اوباما

اوباما:

لغو اجرای برجام کار عاقلانه ای نیست

رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی مشترکی با دو رسانه آلمانی لغو توافق هسته‌ای با ایران را دور از عقل دانسته و تاکید کرد که به اعتقاد من رئیس جمهور جدید آمریکا هم در نهایت به این مسئله پی خواهد برد.

 

به گزارش راه مبین به نقل از دانشجو، "باراک اوباما"، رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی مشترکی با رسانه‌های "اشپیگل" و "آ ار دی" آلمان درباره یک شکاف اجتماعی زیر زمینی در آمریکا هشدار داده و گفت: بسیاری از دلایل تهدید دموکراسی در کشور ما متفاوت با آنچه در اروپا وجود دارد نیستند.

 

وی همچنین مسئله مهاجرت و چهره تغییر یافته مردم آمریکا را عامل ایجاد نگرانی هایی در بین مردم دانست که "دوناد ترامپ" توانست از برخی از این ترس ها بهره برداری کند.

 

به گفته اوباما حالا این یک مسئله است که آیا ترامپ هر نقطه از برنامه‌های مد نظر خود را که برای آن توانست حمایت گسترده مردمی را جذب کند اجرا خواهد کرد یا لفاظی های بحث برانگیز خود که کشور را به سمت جدایی بیشتر سوق می دهد را تضعیف خواهد کرد. این مسئله در سال های آینده مشخص می شود.

 

وی ابراز امیدواری کرد که رئیس جمهور جدید آمریکا صرف نظر از اظهارات خود در دوران مبارزات انتخاباتی اش حالا با واقعیات روبرو شود. به گفته اوباما ما نمی توانیم این مسئله را انکار کنیم که ترس های مشابهی که به همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا انجامیده و همچنین در آلمان فرانسه و جاهای دیگر قابل مشاهده است در آمریکا هم وجود دارد. اوباما درباره تشدید چنین شرایطی هشدار داده و گفت:  در صورتی که اقتصاد جهانی به انسان هایی که احساس نیاز می کنند واکنش نشان ندهد و نابرابری ها همچنان افزایش یابد در این صورت ما با جدایی عمیق تر اجتماعی در کشورهای صنعتی روبرو خواهیم بود.

 

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا وی ادوارد اسنودن، افشاگر جاسوسی های گسترده آمریکا که مدت طولانی است در روسیه اقامت داشته را تا قبل از اتمام دوران ریاست جمهوری اش عفو می کند گفت: من نمی توانم کسی را عفو کنم که از طرف یک دادگاه محکوم نشده است. من فکر می کنم که آقای اسنودن برخی نگرانی های بجا را مطرح کرده است. اگر آقای اسنودن تصمیم بگیرد خود را در برابر دادگاه قرار داده و استدلال های خود را برای وکلایش مطرح کند پس از آن این مسائل اهمیت پیدا می کند.

 

اوباما همچنین تاکید کرد که دولت ها باید از شهروندان خود حمایت کنند و این می تواند بدین مفهوم باشد که دولت باید آدرس های ایمیل و یا تلفن های همراه را شناساسایی کند. از طرف دیگر اما باید این مسئله تضمین شود که اقدامات دولت در این راستا تحت کنترل قرار گیرد. مقامات اطلاعاتی با نیات خوب هم می توانند گاهی اوقات خطا کنند و متعصب باشند.

 

اوباما درباره مسئله توافق هسته‌ای ایران با غرب نیز گفت: این غیر عاقلانه است که این توافق را لغو کنیم و من بر این باورم که رئیس جمهور جدید آمریکا نیز در نهایت این مسئله را متوجه خواهد شد.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.