لاریجانی: مجلس دهم ۶۲ درصد آراء مردم را داشت/ ۸۰ درصد مجلس فعلی سابقه اجرایی دارد/ بعد از پایان دوره نمایندگی برای تدریس به دانشگاه می‌روم

رئیس مجلس با بیان اینکه مجلس دهم ۶۲ درصد آراء مردم را داشت، گفت: ما پس از انقلاب فقط یک مجلس را داشتیم که پشتوانه رأی آن از این دوره مجلس بیشتر بود.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از تسنیم،گفت‌وگوی تلویزیونی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت پایان کار دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما آغاز شد.

براساس این گزارش، قرار است رئیس مجلس  درباره اقدامات این دوره از مجلس و مسائل مرتبط با نظام قانونگذاری و نظارت کشور  در حوزه‌های گوناگون داخلی و خارجی  صحبت کند.

لاریجانی که در ادوار هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی ریاست قوه‌مقننه را به عهده داشته است، در این گفت‌وگو به سوالات مرتبط با  فعالیت ۱۲ ساله قوه مقننه پاسخ خواهند داد.

گفتنی است روز چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت) دوره دهم مجلس شورای اسلامی به کار خود پایان داده و یک هفته بعد در ۷ خردادماه، مجلس یازدهم رسما آغاز به کار خواهد کرد.

براساس این گزارش، رئیس مجلس در این گفت‌وگو به همزمانی مسئله گام دوم انقلاب با مجلس دهم اشاره کرد و گفت: یکی از نکات مهم این است که مجلس پایگاه اصلی مردمسالاری و دموکراسی است.

وی افزود: هرچه پشتوانه مردمی مجلس قوی‌تر باشد، مجلس نماینده واقعی مردم است.

رئیس مجلس اضافه کرد: ۸۰ درصد مجلس فعلی سابقه اجرایی دارد، ۴ نفر سابقه وزارت، ۴ نفر سابقه استانداری، تعداد زیادی سابقه فرمانداری و شهرداری داشتند، در این دوره مجلس، ۱۶۷ نفر دکترا و فوق دکترا داشتند که حاکی از کارآمدی این مجلس داشت.

لاریجانی با بیان اینکه مجلس دهم ۶۲ درصد آراء مردم را داشت، اظهارداشت: ما پس از انقلاب فقط یک مجلس را داشتیم که پشتوانه رآی آن از این دوره مجلس بیشتر بود.

وی تصریح کرد: باید به ترکیب مجلس نگاه کنیم، مجلسی که ۲۹۰ نماینده دارد، ۱۳۰ ایثارگر و ۱۶ فرزند شهید دارد که حاکی از پیوند قوی این مجلس با انقلاب است.

نماینده مردم قم در مجلس دهم با اعلام اینکه در این مجلس قانون بازنشستگی و منع به کارگیری آنها  را اصلاح کردیم، اضافه کرد: با اصلاح این قانون دستگاه‌های اجرایی مجبور شدند که از جوانان استفاده کنند.

رئیس مجلس با بیان اینکه به شرکت های دانش بنیان در این مجلس توجه ویژه ای شد و بودجه ای خاص به انها تخصیص داده شد، عنوان کرد: با تصویب قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخلی به دنبال آن بودیم که موانع کسب و کار را حل و فصل کنیم چرا که معمولاً در کشور ما برای سرمایه‌گذاری موانع زیادی وجود دارد و افراد باید کفش آهنی پا کنند.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه در مجلس دهم قانون مربوط به توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری را تصویب کردیم، اظهار داشت: در روستاها امکانی برای حضور جوانان برای فعالیت وجود ندارد و زمانی که جمعیت روستا زیاد می‌شود باید امکانات زیادی برای آنان فراهم کرد که ما در این قانون از صندوق توسعه ملی منابعی را در نظر گرفتیم تا این افراد در روستاها بتوانند سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعتی، تولیدی و کشاورزی داشته باشند.

لاریجانی با بیان اینکه در مجلس دهم  قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد را تصویب کردیم که قانون مهمی بود، ادامه داد: درباره پسماندها که مشکلاتی ایجاد کرده است قانونی را تصویب کردیم.

