روحانی

رئیس جمهور در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی:

قوه قضاییه باید دادگاه ویژه برای پرونده سقوط هواپیما تشکیل دهد/ در این ماجرا فقط یک فرد مقصر نبوده است

روحانی گفت: قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی‌رتبه برای پرونده سقوط هواپیما تشکیل دهد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان،حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح سه شنبه با حضور در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی ضمن تسلیت مجدد به مردم ایران برای غم از دست دادن سرداری شجاع و فداکار، عزیزانی در کرمان و غم سهمگین سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، اظهار کرد: پرونده هواپیمای اوکراینی، یک پرونده عادی و معمولی نیست و قوه قضاییه برای رسیدگی به موضوع، دادگاهی ویژه با قاضی عالیرتبه تشکیل دهد.

رئیس جمهور تاکید کرد: مسئولان مرتبط در پرونده این هواپیما، باید همه پروسه را از صبح چهارشنبه تا جلسه شورای عالی امنیت ملی برای مردم توضیح دهند.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه «از لحظه‌ای که احتمال دادم سقوط هواپیمای اوکراینی طبیعی و عادی نباشد، تلاش فراوانی کردم دوره بررسی و تحقیق کوتاه شود تا دقیقا بدانیم این هواپیما چگونه سقوط کرده است»، گفت: از طرف نیرو‌های مسلح که تنها مسیر ما برای یافتن حقیقت در این بخش بود، همکاری‌های خوبی انجام گرفت و بلافاصله بعد از آنکه برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته، در همان لحظه به مسئولان امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.

رئیس جمهور تصریح کرد: این حادثه، حادثه بسیار تلخی بود و تحمل آن برای مردم بسیار سنگین است چرا که حتی اگر این هواپیما به خاطر نقص فنی هم سقوط کرده بود، باز هم بسیار غم بار بود، اما بعد از اینکه مشخص شد خطا و اشتباه انسانی منجر به این فاجعه شده، غم مردم را چندین برابر کرد.

حجت‌الاسلام روحانی با ابراز تسلیت به همه خانواده‌های عزیز جانباختگان در ایران و در سایر کشور‌ها گفت: همان‌طور که با رهبران و مسئولان آن کشور‌ها هم تلفنی صحبت کردم، اولا قول می‌دهم دولت با همه توان و امکانات خود، پیگیر این مساله باشد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه «این مساله، مساله بسیار مهمی است»، افزود: قوه قضاییه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی رتبه و ده‌ها کارشناس تشکیل دهد. این یک پرونده عادی و معمولی نیست و تمام دنیا به این دادگاه ما نگاه خواهند کرد.

او افزود: همچنین به همه اعضای دولت توصیه می‌کنم در کنار این خانواده‌های عزیز برای رفع مشکلات آنان باشند و از مردم عزیز ایران می‌خواهم در کنار این عزیزان همدردی ارزشمندی را چه در تهران چه در شهرستان‌ها داشته باشند. البته حدود ۱۰۰ نفر از عزیزان جانباخته از تهران و بقیه از شهرستان‌ها بودند. وزیر راه، مسئولان دولتی، استاندار‌ها و همه در کنار این خانواده‌ها قرار بگیرند.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه "من به عنوان یک پدر احساس می‌کنم که غم از دست دادن یک جوان نخبه تحصیلکرده سطح بالا که سرمایه برای کشور و برای ملت و مردم ما بوده، تا چه حد سخت و مشکل است"، گفت: اینکه نیرو‌های مسلح ما با صراحت لهجه خطای خود را اعلام و از مردم عذرخواهی کردند گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و همه گام‌های بعدی باید برداشته شود.

رئیس جمهور افزود: من به دلیل کم و بیش آشنایی که با مساله پدافند هوایی دارم عرض می‌کنم در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد. نه اینکه تنها یک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده، دیگرانی هم هستند و می‌خواهم این مساله با صداقت برای مردم بیان شود.

حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: مردم ما این را می‌دانند که این حادثه از روی اشتباه و سهو صورت گرفته، اما چه کسانی دخیل بودند و چه شرایطی پیش آمد که این سهو انجام گرفت؟ این درست است که در این ایام ریشه همه غم‌ها به آمریکا برمی گردد. آمریکا بود که جو را ملتهب و شرایط را غیرعادی کرد، تهدید نمود و عزیز ما را از ما گرفت؛ این‌ها همه درست است، اما دلیل بر آن نمی‌شود که ما در این حادثه به تمام ریشه‌های مساله نپردازیم.

رئیس جمهور گفت: سوال دیگری که برای مردم مطرح است این است که آیا از زمان روشن شدن این حادثه تا اعلام، زمان طولانی بود، یعنی یک یا دو روز طول کشید یا فقط چند ساعت بوده است؟ این را هم از مسئولان می‌خواهم تمام پروسه را از صبح چهارشنبه که حادثه پیش آمد تا جمعه شب که به جلسه اضطراری شورایعالی امنیت ملی رسید، برای مردم توضیح دهند.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه «مردم ما در این غم همه سهیم و شریک هستند، اما می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان آنها طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی به درستی رفتار کردند یا خیر؟»، افزود: من به عنوان نماینده ملت ایران و رئیس جمهور این مساله را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه‌ای برسیم به مردم خبر خواهیم داد.

رئیس جمهور تصریح کرد: حادثه، حادثه کوچکی نیست بلکه مساله امنیت فضای ایران است. تنها بحث ۱۷۶ نفر نیست، بی تردید آنها که از دست ما رفتند برای ما خیلی عزیز بودند، اما امنیت فضای ایران برای ملت ما و دنیا بسیار اهمیت دارد.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: برای مردم ما بسیار مهم است که هر آنکس در هر حد، در این حادثه مقصر یا قاصر بوده، معرفی شود. هر کسی که باید مجازات شود، به مجازات برسد. دولت خود را در قبال مردم عزیز و اتباع کشور‌های دیگر که در این حادثه جان باختند مسئول می‌داند و به همه وظایف حقوقی و قانونی خود عمل خواهد کرد.

رئیس جمهور افزود:، اما به اعتقاد من، از همه این‌ها مهم‌تر این است که مردم باید مطمئن شوند این حادثه تکرار نمی‌شود. مهم‌ترین مساله برای مردم ما، افکار عمومی جهان، هوانوردی و امنیت آسمان ایران این است که این حادثه غیرقابل تکرار باشد و این به بازنگری در آیین نامه ها، شیوه نامه ها، دستورالعمل‌ها و مقررات نیاز دارد.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: همه ما مسئولیت داریم که یک بار دیگر تمام این مقررات را بازنگری کنیم تا دریابیم چرا و به چه دلیل، کدام ضعف و در کدام مقررات بوده و در اجرا کجا ضعف بوده که این حادثه بسیار غم انگیز در کشور ما اتفاق افتاده است؛ حادثه‌ای که فکر می‌کنم در تاریخ کشور ما بی نظیر بوده و هیچ وقت نبوده که یک مسئول و افسر پدافندی در کشور ما نسبت به هواپیمای مسافربری آن هم در پایتخت و مرکز کشور و کنار فرودگاه بین المللی، چنین خطایی را مرتکب شده باشد.

رئیس جمهور اظهار کرد: بنابراین ضمن همدردی با همه خانواده‌های عزیزی که این مصیبت بزرگ به آنها رسیده، اعلام می‌کنم این راه و مسیر را تا کشف همه جوانب امر، تا مجازات آنهایی که دخیل بودند و در نهایت اطمینان بخشی به مردم که چنین حادثه‌ای تکرار نخواهد شد، ادامه خواهیم داد.

حجت‌الاسلام روحانی در بخش دیگر سخنان خود گفت: دنیای کشاورزی دورانی توام با رنج، سختی و زحمت است. زمستان سرد است؛ اما پشت سرش بهار خواهد آمد و محصول به دست خواهد آمد. یکی از نمونه‌های «عُسر و یُسر» در دنیای کشاورزی است. کشاورز زمین را آماده می‌کند، شخم می‌زند، بذر را می‌پاشد و مراقبت می‌کند تا محصول به دست بیاید.

