسه «هایک» هم بر این باور است شرکت‌های اروپایی به دلیل اینکه سیاستمداران اروپایی می‌خواهند تا کوتاهی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه روابط فراآتلانتیک را جبران کنند، از منافع عملی چشم‌پوشی نخواهند کرد.

گودفریدی گفت: «با وجود آنچه آقای یونکر می‌گوید و تا حدودی هم تهدیدکننده است، شرکت‌های کوچک و بزرگ اروپایی روابط بازرگانی آمریکای شمالی خود را به خطر نمی‌اندارند تا سیاستمداران در بروکسل را خوشنود کند. در اروپا شکاف ایجاد شده است. ما ممکن است بزرگترین بازار باشیم اما اروپا در عرصه سیاسی آدم کوتوله است.»

وی افزود: «تحلیل من زمانی که ترامپ اعلام کرد که تحریم‌ها بار دیگر اعمال خواهد شد این بود که اروپایی‌ها تحمل خواهند کرد. راه دیگری پیش روی اروپایی‌ها نیست. آمریکا ستون فقرات اروپا در امور دفاعی سازمان ناتو است. آمریکا بازار نخست آلمان و سومین بازار فرانسه محسوب می‌شود. هیچ بانک اروپایی نمی‌تواند بدون دسترسی به منطقه دلار باقی بماند.»

«ژاک لروی» مشاور امور غرب آسیا هم بر این باور است که شرایط کنونی اهمیت بازار آمریکا را برای کشورهای اروپایی روشن می‌کند و دولت‌ها سعی خواهند کرد تا برخی معافیت‌ها را برای شرکت‌های خود ایجاد کنند.

اتحادیه اروپا روز (جمعه) روند اجرای قانون مسدودسازی را برای مقابله با تحریم‌های جدید امریکا علیه ایران، آغاز کرد.کمیسیون اروپا ضمن اعلام خبر آغاز به روز رسانی لیست تحریم‌های آمریکا علیه ایران در قانون مسدودسازی، گفت که این قانون از ۲ ماه دیگر وارد فاز اجرایی خواهد شد مگر آنکه پارلمان و دولت‌های اروپایی رسما آن را رد کنند.

ترامپ ۱۸ اردیبهشت ماه طی سخنرانی در کاخ سفید با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی، مخفی کردن ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای و دخالت در امور کشورهای منطقه، خروج آمریکا را از برجام اعلام کرد.

وی همچنین تاکید کرد تحریم‌های پیشین هسته‌ای و تحریم‌های سخت‌تر جدیدتر در بازه ۹۰ تا ۱۸۰ روزه علیه ایران باز خواهند گشت.

 

 

 

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.