وی با اشاره به اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی دیگر از قوانین بسیار خوب مجلس دهم بود، گفت: در حال حاضر و بیماری کرونا که خریدهای رو در رو کاهش یافته است، تأثیر تصویب قانون صندوق مکانیزه فروش مشخص شد که بخشی از مشکلات مردم مرتفع شد.

نماینده مردم قم در مجلس دهم تصریح کرد: ما قانون بخشودگی جرایم را به تصویب رساندیم که اهمیت زیادی دارد چرا که بسیاری از افراد جرایم خرد دارند و با اینکه شورای نگهبان چندین بار آن را رد کرد اما اصرار کردیم و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و در نهایت به تصویب رسید.

لاریجانی همچنین در پاسخ به این سوال مجری که بعد از ریاست ۱۲ ساله مجلس در کجا ادامه فعالیت خواهید کرد؟، گفت: خانه اصلی ما دانشگاه است، من از این دوره مجلس خیلی درس آموختم، تلاش کردیم برخی از مشکلات مردم را حل کنیم، به دانشگاه میروم و تدریس می‌کنم، خانه اصلی من دانشگاه است، وظیفه‌مان را برای انقلاب ایفا می‌کنیم.

وی همچنین درباره ماجرای پوشیدن لباس یک دست سپاه در صحن پارلمان از سوی تمامی نمایندگان مجلس و در پاسخ به این سوال که این تعداد لباس سپاه را چگونه تهیه کردید؟، اظهارداشت: بنده در آن زمان برای حضور در کنفرانسی در قطر بود، هنگام سوار شدن به هواپیما آقای جعفری مسئول دفتر بنده، به من گفت که آمریکا در تصمیم احمقانه‌ای سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده، این برای من خیلی عجیب بود، چون سپاه یک بخش نظامی ماست، در هواپیما که در فاصله دو ساعته بحث کردیم، به ذهن بنده رسید که بهترین راه این است که به آمریکایی‌ها بگوییم که اگر شما سپاه را تروریستی می‌دانید، ما همه سپاهی هستیم.

رئیس مجلس تصریح کرد: ساعت ۱۱ شب گفتم که با سپاه تماس بگیرند که ۳۰۰ دست لباس سپاه به مجلس بفرستند، آنها هم انجام دادند، همه نمایندگان هم بدون اینکه یک نفر اعتراضی داشته باشد، بدون هماهنگی قبلی لباس سپاه را پوشیدند و این پیام را به آمریکایی‌ها دادند که اگر شما به سپاه یا هر نهاد نظامی دیگر توهینی بکنید، ما همه پشت سر آن هستیم.

رئیس قوه مقننه با تاکید براینکه  مجلس دهم در شرایطی کار را انجام داد که از یک طرف تلاشش بر اجرای گام دوم بود و از یک طرف مشکلات پیش آمده از تحریم‌ها را پیش‌رو داشت که باید هر دو را مدنظر قرار می‌داد، اضافه کرد: نمایندگان در مجلس دهم قوانینی همچون حمایت از تولید جلوی واردات بی‌رویه، تاسیس و اداره مدارس غیردولتی و  قانون بخشودگی وام‌ها و جرایم آنها بود که  میلیون‌ها نفر وام‌های خرد گرفته که نتوانسته بودند به موقع آن را پرداخت کنند چون جرایم سنگینی هم داشتند. مجلس برای رفع این مشکل قانونی تصویب کرد که با اصرار به مجمع رفت و در نهایت تصویب شد. با این قانون جرایم بخشیده شده و وام‌گیرندگان نفسی گرفته تا بتوانند وام‌هایشان را پس دهند.

لاریجانی با اعلام اینکه  قوانینی همچون حمایت از  هنرمندان، استادکاران و صنایع دستی،  قانون اصلاح چک در مجلس دهم تصویب شد، اظهار داشت: پیش از آن افراد زیادی به خاطر صدور چک به زندان می‌رفتند که با این قانون از این اتفاق جلوگیری شد.

