لایحه بودجه ۹۸ تقدیم مجلس شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: لایحه بودجه ۹۸ در ۶ جلد به همراه سه جلد گزارش عملکرد دولت در خصوص اجرای برنامه ششم توسعه، امروز به مجلس تقدیم شد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل ازخبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری با اصحاب رسانه در تشریح بودجه‌ریزی سال ۹۸ اظهار کرد: طبق اعلام صندوق بین المللی پول، در سال‌های اخیر شفافیت بودجه ریزی در ایران تحسین برانگیز است.

وی گفت: به دقت تلاش کرده‌ایم که بودجه سال ۹۸ شفاف و صریح ارائه شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تأکید بر اینکه ادعا نداریم که پول فراوانی داریم، افزود: همه دستگاه‌ها معتقدند پولی که به آنها اختصاص داده شده، کم است و هیچ دستگاهی در این باره راضی نیست.

نوبخت گفت: لایحه بودجه ۹۸ در ۶ جلد به همراه سه جلد گزارش عملکرد دولت در خصوص اجرای برنامه ششم توسعه، امروز به مجلس تقدیم شد.

وی افزود: دو جلد اهداف مبانی اقتصادی و اجتماعی همه دستگاه‌ها را تحت عنوان سند بنیادین لایحه بودجه ۹۸ به مجلس ارائه کرده‌ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، تصریح کرد: برای اینکه نمایندگان مطمئن شوند که بودجه مبتنی بر عملکرد است، در یک جلد مبانی قیمت تمام شده دستگاه‌ها را به مجلس ارسال کردیم.

وی افزود: از ۱۵ تیرماه تمام تلاش خود را به کار بردیم تا بودجه سال ۹۸ رأس روز ۱۵ آذر به ساختمان مجلس برود.

نوبخت تأکید کرد: ادعا نداریم که بودجه خوبی را تنظیم کرده‌ایم، اما می‌دانیم که بهترین گزینه‌ها را آورده‌ایم.
۴۲هزارمیلیارد تومان؛ بودجه یارانه نقدی

وی در خصوص بودجه یارانه نقدی برای سال آینده گفت: در لایحه پیشنهادی دولت، بودجه یارانه نقدی برای سال آینده ۴۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزود: در قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور، بودجه یارانه نقدی ۴۴ هزار میلیارد تومان است.

نوبخت با اشاره به منابع درآمدی بودجه گفت: عمده درآمد بودجه در سال ۹۸ از مالیات و حقوق گمرکی لحاظ می‌شود که البته ما برای افزایش درآمد‌ها به دو روش متصل می‌شویم، اولین روش فروش دارایی‌های دولت و یا واگذاری آنهاست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه منظور از واگذاری دارایی‌های مالی فروش اوراق و سهام شرکت‌هاست، افزود: در روش دوم سرمایه‌های دولت را واگذار خواهیم کرد، این سرمایه‌ها عبارتند از نفت و گاز که البته اینها  کافی نیست، پس در نتیجه در بخش‌های دیگر به واگذاری دارایی‌های مالی خواهیم پرداخت.

نوبخت تصریح کرد: ما باید مصارف خود را مشخص کنیم، مصارف ما در سه سر فصل طبقه‌بندی می‌شود یکی از این سرفصل‌ها با عنوان هزینه ثبت می‌شود که البته این عنوان تحت تأکید صندوق بین‌المللی پول برای تمام کشور‌ها بیان شده است.

وی افزود: این هزینه‌ها مصارف ما در امور جاری هستند. مصرف دیگری که به آن خواهیم پرداخت مصارف تملک دارایی‌هاست. فروش نفت برای کشور دارایی‌هایی را ایجاد می‌کند که ما از این فروش به مصارف و برنامه‌های دیگر از جمله تسهیل در روند آب رسانی، نوسازی برق خواهیم پرداخت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در مرحله‌ بعد به فروش اوراق نزدیک می‌شویم برای اینکه بتوانیم پروژه‌های عمرانی خود را تکمیل کنیم به فروش اوراق نیاز داریم. لازم به ذکر است که امسال در بودجه ۹۸ پرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان سررسید اوراق را لحاظ کرده‌ایم که بسیاری از منتقدان از این روند ناراضی هستند.

