تخم مرغ

ماجرای مریضی مرغ های تخم گذار چه بود؟

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از برنامه‌ریزی سازمان دامپزشکی کشور برای تغییر استراتژی تولید مرغ های تخم‌گذار و تغییر استراتژی کنترل بیماری‌ها خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری راه مبین به نقل از جام جم،دکتر علی صفر ماکنعلی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: تراکم و فشردگی مرغداری‌ها عاملی برای انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان است،‌ با استراتژی که در نظر گرفته‌ایم تا سه سال آینده دیگر خبری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان نخواهد بود.

وی در ادامه در مورد تشریح آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزا پرندگان در کشور گفت: یکی از عمده‌ترین دلایل شیوع آنفلوآنزا در مرغداری‌های تخم‌گذار، تردد وسایل حمل و نقل برای حمل کود، واکسن، سم و حتی جابه‌جایی خود تخم‌مرغ است که باعث می‌شود ویروس به راحتی جابه‌جا و انتقال یابد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در تراکم مرغداری‌ها در کنار یکدیگر را یکی دیگر از عوامل شیوع بیشتر آنفلوآنزای پرندگان دانست و افزود: در ۹ استان کشور بیشترین تمرکز مرغداری‌ها وجود دارد و در همین استان‌ها شاهد جابه‌جایی ویروس به دلیل فاصله اندک مرغداری‌ها به یکدیگر هستیم.

وی در ادامه گفت: وجود مرغداری‌های غیرمجاز که مسائل زیست‌محیطی و استاندارد رعایت فاصله را در نظر نمی‌گیرند، نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که باید حل شود، چرا که برخی مرغداری‌ها هواکش خروجی‌شان با هواکش خروجی مرغداری بعدی به هم چسبیده است که خود در انتقال ویروس تأثیر به سزایی دارد.

ماکنعلی از برنامه‌ریزی سازمان دامپزشکی برای تغییر استراتژی تولید در بخش مرغ تخم‌گذار اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌های زیادی کرده‌ایم و استراتژی کنترل بیماری‌مان به سمتی حرکت خواهد کرد که تا سه سال آینده هیچ گونه بیماری آنفلوآنزای پرندگان را در مرغداری‌ها نخواهیم داشت و برای تنظیم بازار نیز مشکلی به وجود نخواهد آمد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به وجود ۹ منطقه انفجاری ایجاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور افزود: با وجود ۲۲ تالاب بین المللی در کشور، این ظرفیت زیست محیطی می‌تواند محل ورود ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به کشور شود. این در حالی است که تهدید ایجاد این بیماری در مرغ تخمگذار ۶۵ برابر مرغ گوشتی است.

وی در ادامه گفت: با وجود ۹ استان که شامل آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، اصفهان، فارس و خراسان رضوی است و ما با تراکم بالای مرغ تخمگذار که حدود ۱ هزار ۵۰۰ واحد مرغ تخم گذار در این استان ها داریم. این در حالی است که حدود ۹۰۰ هزار تن تخم مرغ تولید می شود که ارزش این تخم مرغ ها به قیمت جهانی یک کیلو گرم تخم مرغ ۱٫۴ دلار است.

وی اظهار داشت: بنابراین واحد های که صنایع مرتبط با واحد های طیور هستند شامل ۳۳ هزار واحد که ۲۸ هزار تای آن گوشتی، ۱ هزار و ۵۰۰ تخم گذار و ۵۰۰ واحد مرغ مادر در ایران وجود دارد.

ماکنعلی در خصوص آمار و ارقام معدوم کردن مرغ ها گفت: آمار و ارقامی دقیقی در خصوص معدوم کردن مرغ و تخم مرغ وجود ندارد اما ستاد ملی که شامل معاون اول رئیس جمهور، دادستان، وزیر کشور، رئیس محیط زیست و سازمان دامپزشکی کشور هستند برنامه های برای ما تنظیم کرده اند که به تمامی دست اندرکاران طیور، اطلاع رسانی، هشدار و اخطار لازم در خصوص این بیماری داده شود.

 

 

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.