وی با بالین اینکه درباره موضوع موسسات مالی و اعتباری که گرفتاری‌هایی برای چندین میلیون نفر ایجاد کرده بود، چندین جلسه علنی و غیرعلنی برگزار کردیم، گفت: موسسات مالی و اعتباری که بی‌حساب و کتاب تاسیس شده بودند که توانستیم مشکل مردم را رفع کنیم.

نماینده قم در مجلس دهم با بیان اینکه برای رفع مشکل مسکن نیز  جلساتی با وزیر راه داشتیم، ادامه داد:خروجی این جلسات این بود که در نهایت مقرر شد در شهرهای کوچک اراضی به افراد واجد شرایط داده شده و در شهرهای بزرگ این افراد وام بدهند.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سوالی درباره عملکرد مجلس در حوزه نظارت گفت: برای بررسی این موضوع باید کارنامه مجلس و مقایسه آن با ادوار دیگر مورد بررسی قرار گیرد. مقام معظم رهبری درباره نظارت تاکید داشتند که نظارت و همکاری صمیمانه دو بخش تفکیک‌ناپذیر هستند. یعنی نظارت به معنای جدال با قوای دیگر نیست بلکه هدف از آن حل مشکل است.

لاریجانی در همین زمینه افزود:گاهی برخی فکر می‌کنند نظارت بدان معناست که مجلس مرتب یقیه دولت و قوه قضاییه را بگیرد. حال اینکه مقام معظم رهبری بیان کردند که نظارت به معنای دخالت در کار سایر قوا نیست و باید تنگناها در نظر گرفته شود کمااینکه ما در چهار سال کاری خود موضوع تحریم‌ها را داشتیم که با شیوع کرونا وضعیت بیشتر مشخص شد؛ ویروسی که همه دنیا را بهم ریخت. مقام معظم رهبری فرمودند که باید به قوه مجریه کمک کرد. ما هم تلاش کردیم در موضوع نظارت به تنگناها توجه کنیم و همکاری و تعامل داشته تا کار مردم حل شود و دعوا راه نیفتد.

وی درباره شفافیت آرا و دلیل تصویب نشدن طرح مربوط به آن در مجلس افزود:به نظرم موضوع شفافیت آرا حتی در رادیو و تلویزیون هم به خوبی باز نشده است. مذاکرات مجلس به صورت مستقیم از رادیو پخش شده و درهای کمیسیون‌ها به روی خبرنگاران باز است. تنها آرایی که نمایندگان می‌دهند طبق آیین‌نامه معلوم نیست. پس قبل از هر چیزی باید این میزان شفافیت را با عملکرد سایر دستگاه‌ها مقایسه کرد. مثلا آیا مذاکرات مجمع تشخیص یا شورای نگهبان پخش می‌شود یا اینکه در شورای قوه قضاییه یا همین جلسات صداوسیما مردم اطلاعی از صحبت‌های مطرح شده دارند؟ همه ما جزء یک حکومت هستیم. نمی‌توان گفت که یک بخش مردمی نیست و سایر دستگاه‌ها مردمی هستند. پس برای پرداختن به این موضوع باید اول همسنگ جلو برویم یعنی هر وقت همه دستگاه‌ها مثل مجلس مذاکراتشان پخش شد آن وقت گام بعدی را برداریم. در حکومت نمی‌توان یک بام و دو هوا بود.

رئیس مجلس افزود: حال اینکه چرا برخی از نمایندگان با شفافیت آرا مخالف هستند دلیل آن است که برخی از نمایندگان از شهرهای کوچک می‌آیند. در برخی از شهرها بخش‌های قدرتمندی هستند که وقتی نماینده می‌خواهد رای دهد اگر بنا بر معلوم شدن رای او باشد ممکن است به او فشار آورده و خدای نکرده باعث لغزش نماینده شود. این فشارها وجود دارد پس باید جلوی هر عملی که باعث می‌شود بر رای نماینده اثر گذارد را گرفت. راهکار آن است که انتخابات از سطح خرد فراتر رود که این با حزبی شدن انتخابات میسر می‌شود. اگر پشتوانه مردم حزب باشد حزب است که نظرش را درباره لایحه و طرح اعلام می‌کند و مسئولیت را قبول می‌کند.

این خبر تکمیل می‌شود…

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.