نوبخت تأکید کرد: اگر به فروش اوراق نپردازیم، قطعا در سال‌های آینده برای تکمیل پروژه‌هایمان ضرر خواهیم کرد، برای مثال امسال دو طرح مهم از جمله پروژه راه‌آهن ارومیه که آذربایجان غربی را به خط ریلی سراسری متصل کرده است و دیگر پروژه اتصال خط راه‌آهن رشت به تهران به این ترتیب تکمیل شدند.

وی افزود: اگر این کار را نمی‌کردیم یکباره با هزینه‌های هنگفتی در بخش‌های مختلف طرح‌های عمرانی مواجه می‌شدیم، لازم به ذکر است که بگوییم در سال ۹۸ مبلغ ۳۸ هزار میلیارد تومان اوراق سر رسید داشتیم که ۳۲ هزار میلیارد تومان آن را پرداخت خواهیم کرد و تنها مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان باقی خواهد ماند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: این اجازه به خزانه‌داری کشور داده شده است، که برای پرداخت هزینه اوراق سر رسید بدون تخصیص بودجه اقدام کند، می‌دانیم که حتی یک ریال هم بدون تخصیص از خزانه کشور به هیچ ارگان ملی پرداخت نمی‌شود، اما ما در قانون این اجازه را به سازمان برنامه و بودجه داده‌ایم تا برای پرداخت اوراق سررسید این کار را انجام دهد. برای مثال در پرداخت حقوق‌ها حتی یک روز هم تعلل نمی‌کنیم و به کارمندمان نمی‌گوییم که درآمد نداریم، بلکه هر میزان حقوق کارمند را به موقع پرداخت می‌کنیم.

نوبخت گفت: با اطمینان عرض می‌کنم بودجه سال ۹۸ دارای ویژگی‌های منحصر به فردی خواهد بود.
حمایت از معیشت عمومی، سلامت و عدالت اجتماعی بارز‌ترین ویژگی بودجه ۹۸

در ادامه سید حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در مورد ویژگی‌های منحصر به فرد بودجه سال آینده، بیان کرد: امسال در شرایط خاصی هستیم و تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر کشور محدودیت‌هایی در منابع خواهد گذاشت، همچنین در فضایی که نوساناتی در بازار داشتیم بودجه‌ریزی بسیار سخت و پیچیده بوده است.

وی ادامه داد: حمایت از معیشت عمومی، سلامت و عدالت اجتماعی از بارزترین ویژگی‌های بودجه ۹۸ بوده است.

پورمحمدی با بیان اینکه در شرایط تحریمی تولید ملی باید جنب‌وجوش ویژه‌ای داشته باشد، گفت: در بودجه‌ریزی سال آینده طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که مواد اولیه و منابع در اختیار واحد‌های تولیدی قرار بگیرد، همچنین در زمینه اشتغال‌زایی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جایگاه ویژه‌ای را در نظر گرفته‌ایم.

وی توجه به محیط زیست، فرهنگ و علم و دانش را از دیگر موارد در نظر گرفته شده در بودجه سال آینده معرفی کرد و افزود: با فرض اینکه تحریم‌ها در سال آینده شرایط سختی را برای کشور به وجود آوردند، طبیعتا بودجه باید پایداری کشور را در برابر تحریم‌ها تقویت کند، از این‌رو انضباط و شفافیت بودجه‌ای در این شرایط بسیار حائز اهمیت است.