رئیس‌جمهور گفت: دنیای کشاورزی دنیای زیبایی است. نه تنها بخش زراعت زیبا است، بلکه بخش‌های باغبانی، دامپروری و آبزی پروری نیز دنیای زیبایی است. محصول، گیاه، گل و نهال با کشاورز رابطه عاطفی دارد. همه چیز بحث پول نیست و آنهایی که کشاورز هستند این سخن من را تصدیق می‌کنند. کشاورز فقط به دنبال دروی محصول و فروش آن نیست بلکه با محصول خود زندگی می‌کند.

او تأکید کرد: کشاورز با محصول همراه است و دنیای لذت بخشی دارد و من چند سالی در دوران نوجوانی تجربه این دوران را داشته‌ام و می‌دانم چقدر کشاورزی در تمامی بخش‌های آن لذت بخش است. در شرایط بسیار سختی که کشور دچار آن شده، بدخواهان ما می‌خواهند به ملت ما فشار بیاورند و می‌خواهند مردم را به تنگ بیاورند، کشاورزان ما سهم بزرگی در رفاه مردم داشته اند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: اینکه بدون مشکل در نانوایی نان می‌خریم، در سبزی فروشی محصولاتی مانند سبزی، میوه، برنج، حبوبات، روغن و لبنیات را تهیه می‌کنیم نشان می‌دهد که در بازار وفور نعمت به رغم گرانی قیمت و فشار به مرم وجود دارد. این اتفاق به خاطر دسترنج کشاورزان عزیز ماست. این شما هستید که این رفاه را برای مردم به وجود آوردید.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: اینکه روزی ما ناچار بودیم میلیون‌ها تن گندم وارد می‌کردیم و سالهاست به خودکفایی رسیده ایم و سال آینده در خودکفایی باقی خواهیم بود که البته امسال مشکلاتی در این زمینه داشتیم که از آن عبور می‌کنیم. در مورد برنج، شکر یا روغن که کمی عقب هستیم، حرکات خوبی انجام گرفته که در سایه زحمات، تلاش، فعالیت و ایثار شماست.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مدیریت کشاورزی در این بخش سهم بسزایی داشته و جا دارد از زحمات آقای حجتی و کشاورز که سرپرستی این نهاد را بر عهده دارد و همه مدیران و بخش‌های دیگر سپاسگزاری کنم.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: ما در دولت یازدهم و دوازدهم، تلاش نمی‌کردیم که نیاز روز مردم را تأمین کنیم و به سمت خود اتکایی حرکت کنیم، ما کار بزرگ‌تری را شروع کردیم، زمین را آباد و تجهیز کردیم.

رئیس جمهور بیان کرد: اینکه شما می‌بینید امروز در استان خوزستان ۹۶۰ هزار تن شلتوک و بیش از ۵۰۰ هزار تن برنج سفید به دست آمده، در کنار رحمت خداوند، دولت یازدهم و دوازدهم تصمیم گرفت ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی را در خوزستان و ایلام آماده کند و کانال کشی و زه‌کشی آنها را انجام دهد که تا امروز  بیش از ۳۰۰ هزار هکتار از این طرح را انجام داده است.

او گفت: ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای این کار هزینه کردیم که فقط برنج آن، ۵ هزار میلیارد تومان ارزش داشت.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به فعالیت‌هایی که در زمینه‌های آبی انجام شده است، تصریح کرد: کاری که برای آب انجام گرفته است این است که تا امروز در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، ۳۷ سد را احداث کردیم و زمین‌های زیادی را تجهیز و کانال کشی‌های زیادی را انجام دادیم؛ تحقیقاتی که انجام گرفته است در زمینه کشاورزی و آبزیان صورت گرفته تنها بخشی از فعالیت‌های ماست.

او گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم در بخش کشاورزی  ۲۸ میلیون تن محصول اضافه شده است، یعنی ۹۷ میلیون تن محصولات داشتیم و الان آن را به ۱۲۵ میلیون تن رساندیم؛ یعنی به طور متوسط سالانه ۵ هزارتن اضافه شده است که کار بزرگی در کشور انجام گرفته است؛ کاری که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام دادیم، مخصوص دولت این دوره‌ها نیست و ده‌ها دوره اثر آن می‌ماند.