 معاون سازمان برنامه و بودجه کشور بیان کرد: اگرچه در سال ۹۷ گام مهمی در شفافیت بودجه برداشتیم، اما در بودجه‌ریزی سال آینده زوایای جدیدی از شفافیت بودجه‌ای از قبیل یارانه‌های مستقیم و غیر مستقیم لحاظ شده است.
۱۴ میلیارد با نرخ ارز ۴۲۰۰ برای کالا‌های اساسی اختصاص یافت

پورمحمدی در تشریح حمایت‌های در نظر گرفته شده از معیشت عمومی گفت: دولت بزرگترین بازیگر بازار ارز است از این‌رو وقتی جهت‌گیری و قیمت ارز را تعیین می‌کند باقی بازیگران از آن تأثیر می‌پذیرند. در بودجه سال آینده در جهت حمایت از معیشت مردم و برای اینکه آثار تورمی و تحریمی در سفره مردم وجود نداشته باشد دولت ۱۴ میلیارد تومان با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالا‌های اساسی در نظر گرفته است.
از ثبات در حق یارانه‌ها تا اختصاص ۷ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر مطلق

وی با بیان اینکه یارانه‌ها همانند امسال ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کماکان باقی خواهد ماند از افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان لشکری و کشوری در سال ۹۸ خبر داد و گفت: برای همسان سازی حقوق قشری که از حداقل دستمزد برخوردارند، ۲ هزار میلیارد تومان لحاظ کرده‌ایم.

پورمحمدی ادامه داد: ۷ هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر مطلق و حمایت از اقشار ضعیف در نظر گرفته شده است همچنین برای سلامت مردم به غیر از منابع اختصاصی که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است، ۳۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌ایم.

 معاون سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: برای توسعه و توازن منطقه‌ای در راستای عدالت اجتماعی ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه لحاظ شده است.
اعتبار خرید گندم از ۵ به ۸ هزار میلیارد تومان رسید

وی در تشریح بودجه لحاظ شده در حمایت از کشاورزی و امنیت غذایی گفت: نهاده‌های کشاورزی در قالب یارانه‌ها رشد ۲۰ درصدی داشته‌اند، همچنین برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی، ویژه گندم رقم ۵ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده در سال ۹۷، در بودجه سال آینده به ۸ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.
۳۰۰ هزار واحد مسکونی مشمول بازآفرینی شهری قرار می‌گیرند

پورمحمدی در تشریح حمایت از تولید و اشتغال در بودجه ۹۸ گفت: حدود یک تا دو ماه گذشته طرح مسکن فرسوده و بازآفرینی شهری آغاز شده است که در راستای این مهم امسال ۱۰۰ هزار واحد مسکونی مشمول این طرح قرار خواهند گرفت. از اینرو در سال آینده طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده طرح مذکور با افزایش سه برابری در ۳۰۰ هزار واحد مسکونی اجرا خواهد شد که بخشی از منابع آن در قالب تسهیلات بانکی و یارانه تسهیلات دیده شده است.

 معاون سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: در بخش حمایت از تولید و اشتغال در حوزه کشاورزی نیز طرح‌های وسیعی به ویژه برای الگو‌های کشتی، تولید پروتئین و محصولات باغی و زراعی در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: برای جوانان جویای کار نیز از طریق طرح کارورزی مشوق‌های بیمه‌ای و حمایت دستمزدی لحاظ شده است. همچنین برای مشاغل خانگی؛ منابع بانکی و بانکداری پیوندی تعریف شده است.

پورمحمدی از بهبود زیرساخت‌ها و افزایش اشتغال در بخش گردشگری و صنایع دستی در بودجه سال ۹۸ خبر داد و گفت: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه آنها در بودجه سال آینده لحاظ شده است.
ورود مینی‌بوس‌ها و موتور سیکلت‌ها در جایگزینی ناوگان فرسوده

 معاون سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: امسال کامیون‌ها و اتوبوس‌ها مشمول طرح نوسازی ناوگان حمل ونقل بودند که طبق برنامه‌ریزی انجام شده سال آینده مینی‌بوس‌ها و موتورسیکلت‌ها وارد طرح جایگزینی ناوگان فرسوده می‌شوند.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.