رئیس جمهور ادامه داد: در این زمینه ما از همان ماه‌های اولیه که در دولت یازدهم در وزارت کشاورزی با آقای حجتی صحبت کردیم، برنامه ۵-۶ ساله‌ای برنامه ریزی کردیم که در چه محصولاتی به خودکفایی خواهیم رسید و در چه محصولاتی قدم‌های خوبی بر خواهیم داشت.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: در زمینه گندم قدم بسیار خوبی برداشتیم که این قدم در دولت دوازدهم هم ادامه داشته و دارد؛ در برنج، شکر، چغندر قند و دانه‌های روغنی قدم‌های خوبی برداشتیم؛ در محصولات گلخانه‌ای و تجهیز گلخانه، کار بسیار بزرگی انجام شده است؛ کل گلخانه ما تا اول دولت یازدهم ۸ هزار و ۸۰۰ بوده که امروز تقریبا به دو برابر یعنی ۱۷ هزار و ۴۰۰ رسیده است؛ محصول ما از ۱ میلیون و ۶ دهم به ۲ میلیون و ۴ دهم تبدیل شده است و تقریبا محصولات گلخانه‌ای ما دو برابر شده است.

او اظهار کرد: در بحث پرورش ماهی در دریا هم قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده است.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به بحث زراعت چوب در کشور گفت: یکی دیگر از اقداماتی که می‌تواند بسیار موثر باشد، بحث زراعت چوب بود که می‌تواند بسیار مفید باشد که هم برای صنایع کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم برای کاغذ استفاده می‌شود و برای ما هم خیلی مهم است، چون درآمد خوبی دارد و حرکت خوبی در این زمینه آغاز شده است و باید ادامه پیدا کند، چون استعداد خوبی برای این بخش در کشور وجود دارد و باید توسعه یابد.

او تصریح کرد: مردم فکر می‌کنند در کشاورزی آب خیلی مهم است، ولی این‌طور نیست و خاک از اهمیت بیشتری برخوردار است. آب وقتی در بخش کشاورزی مهم و مفید واقع می‌شود که خاک لازم وجود داشته باشد؛ این مهم است که خاک کشور را حفظ کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت نقش علم و دانش در کشاورزی گفت: دوران کشاورزی صنعتی تمام شده است. امروز با جمعیتی که کشور ما دارد باید خود را آماده کنیم و باید از خاک محدود کشور خود به درستی استفاده کنیم؛ آب هم از اهمیت بالایی برخوردار است و کار‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است، اما علم و تکنولوژی بحث دیگری است.

او افزود: یکی دیگر از کار‌هایی که باید در این زمینه انجام شود، جلوگیری از افزایش ضایعات آب است و اگر جلوی آن را بگیریم حجم زیادی از آب به دست می‌آوریم.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: نکته دیگر بحث شرکت‌های دانش بنیان و علم و دانش است؛ با علم و دانش است که شما می‌توانید حجم‌های مختلف از یک زمین کشاورزی، محصول به دست بیاوریم و محصولات مختلف را به چرخه اضافه کنیم.

رئیس جمهور بیان کرد: نزدیک به ۴۰۰ هزار دانش آموخته و دانشجو در مقابل ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار فعال بخش کشاورزی داریم که باید همه را در کنار هم قرار دهیم و با مدیریت آنها، ملاحظات فرهنگی برای حفظ آنها و جلوگیری از ضایعات و استفاده از علم و دانش، ما را به نقطه خودکفایی و استقلال و امنیت قضایی کامل برساند.

رئیس جمهور در این مراسم با اهدای لوح سپاس از ۱۵ کشاورز و واحد نمونه کشاورزی فعال در حوزه‌های زراعت، باغبانی، ترویج آموزش دام، طیور، شیلات، بازرگانی و تشکل‌های کشاورزی تجلیل کرد.

 

 

انتهای پیام/ر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.